Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KatNik

Original poster
Rookie
MK7
Oct 25, 2022
14
2
3
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα σας.. γύρισα χθες μετά από 2 βδομάδες που έλειπα και βρήκα το αμάξι μου με φαγωμένη όλη την δεξια πλευρά, σπασμένο καθρέφτη και πουθένα σημειωμα με στοχεια. ρ'ωτησα στη γειτονιά δεν είδε κανένας τιποτα.. τι κάνω ρε παιδιά? είμαι να τρελαθώ
 
  • Sad
Αντιδράσεις: BloodMage

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αν έχεις μεικτή, την ενεργοποιείς και τέλος. Αν δεν έχεις, τι να κάνεις ? Αν δεν μπορείς να βρεις στοιχεία για το ποιος το έκανε, θα το φτιάξεις μόνος σου....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

KatNik

Original poster
Rookie
MK7
Oct 25, 2022
14
2
3
Μοντέλο
MK7
δυστυχώς δεν έχω μεικτή.. βρήκα αυτό https://www.cosmoteinsurance.gr/car/odigos-asfalisis/atyxima-me-anasfalisto που λέει ότι αν τρακάρεις με ανασφάλιστο τα καλύπτει η ασφαλιστική αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και σε περίπτωση που δεν ξέρεις ποιος σε τράκαρε.. αν ξέρει κάποιος ή έχει τύχει κάτι παρόμοιο θα με βοηθήσει πολύ.
 

Attachments

  • Screenshot 2022-11-24 091956.png
    Screenshot 2022-11-24 091956.png
    78.2 KB · Προβολές: 5

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το επικουρικό είναι για ανασφάλιστα οχήματα, στην εγκατάλειψη μόνο η μεικτή μπορεί να βοηθήσει (και πάλι έχεις την απαλλαγή, αλλά τουλάχιστον δεν το βάζεις όλο από την τσέπη σου)
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
δυστυχως δεν γινεται κατι. οτι ειπε ο Αντωνης
Πριν πολλα χρονια ειχα παθει ακριβως το ιδιο, αλλα εγω ημουν τυχερος μεσα στην ατυχια μου γιατι ενας γείτονας ειδε ολο το σκηνικο και κατεγραψε πινακιδα, τι αμαξι ηταν τα παντα ολα! Οποτε εβγαλα ακρη γιατι ειχα και μαρτυρα και τα στοιχεια του θήτη
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

KatNik

Original poster
Rookie
MK7
Oct 25, 2022
14
2
3
Μοντέλο
MK7
Όλοι δεν είδαν δεν άκουσαν. σακάτεψαν όλο το αυτοκίνητο και δεν είδε κανείς τιποτα. απο δω και πέρα μεικτη. και ο ασφαλιστης που πήρα τα ιδια μου ειπε. και μολισ το χα παει στον φανοποιο για το χρώμα. κριμα πολυ κριμα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έχω μεικτή ασφάλεια στα αυτοκίνητά μου τα τελευταία ~20 χρόνια, μερικές χρονιές πλήρωνα 1000+ αλλά για διαφόρους λόγους (μικροατυχήματα) δεν έχω "χάσει" ούτε ένα ευρώ από τα λεφτά που έχω δώσει. Καταλαβαίνω ότι για πολλούς το ποσό είναι δυσβάσταχτο, αλλά προσωπικά δεν αλλάζω σε απλή με τίποτα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

KatNik

Original poster
Rookie
MK7
Oct 25, 2022
14
2
3
Μοντέλο
MK7
Επανήλθα. Δεν έβγαλα άκρη με το ποιος το εκανε. Αναγκαστικά θα τα πληρώσω όλα πό την τσέπη μου. θα κάμω και μεικτή παιδιά.. Αρκετά χρήματα αλλα δεν πάει άλλο. Μου είπαν να το φτιάξω πρώτα και μετά να ανανεώσω σε μεικτή γιατι χρειάζονται περιμετρικές φωτογραφίες του οχήματος
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Η διαδικασία της μεικτής διαφέρει από την απλή αστική γιατί στην ουσία το ασφαλίζεις για παν ενδεχόμενο, οπότε θα πρέπει να υπάρχει αρκετά ακριβής αξιολόγηση της τρέχουσας κατάστασης και αξίας του. Κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει και πραγματογνώμονας να το δει από κοντά και να βγάλει δικές του φωτογραφίες. Είναι περίπου η ίδια διαδικασία που κάνουμε όταν νοικιάζουμε αυτοκίνητο, δηλαδή ο έλεγχος πριν και μετά την περίοδο που το είχαμε, ώστε να ελεγχθεί για ζημιές.

Επίσης μάθε πόσες φορές μπορείς να ενεργοποιήσεις την μεικτή πριν αυξηθεί το ασφάλιστρο, συνήθως είναι 1 ή -σπανιότερα- 2 φορές
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread