Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα . Τοποθέτησα πριν λίγο καιρό έναν ενισχυτή jbl 4 Χ 60 στο αυτοκίνητο με την μάνα πηγή και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, κάποιες φορές όταν βάζω μπροστά το αυτοκίνητο δεν παίζουν τα ηχεία ( παρά μόνο το κεντρικό γιατί δεν είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή) παρόλο που ο ενισχυτής φαίνεται να παίρνει ρεύμα . Το πήγα εκεί που έγινε η εγκατάσταση και στην αρχή μου άλλαξαν την ασφάλεια που συνδέεται στην μπαταρία . Έκανε πάλι τα ίδια . Μετά έγινε αντικατάσταση με καινούργιο jbl και πάλι τα ίδια . Μήπως φταίει η μπαταρία με το start stop ? Αν μπορεί κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ή ξέρει από αυτά θα ήθελα τη βοήθεια του . ευχαριστώ
 

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Ξέχασα να γράψω πως όταν το κάνει αυτό άμα κλείσω και ξανανοιξω τον κινητήρα λειτουργούν κανονικά τα ηχεία . Για αυτό και σκέφτομαι μήπως παίζει κάτι με την μπαταρία η το δυναμό του αυτοκινήτου
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα . Τοποθέτησα πριν λίγο καιρό έναν ενισχυτή jbl 4 Χ 60 στο αυτοκίνητο με την μάνα πηγή και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, κάποιες φορές όταν βάζω μπροστά το αυτοκίνητο δεν παίζουν τα ηχεία ( παρά μόνο το κεντρικό γιατί δεν είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή) παρόλο που ο ενισχυτής φαίνεται να παίρνει ρεύμα . Το πήγα εκεί που έγινε η εγκατάσταση και στην αρχή μου άλλαξαν την ασφάλεια που συνδέεται στην μπαταρία . Έκανε πάλι τα ίδια . Μετά έγινε αντικατάσταση με καινούργιο jbl και πάλι τα ίδια . Μήπως φταίει η μπαταρία με το start stop ? Αν μπορεί κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ή ξέρει από αυτά θα ήθελα τη βοήθεια του . ευχαριστώ
Ξέχασα να γράψω πως όταν το κάνει αυτό άμα κλείσω και ξανανοιξω τον κινητήρα λειτουργούν κανονικά τα ηχεία . Για αυτό και σκέφτομαι μήπως παίζει κάτι με την μπαταρία η το δυναμό του αυτοκινήτου
Ενδεχομένως να "μπερδεύεται" το εργοστασιακό σύστημα λόγω ότι έχει πάνω απο 4 ηχεία, άλλα και επειδή μπήκε ενισχυτής για τα 4 απο αυτά. Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις τα ηχεία σου με aftermarket πηγή για να δεις αν στο κάνει και εκεί.

Για να μπορέσω να έχω καλύτερη εικόνα, θέτω τα εξής ερωτήματα:

Πόσα ηχεία σύνολο έχει το αυτοκίνητο σου απ'το εργοστάσιο; Εργοστασιακό Subwoofer έχει; Εργοστασιακό ενισχυτή είχε πριν βάλεις τον aftermarket τετρακάναλο;
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8

Ενδεχομένως να "μπερδεύεται" το εργοστασιακό σύστημα λόγω ότι έχει πάνω απο 4 ηχεία, άλλα και επειδή μπήκε ενισχυτής για τα 4 απο αυτά. Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις τα ηχεία σου με aftermarket πηγή για να δεις αν στο κάνει και εκεί.

Για να μπορέσω να έχω καλύτερη εικόνα, θέτω τα εξής ερωτήματα:

Πόσα ηχεία σύνολο έχει το αυτοκίνητο σου απ'το εργοστάσιο; Εργοστασιακό Subwoofer έχει; Εργοστασιακό ενισχυτή είχε πριν βάλεις τον aftermarket τετρακάναλο;
Εργοστασιακά το αυτοκίνητο έρχεται με 7 ηχεία , χωρίς sub. 2 στις πίσω πόρτες 2 στις μπροστά και 3 στο ταμπλό. Ενισχυτή δεν είχε μόνο την μάνα πηγή.Το πρόβλημα κατά 99% το κάνει το sync (η εργοστασιακή πηγή βασικά) . Έκανα update στο sync και το πρόβλημα δεν λύθηκε αλλά βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση. Εκεί που μου έβαλαν τον ενισχυτή μου είπαν αν συνεχίσει να το κάνει να πάω και να κάνουν τον ενισχυτή να παίρνει σήμα από τη μίζα το κουμπί εκκίνησης και όχι από την κεραία που παίρνει τώρα.
 
Last edited:

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Εργοστασιακά το αυτοκίνητο έρχεται με 7 ηχεία , χωρίς sub. 2 στις πίσω πόρτες 2 στις μπροστά και 3 στο ταμπλό. Ενισχυτή δεν είχε μόνο την μάνα πηγή.Το πρόβλημα κατά 99% το κάνει το sync (η εργοστασιακή πηγή βασικά) . Έκανα update στο sync και το πρόβλημα δεν λύθηκε αλλά βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση. Εκεί που μου έβαλαν τον ενισχυτή μου είπαν αν συνεχίσει να το κάνει να πάω και να κάνουν τον ενισχυτή να παίρνει σήμα από τη μίζα το κουμπί εκκίνησης και όχι από την κεραία που παίρνει τώρα.
Τώρα που το είδα, βασικά είναι 5 ηχεία καθαρά (τα 2 απ'τα 7 ηχεία είναι τα tweeter των 2 μπροστινών πορτών).

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1612042843094.png
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




Κανονικά το σωστό σήμα είναι 2 + 2 κανάλια (μπρος + πίσω) απ'όσο γνωρίζω. Δηλαδή, ακόμα και οι aftermarket 5-κάναλοι ενισχυτές ήχου, δεν έχω δει να έχουν για παράδειγμα: 5 x 100 watt (τυχαίος ο αριθμός των watt εδώ). Δηλαδή, βλέπω να έχουν κάτι σαν στα 5 κανάλια 70 W x 4 + 380 W x 1 (4Ω), όπως φίνεται με αυτόν εδώ για παράδειγμα:



Δεν έχω καταλάβει γιατί τα δουλεύουν έτσι... Όσο για το κεντρικό ηχείο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ίσως δεν είναι αυτόνομο κανάλι (δηλαδή να δουλεύει ως upscale των μπροστινών ηχείων). Μπορεί και όχι όμως. Αν όμως είναι αυτόνομο κανάλι, τότε ίσως και να χρειαζόσουν 5-κάναλο ενισχυτή για να τα καλύπτει όλα παράλληλα. Άλλα υύτε σ'αυτό τελευταίο δεν είμαι 100% σίγουρος.

Όλα αυτά είναι καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ειδικό πάνω σ'αυτό, ή και το μαγαζί που σου τοποθέτησαν τον ενισχυτή. Αυτό που θα βοηθήσει πάντως είναι να δεις τις RCA εξόδους πίσω απο την εργοστασιακή πηγή σου:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1612044245530.png



Ο λόγος που το κεντρικό ηχείο σου δουλεύει καμιά φορά μόνο του (ξεχωριστά απο τα υπόλοιπα 4 κανάλια), και όχι παράλληλα πάντα, είναι γιατί το ηχείο αυτό είναι άμεσα συνδεδεμένο στην εργοστασιακή πηγή, ενώ τα υπόλοιπα 4 κανάλια είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Το προβλημα αυτο το ειχες απο την πρωτη μερα της εγκαταστασης ? Λογικα εαν εχεις πρατηρησει οταν ξεκλειδωνουμε το αυτοκινητο αναβει η οθονη αρα θα πρεπει να σου αναβει και ο ενισχυτης που να συνοδευεται απο ενα μικρο φυσημα στα ηχεια. Επεισης η πηγη η μαμα να δινει rca ειναι ακατορθωτο σιγουρα στα εχουν συνδεσει με Hi-Input . Οποτε για να αρχισεις να κανεις αποκλεισμους απο την στιγμη που αλλαξες ενισχυτη και κανει το ιδιο πας απο εκει που ερχεται το σημα δηλαδη στην πηγη,Επεισης αν εχεις 7 ηχεια οπως λες τοτε θα επρεπε να ειχες βαλει εναν 5 καναλο και ενα 1 καναλο για μελλοντικο sub ( που ΔΕΝ ειναι αυτοενισχυομενο ) για να ειχες ξεκαθαρη εικονα. Το σωστο ειναι να βαλεις μια aftermarket οπως σου ειπαν για να μπορεσεις 100% να εχεις εικονα , ή να σου αλλαξουν εισοδο στο remote που κανει το activation στον ενισχυτη.
 

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Το προβλημα αυτο το ειχες απο την πρωτη μερα της εγκαταστασης ? Λογικα εαν εχεις πρατηρησει οταν ξεκλειδωνουμε το αυτοκινητο αναβει η οθονη αρα θα πρεπει να σου αναβει και ο ενισχυτης που να συνοδευεται απο ενα μικρο φυσημα στα ηχεια. Επεισης η πηγη η μαμα να δινει rca ειναι ακατορθωτο σιγουρα στα εχουν συνδεσει με Hi-Input . Οποτε για να αρχισεις να κανεις αποκλεισμους απο την στιγμη που αλλαξες ενισχυτη και κανει το ιδιο πας απο εκει που ερχεται το σημα δηλαδη στην πηγη,Επεισης αν εχεις 7 ηχεια οπως λες τοτε θα επρεπε να ειχες βαλει εναν 5 καναλο και ενα 1 καναλο για μελλοντικο sub ( που ΔΕΝ ειναι αυτοενισχυομενο ) για να ειχες ξεκαθαρη εικονα. Το σωστο ειναι να βαλεις μια aftermarket οπως σου ειπαν για να μπορεσεις 100% να εχεις εικονα , ή να σου αλλαξουν εισοδο στο remote που κανει το activation στον ενισχυτη
Το πρόβλημα δεν το είχα από την πρώτη μέρα νομίζω μια βδομάδα μετά , αλλά γενικά γινόταν τυχαία , μπορεί 1 φορά την εβδομάδα μπορεί και 3-4 . Αυτό που λες με το φύσημα δεν το έχω παρατηρήσει , αυτό που έχω δει είναι ότι όταν άνοιγε η οθόνη ο ενισχυτής ήταν ανοιχτός. Rca δεν έχει σίγουρα η πηγή . Τον ενισχυτή αυτοί μου τον πρότειναν με βάση αυτά που ήθελα δλδ απλά πιο γεμάτο και ποιοτικό ήχο. Γενικά τα έχω πει όλα αυτά στο τεχνικό που έκανε την εγκατάσταση και μου είπε ,πριν τα ανοίξουμε πάλι όλα να κάνω το update στο sync, γιατί του έχει ξανατυχει πρόβλημα τέτοιο με το sync , και αν το κάνει ακόμα θα πάρει από αλλού σήμα συγκεκριμένα από το κουμπί εκκίνησης μου είπε. Δεν ξέρω αν μου λέει μπούρδες .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread