Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Με τί πηγή και πού θα ήθελες να εγκατασταθούν ηχεία; (θύρες, εταζέρα κ.λ.π.).
 

Tasos

Newbie
Jan 22, 2018
5
0
0
27
Κέρκυρα
Pioneer AVH-290BT ηχεια απλως θα αντικαταστησω τα εργοστασιακα στις πορτες δεν θα βαλω εξτρα!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το πιο συνετό είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό, θα μπορούσαν να εγκατασταθούν διαιρούμενα ηχεία, αλλά αν θέλεις να εγκατασταθούν τέτοια ηχεία 5"Χ7" τότε γνωρίζοντας τί δύναται να αποδόσει σε κανονικά όρια η πηγή (νομίζω 50Χ4, αλλά βεβαιώσου για σίγουρα) διάλεξε και τα ηχεία που προτιμάς.

*με 50Χ4 πηγής, αν ισχύει, σημαίνει ότι το πιο συνετό είναι να αποδίδει μέχρι 200βαττ κορυφή και μέχρι 50βάττ rms.(με κάθε επιφύλαξη στα λέω, διότι δεν είμαι ειδικός). Άρα τα πιο αποδοτικά που θα μπορούσαν να εγκατασταθούν είναι κάποια με 50 rms και 200β. κορυφή.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Αγαπητε κ.Kostg. (και οποιος αλλος φιλος ξερει)
Θα μου πειτε τι πηγη κανει για μενα 2din touch screen με μπλε δοντι....usb....gps...αμα εχει και tv δεν με χαλαει :p
Και να μην πληρωσω μια περιουσια? :p (Θα μου αρεσε η ιδεα του ασημενιου πλαισιου να "δεσει" με τις υπολοιπες ασημενιες λεπτομερειες)
Αν εχω ποσταρει σε λαθος section  παρακαλω διορθωστε με .  :)
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ακουστε τωρα προβλημα. Πριν απο 1,5 χρονο ειχα αλλαξει το εργοστασιακο ραδιο με μια οθονη kenwood, και επειδη ο μαστορας δεν ειχε ανταπτορα για τη φισα, μου προτεινε την λυση του κοψε-ραψε τα καλωδια, και αυτο ειχε επιτυχια για αρκετο χρονικο διαστημα.
Πριν απο λιγο καιρο ομως, ξαφνικα αρχισε να "χανει σημα" στο ραδιο, και στο mp3 εκοβε ηχο για λιγο και ξαναπαιζε μετα μονο του, και μετα παγωνε τελειως και παλι ξαναρχιζε μετα απο λιγο.
Επειδη εχω μιλησει και με αλλα ατομα που βαλανε οθονη χωρις φισα και ειχανε παρομοιο προβλημα, υποψιαζομαι οτι το προβλημα ειναι εκει, και μαλλον δεν εγινε και καλη ενωση των καλωδιων απο τον μαστορα γι αυτο και γινεται αυτο το "βραχυκυκλωμα".
Εβγαλα την οθονη και τραβηξα φωτογραφιες για να με διαφωτισει καποιος που ξερει
1) Η φισα που φαινεται ειναι απο το παλιο ραδιο;
2) Γινεται να ξανακολληθουν τα καλωδια στη φισα και να μπει ανταπτορας για την οθονη ή οποια αλλη πηγη αποφασισω να βαλω μετα;
3) Ειναι σιγουρο οτι αν κολληθουν τα καλωδια με κολλητηρι δε θα ξαναβραχυκυλωσει;
 

Attachments

  • 20210604_114139.jpg
    20210604_114139.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 6
  • 20210604_114159.jpg
    20210604_114159.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 6
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι η φίσα είναι πό το παλιό, πρέπει να υπάρχει και αντάπτορας αλλά πρέπει να το ψάξεις με ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων κάτι θα έχουν, εμένα στο android που εβαλα τα έκανε με ένωση αλλά έβαλε το υλικό το πλαστικό που το θερμαίνεις και μαζευει με αποτέλεσμα να δένουν αρκετά καλά. Βεβαια ο χρόνος θα δείξει...
Post automatically merged:

σου βάζω μερικές φωτος απο την δική μου εγκατάσταση μηπως σε βοηθήσουν, δεν την εκανα εγώ αλλά ηλεκτρολόγος20191119_162212_resized.jpg20191119_163151_resized.jpg20191119_163202_resized.jpg20191119_164838_resized.jpg20191119_164949_resized.jpg20191119_165021_resized.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στρατηςς
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ο ανταπτορας υπαρχει και ειναι και φθηνος (15€), το θεμα ειναι αν αξιζει τη δουλεια γιατι οι φισες που βγαζει ο ανταπτορας μπορει να μην ταιριαζουν με ολες τις πηγες, ακομα και τις γνωστες, επισης κι εμενα ενωσε τα καλωδια με θερμοσυστελλομενα και μονωτικη, εγω ρωταω αμα αξιζει την δουλεια απο οικονομικης αποψης να παω σε ηλεκτρολογο για να ξανακολλησει τα καλωδια στη φισα και να βαλω ανταπτορα
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Καλημέρα.
Επειδή η πηγή του εργοστασίου που έχω στο αμάξι πλέον με παιδεύει μιας και δεν έχει usb είπα να κάνω ένα βήμα να την αλλάξω. Επειδή οι ανάγκες μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, σκέφτομαι και λόγο budget να πάω σε κάτι τέτοιο
Pioneer MVH S 120 UBG.
Από προηγούμενα post είδα ότι χρειάζεται έξτρα πράγματα για να κουμπώσει όπως φίσα, πλαίσιο,ανταπτορα για τα χειριστήρια κτλ.
Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα την αλλαγή για να μου προτείνει ακριβώς τι χρειάζεται;
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Αν εννοείς για cd, bt κτλ, δεν τα χρησιμοποιώ.
Post automatically merged:

Ξέχασα να αναφέρω. Το όχημα είναι το facelift.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν θελεις μονο για usb, τοτε μπορεις να παρεις ενα τρασμιτορ/αναμεταδοτη. Ειναι συσκευη που συνδεεται στην πριζα αντι του αναπτηρος. Το ρυθμιζεις σε καποια συχνοτητα ομοια με του ραδιοφωνου (να μην παρεμβαλεται σταθμος) και ακους απο το usb σου. Με λιγα χρηματα γινεται αυτο που επιθυμεις.
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Για τα συγκεκριμένα έχω διαβάσει ότι σαν ήχος δεν είναι και ότι καλύτερο. Επίσης επειδή στην τωρινή πηγή έχει καεί και η οθόνη και δεν βλέπω τίποτα όπως ώρα κτλ θα προτιμούσα να την αλλάξω. Επίσης ο λόγος αλλαγής είναι για να μπορώ να την διαχειρίζομαι μέσω των πλήκτρων του τιμονιού έτσι ώστε να μην μου αποσπάει την προσοχή κατά την οδήγηση.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ενταξει αυτο ειναι αλλο ζητημα. Αν ειναι καλης ποιοτητος και ρυθμιστει δεν εχει προβλημα στον ηχο.
Αν ειναι να συνδεθει με το τιμονι ειναι καπως δυσκολο.
 
Last edited:

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Έξτρα ερώτηση.
Τα χειριστήρια στο τιμόνι θα λειτουργούν με την νέα πηγή ή θα χρειαστεί ανταπτορα;
Post automatically merged:

Βάζω σαν επιλογή και την παρακάτω
Εδώ λέει στα χαρακτηριστικά και ότι υποστηρίζει και τα κουμπιά στο τιμόνι. Αυτό εννοεί χωρίς έξτρα ανταπτορα;
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Το αμαξι εχει πληκτρα στο τιμονι που να συνδεονται με την πηγη (ραδιοφωνο);
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Τοτε πιθανως να συνδεεται, δεν εχει τυχει να χρειαζεται να συνδεθει στο τιμονι και δεν γνωριζω.
Αν θελεις ελεγξε την συνδεση και τα καλωδια, πως ειναι τωρα και τι περιεχει η συσκευασια της νεας πηγης.
Ωστοσο με αυτην την πηγη δεν θα ειναι πιο δυνατος πολυ ο ηχος που θα παραγεται απο τα ηχεια.
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν με απασχολεί να παίζει δυνατά. Ήδη η εργοστασιακή πηγή σε θέμα έντασης με καλύπτει.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ενταξει. Αν θελεις ρωτησε πληροφοριακως καποιον ηλεκτρολογο.
Ερευνησε αν χρειαζεται καποια ειδικη φυσα ή δεκτη.
Post automatically merged:

Εχεις τα κλειδια για την εξαγωγη της πηγης;
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: George.B.

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread