Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Στο pro facelift, η τοποθετηση after market πηγης εαν εχουμε το εργοστασιακο 4500 ειναι λιγο δυσκολη γιατι πρεπει να λυσουμε το ταμπλο.Για να λυσουμε το ταμπλο πρωτα βγαζουμε το καλυμα κατω απο το τιμονι.Μολις βγει υπαρχουν απο κατω δυο βιδες,αλλες δυο υπαρχουν κατω χαμηλα στο ταμπλο,μια μεσα στο ντουλαπακι και δυο πισω απο τα κουμπια για την αντισταση στο πισω τζαμι.Αυτα τα κουμπια βγαινουν πανευκολα ολα μαζι και εχουν απο πισω μια φυσα η οποια αφαιρειται.Μολις βγουν τραβαμε σιγα σιγα το ταμπλο να ξεκουμπωσει,μαζι με το ταμπλο βγαινει και το συστημα του καλοριφερ οπου εκει κραταει ακομα η ντιζα του.Παρατηρηστε την ντιζα καλα για να δειτε πως θα την βγαλετε(μετα μπορει να σας παιδεψει λιγο η τοποθετηση)εγω ελυσα και το πλαστικο αεραγωγο στα ποδια συνοδηγου και την εβγαλα απο κατω.Εδω ειναι και ενας οδηγος με φωτος http://www.fitaudio.com/?View=entry&EntryID=69.
Εαν δεν εχετε το 4500 το ταμπλο ειναι οπως στην φωτο 1(http://www.fordpartsuk.com/shop/fiesta_mk6_single_din_satnav_radio_bezel_350.htm)





Εαν το εχετε το ταμπλο ειναι οπως στην φωτο 2(http://www.fordpartsuk.com/shop/fiesta_mk6-audio_bezel_791.htm)


οποτε εχετε δυο επιλογες,ειτε αγοραζετε το ταμπλο της φωτο 1 που κανει γυρω στα 80Ε η κοβετε με ενα σιδεροπριονο τα δυο οριζοντια πλαστικα χωρισματα(εγω αυτο εκανα).Προσοχη στα εργαλεια σας γιατι το ταμπλο σημαδευετε πολυ ευκολα.Αφου τα εχετε βγαλει ολα βλεπετε περιπου (αυτο ειναι απο facelift)  αυτο της φωτο 3.



Εαν θελετε να βαλετε μια απλη πηγη χρειαζεστε τον ανταπτορα της φωτο 4  


Αν θελετε να βαλετε πηγη 2din θελετε ενα μεταλικο πλαισιο οπως της φωτο 5 οπου βιδωνετε στο μεταλικο πλαισιο που συγκρατει την μαμα πηγη 4500.Επειδη η τρυπα 2din του ταμπλο ειναι λιγο μεγαλυτερη απο μια οθονη(για το λογο οτι εχει πλαισιο μονο πανω κατω και οχι στην μεση οπως ο ανταπτορας 1din )θα μας μεινει ενα μικρο κενο απο κατω(0,5-1cm)το οποιο μπορει να καλυφθει ευκολα απο την μια πλαστικη λωριδα που κοψαμε απο το ταμπλο.



Εκτος απο αυτα θα χρειαστειτε ενα ανταπτορα για την τροφοδοσια και για την κεραια φωτο 6.



Για το facelift ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα, διοτι δεν χρειαζετε λυσιμο το ταμπλο.Υπαρχει ηδη μαμα η θεση 2din οπου προσαρμοζουμε ειτε 1 ειτε 2din.Για 2din το κιτ ειναι αυτο της φωτο 5 οπως φαινεται με το πλαισιακι του που κοστιζει περιπου 70-80Ε.
Αυτα ειναι με λιγα λογια.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Πολύ ωραίος  8)

Θα σου στειλω μια φωτο απο το πως έχω βαλει το μπαρόμετρο να μου πεις τι προτεινεις να κάνω για να το "
σουλουπωσω" λίγο

2 din?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
25-30Ε κανει το πλαστικο για απλο ραδιοcd φωτο 4,  70-80Ε κανει το ταμπλο της φωτο 1.Μιλημενα ξηγημενα με τιμες ford Ελλας.
 

kamprior

Rookie
Σεπτ. 21, 2010
23
0
0
37
Καβάλα
εγώ παιδιά θα σας στεναχωρήσω αλλά το πλαστικό το πήρα τζάμπα απο την αντιπροσωπεία μέσω γνωστού και προς θεού δεν πρόκειται για κλεψιά !!!!! του έκανα μια ερώτηση για το πόσο κάνει και μου λεει έλα να σε δώσω ένα. όταν έρχονται τα εργοστασίακα και περνάμε την μανίσια πηγή το βγάζουμε αυτό το πλαστικό και τα πιο πολλά τα πετάμε. έτσι μου είπε έτσι σας λέω. αν έχει κάποιος κανένα γνωστό σε αντιπροσωπεία κάντε μια ερώτηση αν και τώρα βγήκαν τα καινούρια οπότε κομματάκι χλωμό να το βρείτε δωραάν.
 

kimi

Newbie
Apr 7, 2011
6
0
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το tuning πάσης φύσης συνεχίζεται :).Μετά τα φιμέ Llumar titanium,τα ξένον με λάμπες Η4,τα κόνι σπορτ εδώ και 15 μέρες άλλαξα την άθλια εργοστασιακή πηγή 6000 CD με την pioneer avh-3300 bt biggrin.Μαζί έβαλα και 2 ηχεία οβάλ μπροστά και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο απο πριν.Πλέον έχω ποιοτικό ήχο με μια οθόνη με σούπερ δυνατότητες.mp3,dvd,usb,sd card,bluetooth και άπειρες δυνατότητες μπάσων,φωτισμού και φόντων ;).το γ@μ@το είναι πως ομόρφυνε και το εσωτερικο.πιο hi-tech.Η οθόνη έκανε 400€, το πλαίσιο και η φύσα 40€,η τοποθέτηση 30€,ο αντάπτορας για να παίζουν τα χειριστήρια στο τιμόνι 120€ AR15firing,και τα ηχεία άλλα 120€.σύνολο 710€,ξέρω τσούζει,αλλά άξιζει.Μπορώ επίσης να βάλω και ψηφιακό δέκτη για τηλεόραση,όπως και gps με χάρτες όποτε θέλω αφού έχει υποδοχή.Σε λίγες μέρες καινούρια λαστιχάκια και μετά το καλοκαίρι πάμε για φρένα καλά και πρωτο στάδιο βελτίωσης ;DΤο ξέρω πήρα φόρα..
 

Ody

Newbie
Jun 3, 2011
6
0
0
32
Αθήνα
Παιδια χαιρετω! Ειμαι νεος στο φορουμ σας αλλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.. Υπαρχει δυνατότητα να βελτιώσω το ηχοσύστημα στο mk7;
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Φίλε μου ρίξε μια ματιά
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
και αν θες πέρνα και από την παρουσίαση νέων μελών να συστηθείς
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=2.msg47630;topicseen#new
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, έτσι είναι... Παίζει ποιοτικά, απλά δεν έχει και την τρελή ένταση, που θέλεις ενισχυτή (έτσι κι αλλιώς) για να τη βγάλεις. Σίγουρα το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος με mk6 είναι να αλλάξει τα χάρτινα εργοστασιακά ηχεία με κάποια πιο καλής ποιότητας και μετά να επενδύσει σε πηγή, ενισχυτές κλπ. Για το mk7 αντίθετα, πιστεύω ότι παίζει πολύ καλά όπως έρχεται από το εργοστάσιο.
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Eαν καποια στιγμη θελησω να βαλω 4καναλο ενισχητη στην εργοστασιακη πηγη ,κ να εχω κ τα χειρηστηρια στο τιμονι , γινεται;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Γινεται, και εγω αυτο θα κανω. Χρειαζεσαι ομως εναν ανταπτορα που συνδεει την εργοστασιακη πηγη με τον ενισχυτη και κοστιζει 65 ευρω...
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
ilias86 said:
Γινεται, και εγω αυτο θα κανω. Χρειαζεσαι ομως εναν ανταπτορα που συνδεει την εργοστασιακη πηγη με τον ενισχυτη και κοστιζει 65 ευρω...
H συνδεση πηγης με ενισχυτη ,γινεται με τον σωστο τροπο; δλδ εαν η πηγη εχει εξοδο για  4καναλο ενισχυτη η τον συνδεουν στην εξοδο για τα μεγαφωνα με απωλειες. Κατι τετοιο εχω ακουσει οτι γινεται σε μερικες περιπτωσεις,αλλα δεν ξερω σιγουρα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
xr said:
H συνδεση πηγης με ενισχυτη ,γινεται με τον σωστο τροπο; δλδ εαν η πηγη εχει εξοδο για  4καναλο ενισχυτη η τον συνδεουν στην εξοδο για τα μεγαφωνα με απωλειες. Κατι τετοιο εχω ακουσει οτι γινεται σε μερικες περιπτωσεις,αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Δεν το γνωριζω αυτο, αλλα δεν νομιζω η πηγη μας να εχει εξοδο για 4καναλο ενισχυτη ...παντως την τριτη θα παω σε μαγαζι με ηχοσυστηματα και μαλλον θα κανω εγκατασταση ενισχυτη και subwoofer και λογικα θα λυθει αυτη η απορροια
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
ilias86 said:
H συνδεση πηγης με ενισχυτη ,γινεται με τον σωστο τροπο; δλδ εαν η πηγη εχει εξοδο για  4καναλο ενισχυτη η τον συνδεουν στην εξοδο για τα μεγαφωνα με απωλειες. Κατι τετοιο εχω ακουσει οτι γινεται σε μερικες περιπτωσεις,αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Δεν το γνωριζω αυτο, αλλα δεν νομιζω η πηγη μας να εχει εξοδο για 4καναλο ενισχυτη ...παντως την τριτη θα παω σε μαγαζι με ηχοσυστηματα και μαλλον θα κανω εγκατασταση ενισχυτη και subwoofer και λογικα θα λυθει αυτη η απορροια
Ωραια ,οταν μαθεις αμα θελεις ,πες μας πως ακριβως γινεται. Ευχαριστω. :)
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ναι γι αυτο ειναι το forum για να μοιραζομαστε οτι μαθαινουμε.. :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η πηγή μας (6000CD) δεν έχει εξόδους για ενισχυτή. Γι' αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε adaptor high to low ή ενισχυτή με εισόδους high level για να τον οδηγήσουμε με τις εξόδους των ηχείων της εργοστασιακής πηγής. Το σύστημα αυτό δουλεύει μια χαρά, αλλά έχει δύο θεματάκια:
1. Μπορεί να ακούγεται φύσημα όταν η ένταση της μουσικής είναι χαμηλή
2. Δε μπορείς να οδηγήσεις ξεχωριστά κάποιο subwoofer, το οποίο συνήθως το λειτουργούμε με τις εξόδους των πίσω ηχείων του αυτοκινήτου.
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
καλησπέρα, έχω ενα fiesta 12/2003 1600cc ghia με την πηγή 6006rds eon και
σκοπεύω να αγοράσω αυτή την πηγή

http://www.ebay.co.uk/itm/Boss-BV9362Bi-Car-CD-MP3-USB-SD-DVD-Bluetooth-Double-Din-Stereo-6-2-Screen-/330843647372?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item4d07d16d8c


και μου είπαν απο το συγκεκριμενο κατάστημα (caraudiosecurity) οτι για να δουλεψουν τα χειριστήρια στο τιμόνι θα πρέπει να αγοράσω και αυτόν τον αντάπτορα:

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-Fiesta-2008-2010-Steering-Wheel-Stalk-Adaptor-Phone-Button-CTSFO004-2-FREE-/360621078082?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Terminals_Cabling_ET&hash=item53f6b0f642


και κατόπιν και αυτό το patch lead (όπως το ονομάζουνε):

http://www.ebay.co.uk/itm/Xtron-Eresin-Headunits-Multi-Stalk-Steering-Control-Patch-Lead-CTCHINAHULEAD-/360710066490?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Terminals_Cabling_ET&hash=item53fbfed13a

(το οποίο αν αγοράσεις απο το ebay store τους αποτι βλέπω το κάνουν δώρο...)

Για να φτάσουν βέβαια να μου απαντήσουν οτι το παραπάνω stalk adaptor θα δουλέψει με το αμάξι μου και με την νέα aftermarket πηγή boss audio που σκοπεύω να αγοράσω με εβάλαν να τους στείλω σε φωτογραφία το πίσω μέρος του μαμίσιου radiocd μου που είναι το 6006rds eon και ευτυχώς το googlara και βρήκα μια εικόνα και τους την έστειλα.


Η ανησυχία-απορία' μου έιναι η εξής: το stalk adaptor το συγκεκριμένο λέει οτι έιναι για 2008 με 2010 φιεστα οπότε όχι για 2003 που είναι το δικό μου...
όταν τους το παρατήρησα, μου είπαν οτι γιαυτό μου ζητήσαν φωτό απο το πίσω μέρος του 6006 radiocd μου και ότι εχει τις ίδιες φύσες... όμως δεν μου φάνηκαν και πολύ σίγουροι για αυτό που είπαν και φοβάμαι οτι θα το παραγγείλω, δεν θα κάνει και θα μπλέξω με refunds, θα χρεωθώ μεταφορικα στην αγγλία πηγαινε έλα και ακόμα χειρότερα θα μείνω με μία aftermarket πηγή που δεν θα συνδιάζεται με stalk adapter δηλαδή δεν θα έχω τα χειριστήρια στο τιμόνι.


Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι που θα με διαφώτιζε???
Εχει βάλει κάποιος κινέζικη πηγή και να δουλεύουν και τα χειριστήρια ή ακόμαboss audio συγκεκριμένα?
το συγκεκριμένο fiesta έχει CAN-BUS???(δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά ψάχνοντας για stalk adaptors κατάλαβα οτι χρειάζεται να το γνωρίζει καποιος αυτήν την πληροφορία για να επιλέξει ανταπτορα)



ευχαριστώ πολύ. :) :)
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
τελικά μετά που διάβασα πολλές αρνητικές κριτικές για τα boss audio (τα οποία σημειωτέων είναι κινέζικα), δεν το τόλμησα, και παρήγγειλα την πηγή JVC KW-R900BT απο ebay αμερικής με 115€ http://www.ebay.com/itm/301045495818?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

αφού σιγουρέυτηκα οτι υποστηρίζει european tuning βέβαια και μαζί παρήγγειλα απο αγγλία αυτό:


http://www.ebay.com/itm/151045298266?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fsch%2Fi.html%3F_sacat%3D0%26_from%3DR40%26_nkw%3D151045298266%26_rdc%3D1

και για τα χειρηστήρια http://www.ebay.com/itm/400675067191?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=670222882531&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

και μετά με την βοήθεια του αδηγού απο εδω μέσα θα προσπαθήσω να το εγκαταστήσω. το μόνο που με απασχολεί είναι το πώς θα περάσω καλώδιο απο το μικρόφωνο του bluetooth ωστε να το τοποθετήσω κοντά στον εσωτερικό καθρέπτη.

το έχει κάνει κανείς? πρέπει να βγέι όλο το ταμπλό? είχα δεί στο google και μια φωτό που είχαν βάλει το μικρόφωνο σε μία απο τις 3 κενές θέσεις εκεί που είναι το κουμπί για το ξεθάμπωμα  του πίσω τζαμιού αλλά θα ακούγομαι καλά αν το βάλω?
πολλές απορίες!!! :)

πάντως όποιος σκοπεύει να αγοράσει πηγή απο αμερική να προσέξει η μάρκα να υποστιρίζει european tuning γιατί αλλιώς θα παίζει μόνο τους μισόυς σταθμούς εδώ στην ελλάδα...

απο την έρευνα μου έμαθα οτι τα περισσότερα κινέζικα το υποστιρίζουν και απο επώνυμα τα: jvc, alpine, kenwood.

ευχαριστώ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σημαντικό το european tuning. Φαντάζομαι το επιλέγεις από κάποιο διακόπτη ή από το μενού της συσκευής; Το ρωτάω γιατί η δική μου πηγή jvc kw-avx810 δεν έχει τέτοια επιλογή (είναι βέβαια ευρωπαϊκό μοντέλο και σχετικά παλιό).
Τα χειριστήρια που παράγγειλες μου φαίνονται σωστά για το δικό σου μοντέλο, patch lead φαντάζομαι ότι πήρες για jvc και όχι το chinese που βγάζει πρώτη επιλογή. Το ένα καλώδιο (που είναι μαζί με την πρόσοψη) θα σου περισσέψει, αλλά μικρό το κακό. Can bus έχει το fiesta σου όσον αφορά τα χειριστήρια του τιμονιού. Όχι κάτι περισσότερο (νομίζω).
Αν έχεις την πηγή που χωρίζει σε τρία κομμάτια την κονσόλα, θα χρειαστεί να "κόψεις" τις ενδιάμεσες ράβδους προκειμένου να μπει η νέα πηγή, θα το δεις αυτό στην πράξη βέβαια. Μπορείς να αγοράσεις και νέα κονσόλα, αλλά οικονομικά δεν αξίζει πιστεύω.
Τέλος, το μικρόφωνο του bluetooth προτείνω να το τοποθετήσεις στην πάνω πλευρά από το κολωνάκι του οδηγού. Στον καθρέφτη θα σου βάζει θόρυβο (το έχω δοκιμάσει) και στην κονσόλα (στο κουμπί που λες) δε νομίζω να είναι αποδοτικό γιατί είναι αρκετά χαμηλά. Αν βγάλεις το κάλυμμα στο κολωνάκι (με κλιπς είναι, τραβηχτό) και το καπάκι κάτω από το τιμόνι, αυτό που έχει και το μικρό ντουλαπάκι (με 5 βίδες στηρίζεται, τρεις κάτω αν θυμάμαι καλά και δύο μέσα στο ντουλαπάκι), τότε περνάς πανεύκολα το καλώδιο του μικροφώνου.
Με το καλό να σου έρθουν οι αγορές σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread