Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα, χρόνια τώρα έχω το setup 15x7 με 195/50/15 με χαμήλωμα 3,5cm, σκέφτομαι να πάω σε 17x7 με 205/40/17, η ανάρτηση δεν είναι coilover , είναι χοντρομπουκαλη κιτρινη bilstein με h&r ελατήρια. Χρείαζομαι την απόψη ατόμων με 17άρια χαμηλωμένα.
Θα βρίσκουν οταν το αμάξι είναι φορτώμενο ή σε στροφιλίκια;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
thabibikas said:
Καλησπέρα, χρόνια τώρα έχω το setup 15x7 με 195/50/15 με χαμήλωμα 3,5cm, σκέφτομαι να πάω σε 17x7 με 205/40/17, η ανάρτηση δεν είναι coilover , είναι χοντρομπουκαλη κιτρινη bilstein με h&r ελατήρια. Χρείαζομαι την απόψη ατόμων με 17άρια χαμηλωμένα.
Θα βρίσκουν οταν το αμάξι είναι φορτώμενο ή σε στροφιλίκια;

Καλησπερα και σε σενα.
Δεν νομιζω να εχεις θεμα στο να βρεις καπου αλλα απο 50αρι προφιλ στο 40αρι.ειναι ενα αρκετα μεγαλο χασμα που κατα την γνωμη μου θα κοπανας αρκετα. ειδικα με τοσο σκληρη αναρτηση που ηδη φορας. θα καταλαβαινεις σχεδον τα παντα στο δρομο.προσωπικη αποψη παντα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Το όφσετ της ζάντας θα είναι κοντά στα εργοστασιακά όρια? Να προσέξεις μην τυχόν βγαίνουν προς τα έξω οι ρόδες και βρίσκουν.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα , ψάχνω σε μεταχειρισμένες τις ζάντες (και λάστιχα αν υπάρχουν καλοδεχούμενα) από το S
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπον λεω να παω στις 17αρες του ST πανεμορφες... πειτε καμια αποψη, αρχικα ειναι συμβατες με το ΜΚ6 ? δεν με ενδιαφερει πραγματικα αν χασω σε εκκινηση κτλπ τις θελω και μονο για θεμα εμφανισης !
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
mk6car said:
λοιπον λεω να παω στις 17αρες του ST πανεμορφες... πειτε καμια αποψη, αρχικα ειναι συμβατες με το ΜΚ6 ? δεν με ενδιαφερει πραγματικα αν χασω σε εκκινηση κτλπ τις θελω και μονο για θεμα εμφανισης !
Κουμπωνουν κομπλε.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μου ειπαν οτι θα εχω κοπανηματα, ισχυει η αν βαλω το ιδιο προφιλ που εχω τωρα στις 15αρες 50αρι αν δεν κανω λαθος δεν θα εχω θεμα ?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
mk6car said:
μου ειπαν οτι θα εχω κοπανηματα, ισχυει η αν βαλω το ιδιο προφιλ που εχω τωρα στις 15αρες 50αρι αν δεν κανω λαθος δεν θα εχω θεμα ?

Η διασταση της ζαντας απο το st σε 17αρα ειναι 205/40/17. ειναι λογικο ..λογω του μικρου προφιλ ..να καταλαβαινεις πιο πολυ τις ανωμαλιες του οδοστρωματος. 50αρι προφιλ σε 17αρα..δεν θα σου μπει. θα βρει θολο.για εμενα..η καλυτερη λυση ..να δειξει εμφανισιακα και να μην εχεις θεματα κοπανηματος..ειναι 195/45/16. αλλα αυτο ειναι στη δικια σου κριση
 
MadMan said:
Η διασταση της ζαντας απο το st σε 17αρα ειναι 205/40/17. ειναι λογικο ..λογω του μικρου προφιλ ..να καταλαβαινεις πιο πολυ τις ανωμαλιες του οδοστρωματος. 50αρι προφιλ σε 17αρα..δεν θα σου μπει. θα βρει θολο.για εμενα..η καλυτερη λυση ..να δειξει εμφανισιακα και να μην εχεις θεματα κοπανηματος..ειναι 195/45/16. αλλα αυτο ειναι στη δικια σου κριση

θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη.
...ακόμα και με 16 θα κοπανάει. Σαν την 15άρα δεν θα είναι.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
κοιτάζω το ενδεχόμενο να αντικαταστήσω τις μαμα 15αρες με αυτές τις 15αρες από το νεότερο φιεστα...

original.jpg

9mamaford.jpg
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
κοιτάζω το ενδεχόμενο να αντικαταστήσω τις μαμα 15αρες με αυτές τις 15αρες από το νεότερο φιεστα...

View attachment 440

View attachment 439
Παρόλο που με την πρώτη ματιά μου φαίνεται παράξενο επειδη τις εχω συνηθίσει πανω σε 7αρι, παραδόξως του πάνε αρκετά. Εγώ θα τις έβαφα ενα τσικ πιο σκούρες όμως!
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Καλησπέρα.
Σε 1.6s αξίζει η αλλαγή από 16" σε 15" για άνεση και οικονομία; Τι άλλες διαφορές θα υπάρξουν στον δρόμο;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Για τις15αρες νομιζω πια τα ελαστικα ειναι πολυ ακριβα.
Ανεση γιατι; Επειδη θα ειναι πλατυτερο προφιλ;
Ελαχιστη- πολυ μικρη διαφορα. Ειναι αναλογως και του ελαστικου που χρησιμοποιειται.
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Άνεση λόγο αύξησης από 45 -> 50. Οπότε το ελάχιστο κοπάνιμα που έχει τώρα θα εξαλειφθεί.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν αλλαχθουν οι ζαντες ποτε και πως θα γινει η αποσβεση;
Αν εχεις ηδη 16αρες διαθεσιμες δοκιμασε το, αλλιως δεν νομιζω οτι συμφερει.
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Σκεφτόμουν την αλλαγή των ζαντών την περίοδο που θα χρειαστούν αλλαγή και τα λάστιχα. Απόσβεση λόγο της χαμηλότερης τιμής των ελαστικών για 15" και της ελάχιστης μειωμένης κατανάλωσης.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν τα ελαστικα για τις 15αρες κοστιζουν λιγοτερο και εχεις αποσβεση πραγματι τοτε αν θελεις αλλαξε τα.

Η ανεση επηρρεαζεται απο παραγοντες οπως ελαστικα, ελατηρια και αμορτισερ. Επηρρεαζεται ακομη και απο το πελμα των ελαστικων αν ειναι μαλακο ή σκληρο. Επηρρεαζεται και απο την διασταση-προφιλ των τροχων. Αν ειναι πολυ χαμηλου προφιλ τοτε ειναι λιγοτερο ανετο.

Αν θελεις ελεγξε τιμες και συγκρινε ελαστικα για 15αρες και 16αρες.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Απλώς να διευκρινήσω-υπενθυμίσω κάτι σε όλους, αν και νομίζω το γνωρίζετε όλοι

- Διάσταση ζάντας 16x8, το πρώτο νούμερο είναι η διάμετρος, το δεύτερο νούμερο είναι το πλάτος, και τα δύο σε ίντσες
- Διάσταση ελαστικού 195/50/16, το πρώτο νούμερο είναι το πλάτος (σε χλστ), το δεύτερο είναι το ύψος του πλαινού (profile, ποσοστό επί του πλάτους), το τρίτο είναι η διάμετρος του εσωτερικού χείλους, δηλαδή η διάμετρος της ζάντας (ίντσες)

Το ύψους του πλαινού τοιχώματος (profile), καθώς είναι ποσοστό επί του πλάτους, δεν είναι απόλυτο νούμερο, αλλά εξαρτάται από το πλάτος. Για να δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ένα ελαστικό 195/50/16 έχει σχεδόν το ίδιο ύψος πλαινού με ένα ελαστικό 235/40/16. Και φυσικά πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε τις συνολικές διαστάσεις του τροχού (διάμετρος, περιφέρεια, και άρα στροφές ανά χλμ), καθώς και τις άλλες παραμέτρους, όπως καρέ, offset κλπ.

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί ακούω διάφορα περίεργα, ακόμα και σε μαγαζιά με ζαντολάστιχα !!!!, οπότε θεώρησα καλό να το γράψω και εδώ να το δουν οι φίλοι Fiestaκηδες

Και για να δώσω μια απάντηση στο φίλο που ρωτάει για 16->15αρες, θεωρώντας ότι κρατάμε το ίδιο πλάτος ελαστικού, τότε το profile πρέπει να αυξηθεί κατά περίπου 2 επίπεδα (π.χ. από 50 να πάει σε 60), για να δουλεύουν σωστά τα συστήματα και όργανα του αυτοκινήτου.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός and George.B.

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread