Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα το προτιμούσα λίγο πιο "οδηγήσιμο" καθημερινά. Η ζάντα όπως και να 'χει είναι όμορφη.
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Είναι πολύ ωραίο! Και αφού τις έχεις ριχτες επάνω να γουστάρεις....Έτσι κι αλλιώς πόσο θα τις κρατήσεις
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
option-D said:
Λίγο πιο ολοκληρωμένο

12016197_1720280858206816_1162518570_o.jpg
Μάνο κατάλαβα!!! Σε λιγότερο απο ένα μήνα, θα είναι σαν το mx5!!! και θα ψάχνεις για άλλο daily!!! χααχααχαχααχα
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μετα απο μια "συγκρουση" με καποιον σε θεμα εργοστασιακες ζαντες και τιμες και offset και ολα τα συναφη θα ηθελα να κανω καποιες επισυμανσεις. ισως το σωστο ηταν να το εγραφα στο θεμα Ζάντες - Τεχνική ορολογία αλλα επειδη θα φερω σαν παραδειγμα τις εργοστασιακες 16" του mk6 s το γραφω εδω.
η ford δεν βγαζει ζαντες. οι εργοστασιακες ζαντες αν τις κοιταξουμε απο πισω θα δουμε οτι γραφουν borbet. ειναι χαλβας υποστηριζουν καποιοι οι εργοστασιακες. το εχουμε συζητησει πολλες φορες πιστευω εδω το πως στραβωνουν οι ζαντες γενικα.
η τιμη τους ειναι εξωφρενικα υψηλη σαν καινουριες και ειναι φυσιολογικο γτ πωλουνται σαν ford και οχι σαν borbet. στο θεμα offset τωρα βλεπουμε οτι εχουν 52.5 αλλα ειναι σε φαρδος 6.5" αν δεν θελουμε να χαλασουμε το offset μαλλον δεν μπορουμε να βαλουμε και αλλες ζαντες τοτε γτ το 90% ειναι 7" σε φαρδος και το offset που θα πρεπει να εχουν ειναι 46 για να εχουμε το μεσα μερος της ζαντας στο ιδιο επιπεδο με την εργοστασιακη. και μετα θα βγαινει 12χιλιοστα εξω απο την εργοστασιακη. σωστο η λαθος? οι περισοτερες ζαντες για το αυτοκινητο μας βγαινουνμε offset 40. αρα βαση λογικης εντελως λαθος για το αυτοκινητο μας?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε, αν ένα αυτοκίνητο φέρει ζάντα 14' με ελαστικά 185/60 (με υπόδειξη κατασκευαστού 175) τότε θα μπορούσε
να αλλαχθεί με πιο γερά-φαρδυά ελαστικά π.χ. 195 και ζάντα χαμηλού προφίλ για πιο σταθερό κράτημα και βελτιωμένα απόδοση; ή δεν αξίζει ;
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Εγω για παραδειγμα το πηρα με 14" και αλλαξα και ζαντα και πλεον φοραει εδω και 3 χρονια 195/50/15. Σου προτεινω κατα την αποψη μου να πραξεις το ιδιο αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
GIANNIS MK7 1.4 said:
Εγω για παραδειγμα το πηρα με 14" και αλλαξα και ζαντα και πλεον φοραει εδω και 3 χρονια 195/50/15. Σου προτεινω κατα την αποψη μου να πραξεις το ιδιο αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα.
Είναι χαμηλού προφίλ; από κράτημα, κατανάλωση, απόδοση ταχύτητος κ.λ.π. πώς είναι;
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
σε 185/60/14 απο 175/65/14 πηγα αμεσως μετα την αλλαγη στα εργοστασιακα ελαστικα σχεδον μηδενικο σφαλμα στο κοντερ καμια αυξηση αντιληπτη τουλαχιστον στην καταναλωση αλλα πολυ καλυτερη σταθεροτητα στο δρομο
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
stathis M said:
σε 185/60/14 απο 175/65/14 πηγα αμεσως μετα την αλλαγη στα εργοστασιακα ελαστικα σχεδον μηδενικο σφαλμα στο κοντερ καμια αυξηση αντιληπτη τουλαχιστον στην καταναλωση αλλα πολυ καλυτερη σταθεροτητα στο δρομο
Και το αυτοκινητό μου τέτοια φοράει. Σε τέτοια τα άλλαξα, άλλα υπέθετα μήπως μπορούσαν να τοποθετηθούν άλλα με τα οποία να αντιληφθούμε αισθητή βελτίωση.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
δεν μπορει να μην καταλαβαινεις βελτιωση στο πατημα ακομα και με μαμα αναρτηση - εγω εχω μαμα ελατηρια και μονροε ημισκληρα αμορτισερ και εχει βελτιωθει σε μεγαλο βαθμο στο δρομο σε συναρτηση με τα 80 αλογα που βγαζει
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
stathis M said:
δεν μπορει να μην καταλαβαινεις βελτιωση στο πατημα ακομα και με μαμα αναρτηση - εγω εχω μαμα ελατηρια και μονροε ημισκληρα αμορτισερ και εχει βελτιωθει σε μεγαλο βαθμο στο δρομο σε συναρτηση με τα 80 αλογα που βγαζει
Δηλαδή και το δικό σου φοράει 185/60/14;
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
ναι φιλε μου με τις εργοστασιακες σιδερενιες ζαντες +τασια φυσικα
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
stathis M said:
ναι φιλε μου με τις εργοστασιακες σιδερενιες ζαντες +τασια φυσικα
stathis M said:
ναι φιλε μου με τις εργοστασιακες σιδερενιες ζαντες +τασια φυσικα
Και εγώ σχετικά ικανοποιημένος είμαι, αλλά υπέθετα μήπως μπορούσα να βελτιωθεί περαιτέρω.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
οτι θες βαζεις αλλα καπου θα κερδισεις και καπου θα χασεις στη 14αρα ζαντα ωαζεις λαστιχο απο 200ε στην 15αρα θα παιξεις γυρω στα 300ε αυτα ειναι γουστα βεβαια
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
stathis M said:
οτι θες βαζεις αλλα καπου θα κερδισεις και καπου θα χασεις στη 14αρα ζαντα ωαζεις λαστιχο απο 200ε στην 15αρα θα παιξεις γυρω στα 300ε αυτα ειναι γουστα βεβαια
Κάπου είδα ένα φιέστα με 195/50/15, πολύ ωραίο, όχι υπερβολικό και φαινόταν σταθερό με δυνατό κράτημα. Βέβαια, νομίζω ότι με τα φαρδύα τα ελαστικά γλιστράς πιο εύκολα στο χιόνι και στο πάγο και κολλάει πιο εύκολα στην λάσπη και στην άμμο. Πάντως η δεκαπεντάρα ζάντα ταιριάζει, τώρα δεν ξέρω αν θα ήταν κατάλληλη με τα κυβικά-απόδοση των φιέστα μας.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Αν και πεθαίνω για legera .
Οι MOMO είναι η καλύτερη επιλογή που συνδυάζει εμφάνιση ποιότητα και τιμή.
Εγώ έχω τις quazar 2  15'(χωρίς καπάκια ) . Διαφορετικές πολύ απο την κλασική εικόνα που δίνουν με καπάκια.
Απλά σε όσες MOMO έχουν καπάκια , όσο έχουν οι ζάντες περίπου τα μισά έχουν τα καπάκια.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
manos.m said:
Αν και πεθαίνω για legera .
Οι MOMO είναι η καλύτερη επιλογή που συνδυάζει εμφάνιση ποιότητα και τιμή.
Εγώ έχω τις quazar 2  15'(χωρίς καπάκια ) . Διαφορετικές πολύ απο την κλασική εικόνα που δίνουν με καπάκια.
Απλά σε όσες MOMO έχουν καπάκια , όσο έχουν οι ζάντες περίπου τα μισά έχουν τα καπάκια.
Δηλαδή πόσο περίπου είναι η τιμή τους; Οι γνήσιες της φορντ με αρέσουν που είναι σαν άστρο.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγώ τις είχα πάρει μεταχειρισμένες σε τιμή ευκαιρίας. Δεν έχω κοιτάξει τιμή για καινούριες αλλά πάνω σε αγγελίες που είχα πέσει είχα βρεί 17άρα 450€ .
Οι 15άρες νομίζω για το mk6 είναι ιδανικές.
Οι ford έχει γενικά ωραίες ζάντες. Εγώ κοίταγα για αυτές που έχει το mk7 sport αλλά πολλά λεφτά νομίζω ...
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
manos.m said:
Εγώ τις είχα πάρει μεταχειρισμένες σε τιμή ευκαιρίας. Δεν έχω κοιτάξει τιμή για καινούριες αλλά πάνω σε αγγελίες που είχα πέσει είχα βρεί 17άρα 450€ .
Οι 15άρες νομίζω για το mk6 είναι ιδανικές.
Οι ford έχει γενικά ωραίες ζάντες. Εγώ κοίταγα για αυτές που έχει το mk7 sport αλλά πολλά λεφτά νομίζω ...
Άραγε αυτές που έβγαιναν εργοστασιακώς σε πολλά αυτοκίνητα, οι οποίες είναι σαν άστρο, πόσο περίπου είναι η τιμή τους (λογικά μεταχειρισμένες);
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread