Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Για να δούμε αντέχουμε να κάνουμε την αυτοκριτική μας ;;

Εγώ δεν μπορώ τους τριγμους ... θα μου πείτε 15 χρονων μεγαλε τι περιμενεις... το έχω ξαναπει και σε άλλη συζήτηση, είμαι διατεθειμένος να δώσω πχ 200 ευρώ σε κάποιον να το πάρει να το κρατήσει 2-3 μερες και να κάνει ότι καταλαβαίνει για να το κάνει όσο αθόρυβο γίνεται ! ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλά δεν μπορεί πρέπει να υπάρχουν διάφορες μεθόδοι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolaos and Στέφανος
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Μια γρατζουνια οριζοντια στο πισω αριστερα φτερο ειναι οτι πρεπει για να κοιταω αυτο το σημειο και να με θλιβει 😭 Κατα τα αλλα μου τη σπαει που ειναι μονο 70 αλογα 🤣🤣 Εχει και αλλα κουσουρια αλλα θα τα φτιαξω,που θα παει .
 
  • Haha
Αντιδράσεις: geokats
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Τριζει και το δικό μου, τα πλαστικά, αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι το σιδερενιο διαχωριστικο στην μέση της καμπινας(van), που ακούγεται πολύ σε λακουβες. Θα πείτε, ρε μεγάλε, 14 χρονών είναι, και θα πω εγώ, δυσκολον χρόνων.
 
  • Haha
Αντιδράσεις: mk6car

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Και εγώ θα έλεγα τα πίσω ταμπούρα, καθώς είμαι οδηγός που το πιέζω όποτε και όπου και όσο μπορώ και έχω διαπιστώσει από πολύ νωρίς ότι τα ταμπούρα δεν επαρκούν, άρα ζορίζονται παραπάνω οι δίσκοι μπροστά, που κουράζονται πολύ εύκολα και γρήγορα. Δεν έχω ούτε 40Κ χλμ και έχω αλλάξει ήδη δύο φορές τακάκια και οσωνούπω πάω για τρίτη αλλαγή, συν σιαγόνες πίσω.

Επίσης θα μπορούσε να θεωρηθεί ως έλλειψη η απουσία 6ης σχέσης, ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε αυτοκίνητα με 6 ή παραπάνω σχέσεις. Καθώς όμως δεν ταξιδεύουμε συχνά με το Fiesta, δεν γίνεται αντιληπτό, άρα δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα.
 
  • Wow
Αντιδράσεις: dtsef

gerontas

Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Αρχικά ένας τριγμός κάπου στο μπροστά μέρος του ταμπλό, ιδίως στις χαμηλές θερμοκρασίες, αρκετά εκνευριστικό για καινούργιο αμάξι. Μέτρια φρένα, παρόλο τις 4 δισκόπλακες (titanium mk8 diesel). Υπερβολικά μαλακή ανάρτηση, ιδανική για πόλη & άνετο ταξίδι ωστόσο σε συνθήκες σπορ οδήγησης δεν εμπνέει σιγουριά. Κοντή κλιμάκωση 5ης-6ης σχέσης.
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
MK6 s
Η έλλειψη ηχομόνωσης.
Πίσω δισκόφρενα.
Πιο εργονομικές θήκες για καφέ κτλ.
Κακή ποιότητα πλαστικών για την ανάκληση των καθισμάτων.
Τι όχι; Μόνο εγώ;
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Tazmaniacmk6

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Εγώ πάλι δεν εχω θέματα σπαστικών ήχων ή τριξιμάτων οπως τα 6αρια και τα 8αρια🤣 Πραγματικά ομως νευριάζω με τη διαολεμένη μαμά πηγή ήχου που κολλάει συνεχώς. Συνεχώς όμως. Μια δεν ανοίγει και θελει σβησιμο η μηχανή, μια κολλάνε οι σταθμοί, μια το volume. Νισαφι😑
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εγώ πάλι δεν εχω θέματα σπαστικών ήχων ή τριξιμάτων οπως τα 6αρια και τα 8αρια🤣 Πραγματικά ομως νευριάζω με τη διαολεμένη μαμά πηγή ήχου που κολλάει συνεχώς. Συνεχώς όμως. Μια δεν ανοίγει και θελει σβησιμο η μηχανή, μια κολλάνε οι σταθμοί, μια το volume. Νισαφι😑
απαπαπαπαα... καλυτερα οι τριγμοι !!
 
  • Haha
Αντιδράσεις: geokats

panos_stp

New member
May 11, 2020
71
13
8
Η έλλειψη πίσω δίσκων δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα. Αν φυσικά το κυνηγάς το αμαξι σίγουρα θα σου φανεί η έλλειψη τους.
Εμένα μου την σπάει η έλλειψη 6ης ταχύτητας. Θα χαλαρώνε το μοτέρ σε ανοιχτούς δρόμους και θα κερδίζαμε και 10-15χλμ ταχυτητα παραπάνω στις ίδιες στροφές και καλύτερη κατανάλωση.
Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου ο μοχλός για τα πιτσιλιστηρια. Όλα τα αμάξια έχουν την ωθήση του μοχλου προς τα εσένα για να πετάς νερό στο μπροστά τζάμι και όχι στο πίσω.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car, Vatomouro and dtsef

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
1) Στο MK7 1.6 οι δίσκοι ήταν must... τραγικό λάθος κατά τη γνώμη μου να πάνε με ταμπούρο. Κακό φρενάρισμα και το ABS έπιανε χωρίς λόγο με τα ταμπούρα. Το είχαν αναφέρει τότε πολλά μέλη στο forum και ευτυχώς η μετατροπή σε δισκόφρενα έλυσε και το πρόβλημα του ABS, θεωρώ επειδή μπήκε ο αποστάτης και πλέον έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση ο αισθητήρας. Έχοντας οδηγήσει και άλλες εκδόσεις του MK7 νομίζω πως η μοναδική έκδοση που το ταμπούρο ήταν αποδεκτό, ήταν το MK7 1.4 με τα 70 άλογα. Πούλαγε τότε η Ford το 1.6 με ταμπέλα "motorsport" τρομάρα τους, zetec κινητήρα...και πίσω ταμπούρα...ξεφτίλα... ειδικά όταν ο ανταγωνισμός είχε μοντέλα που φορούσαν δισκόφρενα από τις εκδόσεις 1.4. Είπαμε να κρατήσουν κάποια πράγματα για το ST αλλά όχι και τα δισκόφρενα.


2) Αν έχεις 2πορτο MK7 και έχεις βάλει κανένα καφέ στην ποτηροθήκη, την ώρα που πας να σύρεις το κάθισμα για να μπει ο πίσω, είναι σχεδόν βέβαιο ότι η υποδοχή που κουμπώνει η ζώνη θα χτυπήσει τον καφέ και θα τα κάνει όλα χάλια.

3) Τα κλιπ που κουμπώνουν τα πλαστικά είναι της πλάκας σε σχέση με κλιπ αυτοκινήτων παρόμοιας κατηγορίας που έχω ανοίξει.

4) Άλλες "γυφτιές" όπως ένα φωτάκι στο ντουλάπι του συνοδηγού για να μην βγάζεις τα μάτια σου τη νύχτα και το αυτόματο κατέβασμα στο παράθυρο του συνοδηγού με ένα διακόπτη διπλής σκάλας όπως έχει ο οδηγός. Το τελευταίο ειδικά κάποιοι άλλοι το βάζουν και σε μοντέλα μικρότερης κατηγορίας και μιλάμε για πράματα αμελητέας αξίας που απλά δεν τα έβαλαν. Θυμάμαι ακόμα όταν ένας φίλος μου αγόρασε το 1.4 diesel καινούριο και ενώ η υποδοχή υπήρχε στο ντουλάπι του συνοδηγού (στο δικό μου δεν υπήρχε καν) το φωτάκι έλειπε. Αμάν ρε Ford...ένα led Τ10 να βάζατε...στον Κινέζο 10 cents το αγοράζω...να τους στείλω link να παραγγείλουν...γύφτοι...ε γύφτοι 😁🤣

Η 6η ταχύτητα που γράφετε μερικοί σίγουρα θα ήταν μια καλή προσθήκη και σίγουρα το αμάξι θα ήταν πολύ πιο άνετο και ήσυχο σε ταξίδια αλλά δεν θα το έβαζα στην κατηγορία "εκνευριστικό".
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
mk7 οι ποτιροθηκες εχω κανει κανα 2μπουφαν πουτανα, πιανοντε τα καλαμακια απο τους καφεδες εαν δεν προσεχεις.Τα χειρηστηρια απο τα παραθυρα θα μπορουσαν να τα βαλουν λιγο ποιο μπροστα και το γεγονος οτι δεν εχει 6η, το δικομου ειναι 1,6 πετρελαιο σε ταξιδια θα δουλευε πολυ ποιο ανετα.Για την κατηγορια του παντως ειναι κορυφη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα .
 
  • Haha
Αντιδράσεις: dtsef

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Mk8.Η ταμπούρα πίσω και η κατανάλωση του(έχω αυτόματο μετατροπέα ροπής)άντε καμμια φορά ακούγεται η ζώνη του συνοδηγού όταν είμαι μόνος μου.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Puma mk2
Θα ήθελα περισσότερους αποθηκευτικούς χώρους...
(Ντουλαπάκια)
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Ωραίο θέμα για να βγάζουμε το άχτι μας πάντως..! αν το διαβασει βέβαια κάποιος υποψήφιος αγοραστής θα φύγει τρεχοντας😂
 
  • Haha
  • Like
Αντιδράσεις: nt.vagelis, geokats and mk6car

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Εγώ πάλι δεν εχω θέματα σπαστικών ήχων ή τριξιμάτων οπως τα 6αρια και τα 8αρια🤣 Πραγματικά ομως νευριάζω με τη διαολεμένη μαμά πηγή ήχου που κολλάει συνεχώς. Συνεχώς όμως. Μια δεν ανοίγει και θελει σβησιμο η μηχανή, μια κολλάνε οι σταθμοί, μια το volume. Νισαφι😑
Όπως είπε και ο mk6car mk6car , καλύτερα οι τριγμοί διότι δυναμώνεις ένταση και όλα εξαφανίζονται! Άντε τώρα να το κάνεις με κολλημένο σταθμό και ένταση! :p
 
  • Haha
  • Like
Αντιδράσεις: nt.vagelis, mk6car and dtsef

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Όπως είπε και ο mk6car mk6car , καλύτερα οι τριγμοί διότι δυναμώνεις ένταση και όλα εξαφανίζονται! Άντε τώρα να το κάνεις με κολλημένο σταθμό και ένταση! :p
Εντάξει στην Αθήνα κομπλέ σβήνεις στο φανάρι κ επανέρχεται. Φαντάσου οταν κολλήσει σε ταξίδι. Έχω βγει σε parking στην εθνική μόνο για τη μουσική 🎶
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread