Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
ευχαριστως να σου εδεινα 1 δικο μου τηλεχειριστηριο αλλα μου εχει κοπει το λουρακι!
 

thanasissin

Rookie
Feb 15, 2013
32
0
0
44
Πειραιας
ΚΑλημέρα,

θα ήθελα να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή με ενα συστημα κομπλέ 2din (digital tuner, navi, cd/mp3/dvd, radio κλπ κλπ). Βλέπω οτι το κοστος στα επώνυμα προιόντα ειναι πάρα πολύ βαρύ για μένα...

Εχω φίλους που έχουν τοποθετήσει στα αυτοκίνητά τους κινέζικα συστήματα απο απευθείας αγορά απο το διαδίκτυο και τοποθέτηση μόνο εδώ. Ειναι ευχαριστημένοι και απο την απόδοση αλλά και απο την τιμή (η οποία μαζί με την τοποθέτηση φτάνει περίπου στα 500 ευρώ). Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία? Αξίζει η κίνηση ή πρέπει να αγοράσω επώνυμο για να ειμαι ήσυχος?


Ευχαριστώ πολύ
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
40
ΑΘΗΝΑ
καποτε κοιτουσα και γω τα κινεζικα. εβαλα ομως pioneer και ειμαι ησυχος.
εχω την πηγη απο το καλοκαιρι του 2009 και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kι εγώ προτιμώ τα επώνυμα προϊόντα πάντως, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Από το καλοκαίρι του 2008 ακούω μουσική από μία multimedia οθόνη της jvc χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Όσον αφορά τα κινέζικα, αυτά γενικά τοποθετούνται απευθείας (χωρίς adaptors κλπ), αλλά από αξιοπιστία μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς;
 

thanasissin

Rookie
Feb 15, 2013
32
0
0
44
Πειραιας
οχι αλλα αμα σου χαλασει στα 2 χρονια ας πουμε το πετας και παιρνεις καινουργιο! και παλι δεν φτανεις τα λεφτα που θα εδινες για το αντίστοιχο επώνυμο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για σκέψου το λίγο καλύτερα, 500 ευρώ το κινέζικο έγραψες, 900 ευρώ το kenwood με αποσπώμενη πρόσοψη και gps (για να μην τραβάς και τα αδιάκριτα βλέμματα), 650 ευρώ ένα αντίστοιχο jvc (χωρίς gps όμως). Και ξέρεις πως ότι δώσεις θα πάρεις, τι εννοώ: Το bluetooth θα δουλεύει και θα ακούγεσαι όταν μιλάς, οι σταθμοί των fm θα πιάνουν καλά, τα rca δε θα βγάζουν θόρυβο (αν βάλεις ποτέ ενισχυτή), δε θα έχει διαρροή η συσκευή για να σου αδειάζει τη μπαταρία κλπ. Τα παραπάνω είναι μερικά προβληματάκια που έχω συναντήσει κατά καιρούς σε κινέζικες οθόνες που έχουν δει τα μάτια μου και που κατά τη γνώμη μου κάνουν τη διαφορά. Τώρα αν δε σου χαλάσει στα δύο χρόνια που σου δίνει ο εδώ προμηθευτής (και αν υπάρχει ο προμηθευτής σε δυο χρόνια, γιατί είναι και θέμα τύχης με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση) ή δε χρειαστεί να το στείλεις Κίνα για εγγύηση (έχεις δει ποτέ πόσα είναι τα μεταφορικά;) τότε θα έχεις κάνει μια πολύ συμφέρουσα αγορά.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Λοιπον επειδη πριν κατι χρονια ασχοληθηκα με το αθλημα αυτο εχω να πω τα εξεις.

Για να φερεις μια κινεζικη συσκευη απο εξω,η τιμη ξεκιναει απο 150€ και φτανει τα 300€ μαζι με μεταφορικα.Πλεον εχουν βγαλει με android και οτι μπορει να φανταστει ο καθενας.
Τα bluetooth,gps δουλευουν αψογα χωρις κανενα προβλημα.Εκει που πασχουν ειναι στον δεκτη ραδιοφωνου που ειναι μετριος.
Διαρκεια ζωης(που θα παιξει απροβληματιστα)ειναι ο ενας χρονος,απο εκει και περα θα αρχισουν τα κολπα.Κατι το dvd player που μπορει να πεθανει στα ξαφνικα,κατι που εκει που θα διαβαζει την καρτα μνημης θα την χανει(η εκει που ακους ραδιο θα αρχισει να παιζει απο την καρτα μνημης).Αυτο με τις μνημες οφειλεται στην υποδοχη της μνημης και στους καλους δρομους που εχουμε.

Απο εξω θα το σκεφτομουν πολυ να φερω μια.Αν σου ερθει και ειναι ελλατωματικη αρχιζει ο αγωνας,στο να την στειλεις πισω και να περιμενεις να ερθει η καινουργια.Διαδικασια που θα παρει 1 με 1 1/2 μηνα συν οτι θα πληρωσεις εσυ τα μεταφορικα.Αν σου χαλασει μετα τον χρονο απλα την πετας.

Εγω προσωπικα αυτη που εχω την ειχα παρει απο εδω με 2 χρονια εγγυηση.Στον χρονο σταματησε να ανταποκρινεται στο touch οπου και εγινε η αλλαγη με αλλη καινουργια.Η δευτερη και αυτη μετα απο ενα χρονο και κατι εχει αρχισει τα κουλα που λεω παραπανω.

Σε αυτο που λεει ο Κωστας οτι δινεις παιρνεις εχει δικιο.
Αν θες μια απλη οθονη με bluetooth παρε μια επωνυμη οικονομικη σχετικα απο εδω.Αν θες μια που να τα κανει ολα και στραφεις σε Κινεζικη,ριξε μια ματια για μαγαζια εντος συνορων ωστε να εχεις εγγυηση.
Αν στραφεις τελικα σε Κινα,παρε μια οσο πιο οικονομικη γινετε(ωστε μετα μην κλαις τα λεφτα οποτε να τιναξει)και γενικα να μην εχει και παρα πολλα πραγματα πανω.Οσα πιο πολλα εχει τοσο πιο πιθανο ειναι να παρουσιαζει προβληματα.Επισης θα σου πρωτεινα αν μπορεσεις,να βρεις μια που θα εχει και ανεμηστηρακι επανω γιατι το καλοκαιρι ψηνεις μπιφτεκια  giggle.

Καλες οι οθονες δεν λεω(ευτυχως μεγαλωσα και πεταω τα λεφτα αλλου)αλλα θες αρκετα λεφτα για να βαλεις μια καλη.Και αφου βαλεις μια καλη μετα να μην βαλεις και μια 4αδα τουλαχιστον καλα ηχεια?Ε μετα να μην βαλεις και ενα μικρουλι ενισχυτη και ενα sub?
Οπως και να το δεις αμα κανεις μια δουλεια καντην καλα.Το ποσο που μαζευεται ειναι αξιοσεβαστο και τα λεφτα τους θα τα βγαλουν αν κανεις πολλα ταξιδια η περνας πολλες ωρες στο αμαξι.


Υ.γ Εχετε σκεφτει ποσο περιττο βαρος μαζευτεται?  :D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Υ.γ Εχετε σκεφτει ποσο περιττο βαρος μαζευτεται?  :D
Η εργοστασιακή πηγή είναι 1,3 κιλά.
Με αυτή που έβαλα βάρυνα το αμάξι με +0,9 κιλά



Θανάση τα περι κινέζικων αναφέρθηκαν πιο πάνω αναλυτικά,
Εγώ πρόσφατα που έβαλα μια της kenwood αξιάς 1.100e (μέχρι και καφέ ψήνει  :D :D ) την αγόρασα μέσω του Κωτσόβολου με δόσεις,την ήθελα πολύ,τόσα λεφτά δεν τα έδινα μια και έξω και κινήθηκα έτσι
Δες το και εσύ αν θέλεις φυσικά
 

thanasissin

Rookie
Feb 15, 2013
32
0
0
44
Πειραιας
γι αυτό και ρωτάω φυσικά... δεν εχω αποφασίσει ακομα τι θα κάνω και ψάχνω να βρω την άκρη επειδη δεν εχω αντίστοιχη εμπειρία. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
ειχα την jvc μια ασιμη που ειχε απο μαμα... ουτε καν mp3 και 4χ45w.. Πλεον pioneer-DEH 3300UB με μια εξοδο για ενισχυτη για sub, 4x50w... υπερευχαριστημενος απο την αποδοση της... τιμη ιντερνετ 77€ απο μαγαζι οπου την εβαλα 85€.... πολυ καλο μηχανιμα το προτεινω με κλειστα ματια.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχω μια Pionner DEC1600 4X45W και σκέφτομαι να την αλλάξω,ώστε να βάλω μια πηγή με MP3.AUX και όλα τα σχετικά καλούδια.Το κορυφαίο όλων είναι  ότι πιθανότατα από κάποια λακούβα έσπασε το πλαστικό που στηριζόταν η πηγή και ψηλό κρεμάει, ενώ πετάει και την θήκη που έχει στο ταμπλό. Σκέφτομαι την επόμενη πηγή να την βάλω κάτω και την θήκη από πάνω αλλά αισθητικά δεν μου αρέσει.Έχετε να προτείνετε κάτι σε πηγή ή ακόμη και οθόνη?Για πηγή δίνω max 120 και για Οθόνη μέχρι 400.
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
γειας σας παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα σας,θα ηθελα να πω οτι προσφατα αλαξα την εργοστασιακη μου πηγη και θελω τωρα να την πουλησω γυρο στα 50 ευρω οποιος ενδιαφερεται ας μου πει,εφχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλώς ήλθες στην παρέα μας. Με γειες για την νέα σου πηγή. Όσον αφορά την πώληση της παλιάς σου, δοκίμασε στο car.gr γιατί δυστυχώς εδώ δεν είναι το κατάλληλο θέμα.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Χθες έβαλα την Pionner DEH X5500BT, πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές :D Το μικρόφωνο λειτουργεί πολύ καλά και με τα παράθυρα ανοιχτά χωρίς παρεμβολές,ενώ έχει ταιριάξει πολύ με τις πράσινες ενδείξεις του αυτοκινήτου :D Να ευχαριστήσω και τον XR για τα ηχεία που μου έδωσε,αύριο αν είναι καλός ο καιρός θα τα τοποθετήσω :D
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Η Νέα μου πηγή Pioneer DEH X5500BT,την αδικεί λίγο το φως της ημέρας!Θα προσθέσω και μια βραδινή φώτο,έχει ταιριάξει πολύ ωραία με τις υπόλοιπες ενδείξεις καθώς έχουν την ίδια απόχρωση πράσινου!!

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0049_zps69f70ab5.jpg
 

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
Εγω εχω την εργοστασιακη 4500 που δεν παιζει mp3,αλλα θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος,αν μπαινει η 6000 din  στο mk6;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
gazmas said:
Εγω εχω την εργοστασιακη 4500 που δεν παιζει mp3,αλλα θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος,αν μπαινει η 6000 din  στο mk6;
δυστυχως δεν μπαινει η 6000 στο mk6 2001-2005 η 6000 ειναι σχεδιασμενη για τα mk6 f/l
2006-2008 η πιο καλη λυση ειναι να προχωρησεις σε  aftermarket (jvc pioneer sony alpine kenwood) και θα εχεις πιο καλα αποτελεσματα και πλεονεκτηματα παροτι με το εργοστασιακο radio
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread