Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Γειά σας κάτοχος mk4 του 2000 με το 1,25 μοτερακι με 300000 χλμ. Το αμάξι δυστυχώς καίει λάδι με αποτέλεσμα να βγάζει άσπρο - μπλε καπνό όταν πατάω απότομα γκαζι κι φέρνει επίσης και οσμή καμένου λαδιού στην καμπίνα. Σε τι μπορεί να ευθύνεται αυτή η βλάβη? Επίσης δεν έχω βρει κάποιο μανουαλ για να ξέρω ποσότητα και σωστό  ιξωδες λαδιού.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Είτε φλάντζα είτε ελατήρια πιστονιών. Και τα δύο απαιτούν άνοιγμα και ρεκτιφιέ του κινητήρα. Δεν ξέρω αν το κόστος δικαιολογεί την εργασία αυτή, σε αυτό το αυτοκίνητο...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ετσι οπως περιγραφεις το μοτερακι σου φιλε και βαλβολινη να βαλεις θα την καψει.
πηγαινε για αλλαγη κινητηρα μεταχειρισμενου για οικονομικα αλλιως επισκευη του υπαρχων κινητηρα
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Προς το παρόν το παρακολουθώ και σε 1000 χλμ θα το ξαναπάω να δούνε πόσο καίει. Αν είναι ψιλό νορμάλ θα το αφήσω έτσι κι όσο πάει,  απλά θα συμπληρώνω. Αλλιώς μιλάμε για κάνα 500ρι άνετα σωστά; Είτε επισκευή,  είτε άλλο μοτερακι. 
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κανε ενα compression τεστ. Αν βγάλει σε ολους τους κυλίνδρους πάνω απο 130, αστο όπως είναι και ψαξε σιγα-σιγα για μεταχειρισμένο το πολύ 10ετίας για να το κανεις τραμπα με το δικό σου.

Αν βγάλει σε κάποιο κάτω απο 100, αλλαξε το ακόμα πιο γρήγορα.
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Τελικα λαδωσε μπουζι οποτε και πηγε για ρεκτιφιε η μηχανη, εχανε πολυ απο το ελατηριο του ενος κυλινδρου και ως αποτελεσμα, δουλευε τρικυλινδρο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread