Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
οπως λεει και ο τιτλος,τι ελαστικα εχετε βαλει και ποσο ειστε ικανοποιημενοι??

εγω εχω βαλει τα s drive της yokohama αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω μεινει ικανοποιημενος,πιστευω οτι τα μαμα ελαστικα του αυτοκινητου ηταν καλυτερα..
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
εγω pireli pzero nero και avon zz3 και τα 2 πολύ καλά. ιδικά τα avon μου κάναν εντύπωση στην βροχή σαν να πήγενα σε στεγνό δρόμο.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
yokoγλυστρα τα λεγομενα!

Χωρις πλακα τα S-drive ειναι καλα λαστιχα.. Απλα θελουν ενα καλο ζεσταμα για να αποδωσουν..
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Toyo T1R σε 195/50/15.Αρκετα μαλακο μου φαινεται ωρες ωρες σαν να μου φευγει
επομενο λαστιχο θα ειναι αυτο που φοραγα και παλια,michelin exalto 2!
Aκριβουτσικο σε σχεση με αλλα αλλα βγαζει πολυ παραπανο χμ
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
εγώ εχω βάλει της Michelin.. και μπορώ να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημένη καθώτι νιώθω να βεντουζάρει το αμάξι και σε βρεγμένο και σε στεγνό οδόστρωμα.
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Εγω εχω βαλει TOYO T1R. Οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες αλλα πρεπει πρωτα να ζεσταθουν. οταν ειναι κρυα γλυστρανε και ειναι λογικο γιατι το αμαξι ειναι και ελαφρυ και οχι με τοσο δυναμη, αλλα εγω εχω βρει τον τροπο και ειμαι οκ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Toyo T1R στη μαμά διάσταση 195/45/16 έχω κι εγώ, τα οποία αντικατέστησαν τα Continental SportConti που είχε το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο.
Εντυπώσεις: Τα Τ1R είναι πιο μαλακά από τα SportConti, τρως καλές γλύστρες αν δε ζεσταθούν (πχ στα πρώτα 3-5 χλμ, μετά ΟΚ), στο βρεγμένο είναι πολύ καλά (ίσως πιο καλά από ότι στο στεγνό) και φθείρονται εύκολα. Τα SportConti άντεξαν περίπου 40000χλμ ενώ τα Τ1R στις 25000 και καταλαβαίνω ότι θέλουν ήδη αλλαγή. Ίσως αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω λ7 και να πάρεις πιο ακριβό ελαστικό, παρά τα Toyo, ειδικά αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε λίγο χρονικό διάστημα...
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Στη διάσταση που ήθελα (195/40/16) υπήρχαν μόνο Kumho, Dunlop & Toyo. Οπότε επέλεξα και εγώ τα T1R.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τα μαμα continental ήταν αξιοπρεπή λάστιχα και πολυ ευκολα στο γλίστριμα. Οταν λιωσανε βρηκα κατι ξεραμένα potenza τα βαλα πάνω και μετα απο λιγα σπινιαρίσματα, έπαθα πλάκα, λες και έβαλα μπλοκέ!! Τι σου είναι τα καλά λάστιχα... Που να τα βαζα και καινούργια.

Τωρα ουτε που θυμαμαι τι λαστιχα φοραει, α κατι bridgestone turanza τα οποια ειναι τίμια αλλα όχι για πολλά πράγματα...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
τα μαμα continental ήταν αξιοπρεπή λάστιχα και πολυ ευκολα στο γλίστριμα. Οταν λιωσανε βρηκα κατι ξεραμένα potenza τα βαλα πάνω και μετα απο λιγα σπινιαρίσματα, έπαθα πλάκα, λες και έβαλα μπλοκέ!! Τι σου είναι τα καλά λάστιχα... Που να τα βαζα και καινούργια.

Τωρα ουτε που θυμαμαι τι λαστιχα φοραει, α κατι bridgestone turanza τα οποια ειναι τίμια αλλα όχι για πολλά πράγματα...

Χαχαχα turanza φιλε αθανατο λαστιχο! ΤΙΜΙΟ οπως ακριβως το ειπες.. Και ειναι και σκληρουτσικο.. Τα ειχε το mx5 απο τη μανα του πανω και το τι καφριλα τους ειχα κανει δεν περιγραφεται.. Κατι πλατειες βραδια με 2α κοφτες να καπνιζουν ολο με τις παντες, τιποτα δε νιωθανε.. Τελικα παρεδωσαν πνευμα στα 40000χλμ εκ των οποιων τα 15000 ειναι σιγουρα με το πλαι.. Τα ξαναβαζα για απλες διαδρομες ανετα! ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Χαχαχα turanza φιλε αθανατο λαστιχο! ΤΙΜΙΟ οπως ακριβως το ειπες.. Και ειναι και σκληρουτσικο.. Τα ειχε το mx5 απο τη μανα του πανω και το τι καφριλα τους ειχα κανει δεν περιγραφεται.. Κατι πλατειες βραδια με 2α κοφτες να καπνιζουν ολο με τις παντες, τιποτα δε νιωθανε.. Τελικα παρεδωσαν πνευμα στα 40000χλμ εκ των οποιων τα 15000 ειναι σιγουρα με το πλαι.. Τα ξαναβαζα για απλες διαδρομες ανετα! ;)

καλες εποχες, σαν παλια στις πλατειες στου παπαγου  ;D ;D ;D...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λοιπον το αυτοκινητο με την μαμα αναρτηση (S) τα sport contact ηταν μια χαρα. μετα σκληρα ελατηρια ομως τα αλλαξα στις 25000χμ φθαρθηκαν πολυ γρηγορα λογο μαλακου πελματος και δεν μπορουσα να πω οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος στα κλειστα κομματια του πηλιου.
αλλαγη σε toyo t1r το μετανιωσα μολις τα εβαλα ενιωθα το αυτοκινητο να γρυστραει στις στροφες. μετα απο 25000 χμ ηταν εντελως δυαλημενα  και πηγα σε goodyear f1 σκληρο ελαστικο συμβαδισε με την σκληρη αναρτηση που τα καταπονουσε. εκανε λιγο θορυβο παραπανω αργουσε λιγο να ζεσταθει αλλα ηταν το μονο ελαστικο που μου εδινε σιγουρια στις καφριλες. εκανα περιπου 60-100χμ την μερα σε επαρχιακο δρομο με στροφες. με συχνες αλλαγες μπρος πισω ανα 4000-5000χμ αντεξαν 45000 χμ. λογο χειμωνα και σε περιοδο με παγωνιες εβαλα contipremioumcontact με δεικτη ταχυτητας  80H μεχρι 210χμ πολυ μαλακα πολυ αθορυβα ζεστενονταν παραπολυ γρηγορα αλλα μεγαλη φθορα σε μικρο χρονικο διαστημα. δεν τα ζορισα καθολου γτ ο λαστιχας που τα εβαλα με προιδοποιησε οτι δεν ειναι για καφριλες μετα απο 15000χμ τα πουλησα και μου εδωσαν δωρο(γιαυτο και τα εβαλα) nankang ns2 ultra sport πολυ σκληρα τα εχω 1 πανω απο χρονο εχω κανει περιπου 20000χμ και ειναι σαν καινουρια κανουν αρκετο θορυβο αλλα δεν με εχουν προδωσει ποτε και μαλλον παλι τετοια θα βαλω γτ ειναι υπερβολικα φτηνα. αν καλοζεσταθουν κρατανε αρκετα καλα.
ειχα κανει και 5000χμ με 17" και 215/40/17 απο φοκους μκ1 αλλα το αμαξι σερνοταν και δεν εκανα μαλακιες οποτε δεν εχω αποψη. ολα τα υπολυπα ελαστικα ειναι για διασταση 195/45/16
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
λοιπον το αυτοκινητο με την μαμα αναρτηση (S) τα sport contact ηταν μια χαρα. μετα σκληρα ελατηρια ομως τα αλλαξα στις 25000χμ φθαρθηκαν πολυ γρηγορα λογο μαλακου πελματος και δεν μπορουσα να πω οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος στα κλειστα κομματια του πηλιου.
αλλαγη σε toyo t1r το μετανιωσα μολις τα εβαλα ενιωθα το αυτοκινητο να γρυστραει στις στροφες. μετα απο 25000 χμ ηταν εντελως δυαλημενα  και πηγα σε goodyear f1 σκληρο ελαστικο συμβαδισε με την σκληρη αναρτηση που τα καταπονουσε. εκανε λιγο θορυβο παραπανω αργουσε λιγο να ζεσταθει αλλα ηταν το μονο ελαστικο που μου εδινε σιγουρια στις καφριλες. εκανα περιπου 60-100χμ την μερα σε επαρχιακο δρομο με στροφες. με συχνες αλλαγες μπρος πισω ανα 4000-5000χμ αντεξαν 45000 χμ. λογο χειμωνα και σε περιοδο με παγωνιες εβαλα contipremioumcontact με δεικτη ταχυτητας  80H μεχρι 210χμ πολυ μαλακα πολυ αθορυβα ζεστενονταν παραπολυ γρηγορα αλλα μεγαλη φθορα σε μικρο χρονικο διαστημα. δεν τα ζορισα καθολου γτ ο λαστιχας που τα εβαλα με προιδοποιησε οτι δεν ειναι για καφριλες μετα απο 15000χμ τα πουλησα και μου εδωσαν δωρο(γιαυτο και τα εβαλα) nankang ns2 ultra sport πολυ σκληρα τα εχω 1 πανω απο χρονο εχω κανει περιπου 20000χμ και ειναι σαν καινουρια κανουν αρκετο θορυβο αλλα δεν με εχουν προδωσει ποτε και μαλλον παλι τετοια θα βαλω γτ ειναι υπερβολικα φτηνα. αν καλοζεσταθουν κρατανε αρκετα καλα.
ειχα κανει και 5000χμ με 17" και 215/40/17 απο φοκους μκ1 αλλα το αμαξι σερνοταν και δεν εκανα μαλακιες οποτε δεν εχω αποψη. ολα τα υπολυπα ελαστικα ειναι για διασταση 195/45/16

Η χαρα του λαστιχά εισαι... ;D ;D
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αστα να πανε και ο βολος δεν φημηζεται και για τις καλυτερες τιμες. 400 μου ειχαν πει για p zero nero 195/45/16 στην κορινθο και 500 στο βολο. οτι ναναι ο αλλος μου προτεινε να βαλω τα kleber σαν κορυφαια με 400 ευρω και ο ιδιος μετα απο κανα 3μηνο μου ειπε 400 και bf και παλι σαν κορυφαια
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω εχω βαλει Dunlop sp sport fast response διασταση 195/50 R15 82H και ειμαι πολυ ευχαριτημενος.Πριν ειχα τα εργοστασιακα bridgestone που ηταν για τα μπαζα.
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ αλλα θέλουν λίγο ζέσταμα για να δουλέψουν... αξιοπρεπέστατο λάστιχο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread