Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aug 7, 2014
53
0
6
40
Μετά από περίπου 3,5 χρόνια και σχεδόν 40000 χιλιόμετρα σήμερα άλλαξα τα λάστιχα του αυτοκινήτου.Μπήκαν Hankook Ventus Prime 3.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΡΟΝΗΣ said:
Μετά από περίπου 3,5 χρόνια και σχεδόν 40000 χιλιόμετρα σήμερα άλλαξα τα λάστιχα του αυτοκινήτου.Μπήκαν Hankook Ventus Prime 3.

Περιμενουμε εντυπωσεις φιλε Στελιο :)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Pirelli Cinturato P1 195 50 15

τετράδα 240 ευρώ με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση , με 1 χρόνο εγγύηση αντικατάστασης ελαστικού σε περίπτωση που σκιστεί ακόμα και με δική μου υπαιτιότητα.

πολύ τίμια θεωρώ, σε συνδυασμό με τις καινούργιες αναρτήσεις το αμάξι πλέον είναι και πάλι αξιολάτρευτο για βόλτα !!
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Το αμαξι αγοράστηκε μεταχειρισμενο με λαστιχα 6 ετων και σε καθε φρεναρισμα εμπαινε ευκολα το abs και δεν σταματουσε..
Μολις εβαλα καινουργια λαστιχα! Εχω την εκδοση με διασταση 195/45/16. Το αυτοκινητο αλλαξε συμπεριφορα στο φρεναρισμα αλλα δεν ειναι ετσι οπως το περιμενα.. Παρατηρω οτι ειναι ευαλωτο το abs. Δηλαδη βλεπω οτι σχετικα μπαινει ευκολα με αποτελεσμα να μην εχω το φρεναρισμα που θελω! Με το που εβαλα τα λαστιχα το δοκιμασα στα επομενα 5χλμ!
Εχω την εντυπωση οτι εχει θεμα το abs ή ετσι λειτουργει σε αυτο το μοντελο???

Α επισης ο λαστιχας ηθελε να μου βαλει αερα βαση του κατασκευαστη δηλαδη 31 μπροστα και 29 πισω και του ειπα εγω να βαλει 34 μπροστα και 31 πισω!

Ξερω οτι εχω κανει 2 παρατυπιες! Μια με την πιεση και οτι δεν εκανα χλμ για να δειξει το λαστιχο την μεγιστη προσφυση! Απο την αλλη πιστευω αν το abs δεν εμπαινε τοσο νωρις ή ακομα καλυτερα αν δεν ειχε καθολου θα ειχα καλυτερο φρεναρισμα!!!
 
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Εγώ φοράω Michelin energy saver σε 14αρα ζάντα. Όσο για το abs παίζει ρόλο και το οδοστρωμα όσο και οι θερμοκρασίες, που τώρα ανεβαίνουν. Ναι, μου έχει μπει κάποιες φορές, σε απότομο φρεναρισμα και όχι τόσο καλό οδοστρωμα. Δεν το θεωρώ ευαίσθητο, κατά την άποψή μου πάντα.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Εγώ φοράω Michelin energy saver σε 14αρα ζάντα. Όσο για το abs παίζει ρόλο και το οδοστρωμα όσο και οι θερμοκρασίες, που τώρα ανεβαίνουν. Ναι, μου έχει μπει κάποιες φορές, σε απότομο φρεναρισμα και όχι τόσο καλό οδοστρωμα. Δεν το θεωρώ ευαίσθητο, κατά την άποψή μου πάντα.
Διαβασα καπου οτι αν μπαινει μεγαλυτερη διασταση ελαστικου(φαρδος) εχει μεγαλυτερη τριβη και το abs γινεται πιο ευαισθητο! Επισης διαβαζω και σε αλλα φορουμ σε γερμανικα αυτης της γενιας που εχουν παραπονο απο την ευαισθησια του abs πχ ibiza
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread