Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Καλημέρα και από μένα και χρόνια σας πολλά!
Πήρα και εγώ πριν 2 μήνες ένα φιεστάκι με ελαστικά 6ετιας και σιγά σιγά λέω να προχωρήσω σε αντικατάσταση! Μπορεί και μετά το καλοκαίρι καθώς έχουν ακόμα καλή αυλάκωση! Επειδή πρόκειται να καλύπτω πολλά χιλιόμετρα και η οικονομία είναι το παν πια (γι'αυτό επέλεξα και ντίζελ) στην αναζήτησή μου για λάστιχα προπάντων κοίταξα την αντίσταση κύλησης οπότε έπαιξα σε κατηγορίες A,B,C. Γι' αυτό κατέληξα στα εξής τέσσερα:
Dunlop Sport Blueresponse: Κύληση C, Βρεγμένο Α -> 240-260€
Goodyear EfficientGrip Performance: Κύληση C, Βρεγμένο Α -> 240-260€
Continental EcoContact 5: Κύληση Β, Βρεγμένο Β -> 260-280€
Michelin Energy Saver+: Κύληση C, Βρεγμένο Α -> 280-300€
Εγώ προηγούμενη εμπειρία βέβαια δεν έχω γιατί είναι το πρώτο αμάξι μου και οπότε "ειδήμονες" μου πρότειναν εάν μπορώ να το διαθέσω το λιλί να πάω για το Michelin. Οπότε όποιος δεν έχει βαρεθεί να διαβάζει μέχρι εδώ και έχει εμπειρία με τις μάρκες ας βοηθήσει παιδιά!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!!!!

*****Ξέχασα να πω: διαστάσεις 195χ50χ15
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τα dunlop sport lueresponse τα έβαλα εγώ πριν 2 μήνες και δεν με ενθουσιάσαν.
Αργούν να ζεσταθούν πάρα πολύ
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μήπως τα Michelin είναι τα καλύτερα σε αυτό τον τομέα; Γιατί απ' ο,τι ξέρω έχουν μαλακή γόμα. Αν και κάποιος που έχει βουλκανιζατέρ μου είπε ότι έχουν σκληρή γόμα και μαλακά πλαϊνά οπότε δδεν κάνουν. Αν και αυτός εμπορεύεται Dunlop και Goodyear και πιστεύω μόνο και μόνο γι' αυτό το είπε.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ετσι ειναι οπως στα ειπε μαλακο πλαινο με σκληρη γομα.παιζει ρολο ομως και ο δεικτης ταχυτητας
αν πας σε 80Η θα ερχονται ποιο γρηγορα σε θερμοκρασια απο οτι τα 80V
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Τα Michelin Pilot Exalto που φοράει ήδη είναι 82 V. Οπότε εκεί δε θα κυμανθώ και εγώ; Δηλαδή είναι μειονέκτημα αυτό που αναφέραμε για τα Michelin ε; Δεν ασχολήθηκα καν με Pirelli, Bridgestone, Hankook γιατί δεν είδα καλές αξιολογήσεις στο εξωτερικό....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το V πιστεύω ότι είναι υπερβολή, τη στιγμή που έχεις ένα σωρό επιλογές σε Η.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Έχεις δίκιο. Όχι τίποτα άλλο αλλά μακάρι το φιεστάκι να καβάτζωνε τα 240 για να χρειαζόταν τα V, αρκούν και τα H. By the way, δημοσίευσε και το AutoBild τις δικές του δοκιμές σε ελαστικά για το 2016, με νικήτρια τη..... Hankook!!!! http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-Summer-Tyre-Test.htm
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Με παραξενεύει πάντως που δεν έχουν κανένα ελαστικό της Toyo. Πιστεύω ότι έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια. Αυτό που καταλαβαίνω πάντως πως ένα πολύ καλό και all-around ελαστικό είναι της Goodyear. Ίσως προς τα εκεί να κλίνω....
 

hristos

Rookie
Σεπτ. 16, 2013
10
0
0
Πως και δεν "έβγαλαν"το continental πρώτο οι ειρωπαίοι; Στα ασιάτικα συνήθως δ'ινουν μέτριες κριτικές και δεν ασχολούνται με toyo.
 

alex.patra

Rookie
Apr 18, 2013
43
0
0
πατρα
TOYO T1R για μενα ειναι φοβερο λαστιχο,αυτο βαζω συνεχεια αλλα τρωγονται σχετικα λιγο πιο γρηγορα απο τα αλλα,και στην βροχη δεν παιζεται..
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Να μια επιπλέον άποψη ενός ανθρώπου που όσο να'ναι έχουν περάσει αρκετά αυτοκίνητα από τα χέρια του..... Εντάξει γενικότητες αλλά όσο να' ναι δίνει μια γενική εικόνα προς τα που να προσανατολιστεί ο καθένας με βάση τα γούστα του και τα θέλω του....

http://www.4drivers.gr/single-post/2016/09/06/%CE%91%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%AD%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5

Πηγή: 4Drivers
 

tgiannis79

Newbie
Mar 28, 2017
3
0
0
Αθηνα
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθειά σας γιατί ήρθε ο καιρός για καινούρια ελαστικά. Διάσταση 195/45/16 για  Fiesta S 2006. Έλεγα να μείνω στο continental αλλά μου την βαράει λίγο που στην διάστασή μου έχει μόνο το sport contact 3 k premium contact 2 που είναι λίγο πιο παλιά. Το βουλκανιζατερ μου προτείνει Dunlop Bluresponse ή Goodyear efficient grip . Τι γνώμη έχετε γιαυτά ή κ γενικά τι προτείνετε? Οδήγηση γρήγορη σε φυσιολογικά πλαίσια.
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 

tgiannis79

Newbie
Mar 28, 2017
3
0
0
Αθηνα
Σε ευχαριστώ Yannis_s απλά φοβάμαι ότι θα χτυπάει πολύ το αμάξι στο γνωστό καλό οδόστρωμα της Αθήνας λόγω πιο σκληρής γόμας από το continental. Τραντάζεται που τραντάζεται έτσι κ αλλιώς. Έχεις άποψη σε αυτό?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καμμια σχεση με το τρανταγμα η γομα του ελαστικου ,αγαπητε.
Το τρανταγμα οπως το λες ,εχει να κανει με τον σκελετο του ελαστικου και την ποιοτητα του.
Η γομα εχει να κανει με την προσφυση καθαρα και μονο.
Οταν ομως μιλαμε για δυο ιδιου μεγεθους και προφιλ λαστιχα ο σκελετος τους πανω κατω ειναι το ιδιο ακαμπτος.Εκει που παιζει ειναι η γομα και εχει να κανει με την ποιοτητα της και την περιοκτηκοτητα της σε καουτσουκ και rayon.
Το λαστιχο που σου προτεινει ο φιλος εδω ειναι απο τα καλλιτερα στην κατηγορια του μαζι με τα michelin.
TO CONTINETAL βρισκεται αρκετα χαμηλοτερα σε ολα τα τεστ.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Εχοντας αλλάξει 12 τετράδες λάστιχα σε αυτή τη διάσταση, κοίτα και για

: Pirelli P zero Nero GT, πλέον σε πολύ ανταγωνιστική τιμή με καλή συμπεριφορά ακόμα κ όταν έχουν φτάσει κάποια αρκετά χιλιόμετρα

Pilot Sport 3, που τα θεωρώ πάρα πολύ ικανά, αλλά με τιμή που τσιμπάει

Και τα Sport Contact 3 που είναι λάστιχο  που "θέλει" καλή άσφαλτο για να αποδώσει all around, (δεν ξέρω αν η τιμή του έχει πέσει κάπως καθ ότι είναι στην πιάτσα από το '08)


Μεταξύ των 2 που προτεινεις θα πήγαινα κ εγώ στα blue response
 

tgiannis79

Newbie
Mar 28, 2017
3
0
0
Αθηνα
Παίδες ευχαριστώ για τις προτάσεις σας μάλλον θα δοκιμάσω τα Dunlop που τα έχω βρει με 340 ενώ τα continental κάνουν ακόμα 380 το λιγότερο. Από μαγαζί καταλήγω στον Δημητρακόπουλο στον Πειραιά αν κ μέχρι σήμερα εμπιστευόμουνα τον Zania center στο Ελληνικό. Εαν υπάρχει σχόλιο κ για το μαγαζί καλοδεχούμενο!!
Όταν το δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Καλησπερα στην ομαδα... σε λιγες μερες θα παω για αλλαγη ελαστικων.. μετα απο πολλα χρονια λεω να παω σε αλλαγη μαρκας,μεχρι τωρα φοραγα pirelli p zero nero.. μου προτειναν τα uniroyal rainsport 3 και εγω κοιταξα και τα toyo proxes cf2 ..

Αν εχετε καμια γνωμη αναμεσα στα δυο που σκεφτομαι να βαλω ας μου τν πειτε.. :)

Σκεφτομαι να φυγω απο τα Pirelli γτ δν με ικανοποιουν στο βρεγμενο... στο στεγνο δεν το συζητω...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Έγω είχα τα uniroyal rainsport 2, τα οποία ήταν άψογα στο βρεγμένο. Μάλιστα λόγω του σχήματος V που έχουν τα αυλάκια, σε σημεία με πολύ νερό το αμάξι δεν έκοβε ταχύτητα, κάτι το οποίο γινόταν με τα Continental που είχα πιο πριν. Στο στεγνό ήταν αρκετά καλά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread