Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Πανος

Original poster
Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Γειας σας και παλι! Οταν αναβω το aircondition(ζεστο στο κρυο δεν το δοκιμασα αν το κανει :s) ακουγεται καποιες φορες ενα θορυβος σαν ''κλικ'' και ανεβαινουν οι στροφες λιγο προς τις 1000...αυτος ο θορυβος συμβαινει και οταν αφησω το γκαζι μετα απο λιγο... αυτο συμβαινει μονο οταν ειναι ανοιχτο το aircondition....ειναι κατι σαν ρελε που ανεβαζει τις στροφες επειδη ζοριζει τον κινητηρα το aircondition η να αγχωθω και να παω στο μαστορα;
 

Πανος

Original poster
Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
αααα ωραια για το θορυβακο ανησυχουσα μονο...για τις στροφες ηταν πιο φυσιολογικο! Ευχαριστω!
 

ΜΑΚΗΣ

Newbie
Jul 4, 2018
2
0
0
καλησπερα.εχω θεμα με το αιρκοντισιον του fiesta.οταν το ανοιγω κομπλαρει και ξεκομπλαρει συνεχεια ο κομπρεσορασ(περιπου ανα 10 με 15 δευτερολεπτα)ψυξη εχω αρκετα καλη αλλα δεν νομιζω να δουλευει ετσι σωστα.τι φταιει?ευχαριστω...
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Και εμένα μου κάνει ένα...... Τσικ κάθε 10 δευτερόλεπτα περίπου στο fiesta του 2002 το 1.4. Δεν ξέρω αν είναι κομπλαρισμα ξεκοπλαρισμα συμπιεστή. Πάντως η ψύξη είναι καλή και σε μένα.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Τις 5 φορές που χρησιμοποίησα το A/C στο ΜΚ6(Δεν είμαι Φαν καθώς χειμώνα/καλοκαίρι οδηγώ με κάτω τα παράθυρα) άκουγα κι εγώ ένα τσικ όπως λέτε αλλά λειτουργούσε μια χαρά. Οπότε μάλλον φυσιολογικό είναι παρά κάτι που να σας βάλει σε ανησυχίες.
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Αυτο το τσικ που λετε το ακουω και εγω στο MK6 1.4 μου, αλλα απο χθες που εκανα σερβις το air condition και συμπληρωσαμε φρεον σταματησε να ακουγεται.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι φυσιολογική η λειτουργία του Μάκη. Απλά αν δεν έχεις κάνει ποτέ service στο a/c μετά από 9 χρόνια, καλό είναι να κάνεις. Και θα δεις ότι θα κάνει πάλι το θόρυβο στο ξεκομπλάρισμα-κομπλάρισμα αλλά πιο αραιά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread