Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Kαλημέρα σας,έχω Fiesta st 2007.Τον τελευταίο καιρό μόλις το αμάξι ζεσταθεί αρκετά(εννοώ είτε μετά από αρκετά χιλιόμετρα πορείας με σχετικά υψηλή ταχύτητα,είτε σε μεγάλες επιταχύνσεις)αρχίζει και κάνει ένα θόρυβο στο χώρο του κινητήρα.Είναι σαν ο ίδιος ο ήχος του κινητήρα να γίνεται πιο θορυβώδης(πιο στριγγλιός),ακούγεται έντονα στο ρελαντί όταν βάζω νεκρή και γίνεται πιο δυνατός εν στάσει όταν στρίβω το τιμόνι.Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς?Τι μπορεί να είναι?Ευχαριστώ :'(
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
stevareth said:
Kαλημέρα σας,έχω Fiesta st 2007.Τον τελευταίο καιρό μόλις το αμάξι ζεσταθεί αρκετά(εννοώ είτε μετά από αρκετά χιλιόμετρα πορείας με σχετικά υψηλή ταχύτητα,είτε σε μεγάλες επιταχύνσεις)αρχίζει και κάνει ένα θόρυβο στο χώρο του κινητήρα.Είναι σαν ο ίδιος ο ήχος του κινητήρα να γίνεται πιο θορυβώδης(πιο στριγγλιός),ακούγεται έντονα στο ρελαντί όταν βάζω νεκρή και γίνεται πιο δυνατός εν στάσει όταν στρίβω το τιμόνι.Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς?Τι μπορεί να είναι?Ευχαριστώ :'(

αφου στριγγλιζει οταν γυρνας το τιμονι σταματημενος οταν ειναι ζεσταμενο  το αμαξι,κοιτα τα υγρα τιμονιου κ συμπληρωσε λιγο το ιδιο εκανε κ μενα πριν χρονια κ συμπληρωσα λιγα υγρα κ τελος απο τοτε.νομιζω ο,τι ειναι αυτο οπως το περιγραφεις.
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Σ ευχαριστω φιλε μου,τα υγρα ειναι οκ, απο οτι μου ειπανε απο αντιπροσωπεια παιζει να ειναι αντλια η ιμαντας η και τα δυο υδραυλικου τιμονιου.Το θεμα ειναι αλλο.το αμαξι κλεινει πενταετια τον Αυγουστο και όταν τους ρωτησα αν το καλύπτει η εγγύηση μου τα μασούσαν:"εξαρταται,φερτε το και θα δουμε,αν εχετε κανει στην ford ολα τα σερβις,για καποια μηχανικα μερη εχετε εγγυηση μεχρι καποιο αριθμο χλμ.." κλπες  μ#%&κίες!
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Τελικά αντλία υδραυλικού τιμονιού+ιμάντας+υγρά τιμονιού= 500 ευρωπουλα στην αντιπροσωπεία, η εγγύηση μου δεν ισχύει λέει γιατί εκανα τοποθέτηση κιτ υγραερίου!(παρόλο που αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την βλάβη).Γι αυτό κι εγώ έβαλα μια μεταχειρισμένη από ford mondeo με 180 ευρουλάκια κι άντε γεια!
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Μου το είπαν πολλοί αυτό και προφανώς ισχύει.Απλά είναι μεγάλη αλητεία και μάθημα για μελλοντική αγορά..Το Φιεστάκι μου παρολα αυτά το γουστάρω αθεράπευτα!
 

black thunder

New member
Jul 25, 2011
93
0
6
39
ειναι μυστικο
για να ισχυει η εγγυηση δεν ειναι απαραιτητο να γινονται τα σερβις στην αντιπροσωπεια...γραφει συγκεκριμενα πως ''πρεπει να τοποθετουνται γνησια ανταλλακτικα ford και απο εγκεκριμενο συνεργειο με πιστοποιηση της ford''...δηλαδη και το συνεργειο της γειτονιας αν εχει πιστοποιηση μπορει να δουλεψει στο αυτοκινητο χωρις να χαθει η εγγυηση...μια ζωη μας κοροιδευουν οι αντιπροσωπειες..!!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε, θόρυβος που ακούγεται εντός του τιμονιού σαν τριγμοί -τσικ όχι πάντοτε, αλλά πολλές φορές. Τις πιο πολλές φορές συμβαίνει εν κίνησει και εν στάσει (ρελαντί) και βγάζει ένδειξη όπως όταν είναι στην πρώτη σκάλα (στην μπατάρια) ανοικτό-ενεργοποιημένο. Έχει γίνει αλλαγή σε υγρά τιμονιού και έλεγχος προσφάτων, διότι ήτανε σκούρα και έβγαζε θόρυβο από την αντλία του.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread