Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός ST εδώ και 1 βδομάδα έχοντας γράψει περίπου 250χλμ. Αυτό που παρατήρησα από την στίγμη που το πήρα είναι ένας περίεργος θόρυβος στο ρελαντί. Το κάνει μόλις ζεσταθεί προέρχεται από το κινητήρα (δεν ακούγεται μέσα στην καμπίνα) και μοιάζει σαν κάτι να χτυπάει. Θα το παρομοίαζα με ήχο που κάνει κινητήρας diesel. Έχει κάποιος κάτοχος παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Θα σε γελάσω αν είχει ιμάντα ή καδένα. Παραθέτω και σχετικό βίντεο από άλλο ιδιοκτήτη με τον ίδιο θόρυβο.

https://www.youtube.com/watch?v=YiJt26k5E_w&feature=youtu.be
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Καδενα δν έχουν τα st; μήπως καμιά αντλία νερού; γτ σε παρόμοιο "άκουσμα" προχθές σε ένα αμάξι που ήμουν σε ένα συνεργείο ενός φίλου,ήταν αντλία.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ιμάντα έχει. Όπως λέει κι ο φίλος στο youtube, κάντου κανά χλμ ακόμα να δεις μήπως φύγει μόνο του και είναι τίποτα καινουργίλες που πρέπει να στρώσουν.Πάτα και λίγο το γκάζι με 4η 5η να ζοριστεί και λίγο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Γτ όταν άλλαζες εσύ ιμάντες κτλ Σταφανε σου κάνει αυτό το θόρυβο; κ ειδικά σ αυτη τη περιπτωση που ειναι καινούργιο.

Εμένα προσωπικά αν έκανε αυτό τον θόρυβο τα μονα χλμ που θα κάνα, θα ταν να πάω στο μηχανικό κι όχι μήπως σταματήσει μόνο του.
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αύριο θα το πάω στην ford. Μιας και το θέμα όπως διαβάζω σε ξένα forum αναφέρεται σε αρκέτα ST χωρίς να έχει δοθεί εξήγηση ούτε να έχει συσχέτισθεί με κάποια ζημιά-βλαβη αυτό που με ενδιαφέρει αν διαβάζει κάποιος κάτοχος ST MK7 είναι αν το έχει παρατηρήσει και ίδιος. Στην ανάγκη ας μου στείλει ένα ΠΜ να τον καλέσω μήπως και συναντηθούμε μπας και ησυχάσω λίγο... Και πάλι ευχαριστώ!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αθήνα είσαι; Κάτοχος ST δεν είμαι  :'( αλλά έχει ο κολλητός που είναι κι αυτός στο κλαμπ, αλλά είναι πηγμένος για να απαντήσει... και άλλους δύο που ξέρω, δεν τους έχει συμβεί ούτε σε αυτους. Οπότε στο κλαμπ είσαι το πρώτο γνωστό κρούσμα...
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
για να δουμε, το δικο μου θα το παραλαβω μαλλον την αλλη εβδομαδα,
θα εχει αυτο το θορυβο?
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Δεν έχω βάλει σε λειτουργία το AC. Το σκεφτηκα για τεντωτήρα αλλά λογικα θα το εκανε συνεχεια. Εμένα δεν είναι συνεχόμενος-περιοδικός ο θόρυβος. Μοιάζει σαν κάτι να συντονίζεται και να χτύπαει μόνο στο ρελαντί (όχι οταν ειναι κρυο πχ και είναι ανεβασμενες οι στροφές). 

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1429197027[/time]
Ενημερωτικά προς την παρέα πήγα σήμερα στην Ford και ο τεχνικός που το άκουσε δεν το έχει ξαναπροσέξει και δεν ξέρει τί είναι. Θα κοιτάξει και σε άλλο ST (δεν είχε σήμερα) στο συνεργείο αν ακούγεται κάτι παρόμοιο και θα με ενημερώσει. Πάντως δεν θεωρεί ότι ύπαρχει πρόβλημα με το μοτέρ και πιθανόν με το στρώσιμο να σταματήσει. Δεν μου έδωσε απάντηση αλλά τουλάχιστον ήταν ειλικρινής και δεν ακολούθησε την τακτική λύνω και αλλάζω εξαρτήματα μέχρι να λύσω το πρόβλημα.

Επιπλέον ο κάτοχος στο βίντεο που ανέβασα παραπάνω αναφέρει ότι κάποια στιγμή σταμάτησε από μόνο του..

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα ‘‘περάσω‘‘ και από την ενότητα για νέα μέλη με την 1η ευκαιρία.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
CK1 said:
Δεν έχω βάλει σε λειτουργία το AC. Το σκεφτηκα για τεντωτήρα αλλά λογικα θα το εκανε συνεχεια. Εμένα δεν είναι συνεχόμενος-περιοδικός ο θόρυβος. Μοιάζει σαν κάτι να συντονίζεται και να χτύπαει μόνο στο ρελαντί (όχι οταν ειναι κρυο πχ και είναι ανεβασμενες οι στροφές). 

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]16, Απριλίου, 2015, 18:11:39[/time]
Ενημερωτικά προς την παρέα πήγα σήμερα στην Ford και ο τεχνικός που το άκουσε δεν το έχει ξαναπροσέξει και δεν ξέρει τί είναι. Θα κοιτάξει και σε άλλο ST (δεν είχε σήμερα) στο συνεργείο αν ακούγεται κάτι παρόμοιο και θα με ενημερώσει. Πάντως δεν θεωρεί ότι ύπαρχει πρόβλημα με το μοτέρ και πιθανόν με το στρώσιμο να σταματήσει. Δεν μου έδωσε απάντηση αλλά τουλάχιστον ήταν ειλικρινής και δεν ακολούθησε την τακτική λύνω και αλλάζω εξαρτήματα μέχρι να λύσω το πρόβλημα.

Επιπλέον ο κάτοχος στο βίντεο που ανέβασα παραπάνω αναφέρει ότι κάποια στιγμή σταμάτησε από μόνο του..

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα ‘‘περάσω‘‘ και από την ενότητα για νέα μέλη με την 1η ευκαιρία.
γεια στην παρεα!
μολις πριν παρελαβα το δικο μου st, και φθανοντας σπιτι στο παρκιν,
ακουσα αυτο το θορυβο που περιεγραψε ο φιλος ανωτερω,
αρα για να το κανει και το δικο μου, ισως ειναι κατι φυσιολογικο, ιδωμεν!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Τιποτα δεν ειναι, ετσι ακριβως κανει και το δικο μου (ατμοσφαιρικο) mk7 sport. Κ εμενα μου τραβηξε την προσοχη στην αρχη, αλλα 70000 χλμ μετα ακομη ετσι κανει.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Δεν αποκλείεται να μου το έχει κάνει και μένα σποραδικά. Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά τώρα που βλέπω το βίδεο, μπορεί και να το έχω ακούσει.

Το αυτοκίνητο ελέγχεται μέσα-έξω συχνά-πυκνά κι όλα είναι εντάξει, οπότε δεν ασχολούμαι.

Διάβαζα κι εγώ αγγλικά και αμερικανικά φόρα με τέτοια θέματα. Δεν τρέχει κάτι.Πήγαινε να στο ελέγξουν, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, και ξέχνα το.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1429769451[/time]
Άσχετο πλην σχετικό:
Είμαστε 4 EcobooST πλέον, ε; Χμμμ... Σούνιο μου μυρίζει.
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Nordvinden said:
Δεν αποκλείεται να μου το έχει κάνει και μένα σποραδικά. Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά τώρα που βλέπω το βίδεο, μπορεί και να το έχω ακούσει.

Το αυτοκίνητο ελέγχεται μέσα-έξω συχνά-πυκνά κι όλα είναι εντάξει, οπότε δεν ασχολούμαι.

Διάβαζα κι εγώ αγγλικά και αμερικανικά φόρα με τέτοια θέματα. Δεν τρέχει κάτι.Πήγαινε να στο ελέγξουν, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, και ξέχνα το.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]23, Απριλίου, 2015, 09:12:03[/time]
Άσχετο πλην σχετικό:
Είμαστε 4 EcobooST πλέον, ε; Χμμμ... Σούνιο μου μυρίζει.


Χεχε, την Κυριάκη που πέρασε το πήγα μια βολτούλα μέχρι εκεί για στρώσιμο... Κανονίστε το και φύγαμε.
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Καλησπέρα παίδες!Κανένα νέο απο το θόρυβο στο ρελαντί?Πιθανόν αυτή τη βδομάδα θα το παραλάβω και εγώ!Με πιασαν κάτι ανησυχιες!
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Πριν μια βδομαδα εγινα κατοχος mk7 sport με 43000 χλμ και κανει και εμενα τον ιδιο ακριβως θορυβο σαν diesel στο ρελαντι.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
ANDREW said:
Καλησπέρα παίδες!Κανένα νέο απο το θόρυβο στο ρελαντί?Πιθανόν αυτή τη βδομάδα θα το παραλάβω και εγώ!Με πιασαν κάτι ανησυχιες!
με το καλο να το παραλαβεις!
το κανει και το δικο μου st,απο την πρωτη ημερα,
αλλα και σε αλλα , αποτι εχω διαβασει ,οποτε
λογικα δεν πρεπει να ειναι κατι ανησυχητικο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread