Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα.

Εχω παρατηρήσει απο τότε που πήρα το αμάξι προ 8μήνου, οτι σε ταχύτητα μετά τα 180-185χλμ/ώρα περίπου κάνει ενα δυνατό βουητό το αμάξι και το ακούω απο μπροστά νομίζω απο το μηχανοστάσιο. Η μάσκα του αυτοκινήτου μπροστά (το "δίχτυ" δηλαδη που έχουν τα st-line) ειναι σπασμένη σε ενα σημείο απο κοτσαδόρο μπροστινού αυτοκινήτου.
Σκέφτομαι οτι ίσως σε τέτοια ταχύτητα η αντίσταση του αέρα ειναι μεγάλη και πιέζει το σημείο αυτό που ειναι σπασμένο(αλλα δεν έχει φύγει ολο το κομμάτι απο πάνω, δηλαδή έχει ραγίσει το πλαστικό δεν έχει ξεκολλήσει τελείως) και έτσι δημιουργείται αυτός ο θόρυβος.
Αλλα γράφω αυτό το thread μηπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα να μου πει.

ΥΓ. Ετοιμάζομαι για σέρβις(το τελευταιο εντός εγγύησης) σε 10-15 μέρες και δεν ξέρω πως θα το εξηγήσω στην αντιπροσωπεία το θέμα μου
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν ο θόρυβος ακούγεται και χωρίς σχέση/γκάζι, δηλαδή αφήνοντας το γκάζι και βάζοντας νεκρά συνεχίζει να το κάνει, τότε πιθανότατα είναι αεροδυναμικός θόρυβος, σε αυτές τις ταχύτητες η παραμικρή ανωμαλία μπορεί να δημιουργήσει θόρυβο πολύ μεγάλης έντασης
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
The Ace said:
Αν ο θόρυβος ακούγεται και χωρίς σχέση/γκάζι, δηλαδή αφήνοντας το γκάζι και βάζοντας νεκρά συνεχίζει να το κάνει, τότε πιθανότατα είναι αεροδυναμικός θόρυβος, σε αυτές τις ταχύτητες η παραμικρή ανωμαλία μπορεί να δημιουργήσει θόρυβο πολύ μεγάλης έντασης

Nαι έχεις δίκιο, πρέπει να το τεστάρω και έτσι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread