Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GiannisMim

Original poster
Newbie
Σεπτ. 18, 2019
7
0
1
28
Αθήνα
Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος και έχω ένα ST Mk8.
Σε αλλαγή 1η-2α πατημένος ακούγετε έντονα μεταλικός ήχος(γκαπ). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο ή μήπως έχει κάποιος ιδέα??
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
GiannisMim said:
Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος και έχω ένα ST Mk8.
Σε αλλαγή 1η-2α πατημένος ακούγετε έντονα μεταλικός ήχος(γκαπ). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο ή μήπως έχει κάποιος ιδέα??
Καλησπερα Γιαννη και Καλως Ηλθες στη Παρεα μας. Δυστυχως δεν το γνωριζω το προβλημα σου αλλα συντομα μελη μας που εχουν γνωση θα σου απαντησουν. Καλη διαμονη απο εμενα.  ok234  ok234
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Ναι ισχύει αυτό που λες για τον έντονο θόρυβο. Ειδικά με launch control και απότομη αλλαγή από 1η σε 2α είναι σίγουρακι. Μου κάνει ακριβώς το ίδιο. Πολυ ροπή.. Προφανώς είναι η βάση μηχανής αυτό που ακούμε

GiannisMim said:
Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος και έχω ένα ST Mk8.
Σε αλλαγή 1η-2α πατημένος ακούγετε έντονα μεταλικός ήχος(γκαπ). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο ή μήπως έχει κάποιος ιδέα??
 

GiannisMim

Original poster
Newbie
Σεπτ. 18, 2019
7
0
1
28
Αθήνα
Ναι μονο εκει το κανει στην αλλαγή...Πιστεύω και εγω πως ειναι η κόντρα βαση του κινητήρα.!
 

stratos186

Newbie
Dec 19, 2018
5
0
1
Καλησπερα στην ομαδα.αυτον τον δυνατο ηχο που τον κανει και το δικο μου στην αλλαγη 1ης-2ας και απ οτι εχω διαβασει και σε καποια αγγλικα γκρουπακια στο facebook ειναι η βαση της μηχανης.σκεφτομουν να τις αλλαξω με καποιες aftermarket της powerflex ή καποιας αλλης εταιριας,αλλα απ οτι εχω δει οι πιο πολλες σπανε
 

GiannisMim

Original poster
Newbie
Σεπτ. 18, 2019
7
0
1
28
Αθήνα
Πιστεύω ότι η αλλαγη με aftermarket είναι μονόδρομος!
Μίλησα σήμερα με ford και δεν εχουν ακουσει κατι για ανάκληση της κόντρας βάσης και σαν εγγύηση δε μπορούν να κάνουν κάτι γιατί δεν ειναι κομμένη απλά τερματίζει επειδή είναι μαλακή! Τωρα για aftermarket υπάρχουν πολλές απο πολλες εταιρείες...εγω πιστεύω θα πάω σε κατι επώνυμο με 1++€
 

stratos186

Newbie
Dec 19, 2018
5
0
1
Κ εγω ειμαι για aftermarket αλλα βλεποντας τις powerflex(μωβ,κιτρινες,μαυρες) να σπανε προβληματιζομαι.εχεις να προτεινεις καποια αλλη εταιρεια?
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Και εγώ έχω διαβάσει ότι σπάνε. Επίσης χαλάει λίγο το NVH με πιο σκληρή. Το καταλαβαίνεις από Το τρέμουλο στο ρελαντί με τις after market. Δύσκολα θα την άλλαζα αν δεν δοκίμαζα αυτοκίνητο με αυτή την μοντα να πω την αλήθεια..

Βέβαια έχει να κάνει και με το τι ζητάς.. Αν είσαι στην κατηγορία που θα έβαζες πρόγραμμα σε αμάξι καινούργιο με εγγύηση, μια πιο σκληρή βάση κινητήρα δε θα σε χαλάσει.. Όπως ήμουν εγώ πριν είκοσι χρόνια δηλαδή
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Το ότι σπάνε οι aftermarket βάσεις πού το έχετε δει?
Σε κάποιο ξένο φορουμ να υποθέσω?
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Δοκίμασε να την γεμίσεις με παρμπρίζοκολλα πριν την αλλάξεις.
 

Koen

Newbie
Jan 26, 2020
1
0
0
Καλημερα παιδια..ειμαι καινουργιο μελος και εχω ενα mk8 st.. εχω προβλημα με το ηλεκτρονικο κλαπετο στο τελικο καζανι μου...αν γνωριζει κανεις τιποτα τον ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread