Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Καλησπέρα στο φόρουμ! Εδώ και κάποιες ημέρες και φτάνοντας τα 45000χλμ εχω παρατηρήσει έναν θόρυβο του κινητήρα. Εμφανίζεται όταν μόνο είναι κρύος πατωντας γκάζι και αφήνοντας το σε χαμηλές στροφές. Όταν ο κινητήρας ζεσταθεί μετά απο κανα 5λεπτο ο θόρυβος αυτός σταματάει εντελώς. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα μια βλάβη του τούρμπο που λεγεται wastegate rattle και σε βιντεο που ειδα ο θόρυβος είναι όντως πολύ αντίστοιχος με τον δικό μου. Το αμάξι είναι ακόμα στην εγγύηση. Μου προτείνετε να πάω να ζητήσω αντικατάσταση ή είναι κάτι το φυσιολογικό που εμφανίζεται με το πέρασμα του χρόνου στα τούρμπο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλησπερα Δημητρη
Δυστυχως ειναι κατι το οποιο δεν γνωριζω 100% να σου απαντησω αλλα θα προτεινα
να πας στον μηχανικο σου ή καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο ωστε να το ακουσουν και να του ριξουν μια ματια.
Για να εχεις κι εσυ το κεφαλι σου ησυχο.
 

and.short

Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
Καλημέρα,

μήπως ο ήχος ακούγεται σαν να τρίβεται λάστιχο με λάστιχο;

Σε εμένα ήταν από την βάση μηχανής, και μόνο όταν είναι κρύο. Είναι γνωστό πρόβλημα με fiesta αλλά η βελμαρ δεν το δέχθηκε σαν πρόβλημα. Το ψέκασα με spray σιλικόνης και όλα ΟΚ.
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Mitsos88 said:
Καλησπέρα στο φόρουμ! Εδώ και κάποιες ημέρες και φτάνοντας τα 45000χλμ εχω παρατηρήσει έναν θόρυβο του κινητήρα. Εμφανίζεται όταν μόνο είναι κρύος πατωντας γκάζι και αφήνοντας το σε χαμηλές στροφές. Όταν ο κινητήρας ζεσταθεί μετά απο κανα 5λεπτο ο θόρυβος αυτός σταματάει εντελώς. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα μια βλάβη του τούρμπο που λεγεται wastegate rattle και σε βιντεο που ειδα ο θόρυβος είναι όντως πολύ αντίστοιχος με τον δικό μου. Το αμάξι είναι ακόμα στην εγγύηση. Μου προτείνετε να πάω να ζητήσω αντικατάσταση ή είναι κάτι το φυσιολογικό που εμφανίζεται με το πέρασμα του χρόνου στα τούρμπο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπερα πολυ πιθανον να ειναι το πορτακι της wastegate σου. Αν κοιταξεις την ωρα που βαζεις μπροστα θα την δεις να ¨χτυπαει" στο ρελαντι αν ειναι στην αρχη θα στο κανει μονο κρυο αν προχωρησει θα στο κανει συνεχεια. Δεν ξερω κατα ποσο θα στο κανουν αντικατασταση γιατι ειναι πακετο με την τουρμπινα. Απο οτι ξερω ομως καποιος τουρμπινας μπορει να στην κολλησει.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα πολυ πιθανον να ειναι το πορτακι της wastegate σου. Αν κοιταξεις την ωρα που βαζεις μπροστα θα την δεις να ¨χτυπαει" στο ρελαντι αν ειναι στην αρχη θα στο κανει μονο κρυο αν προχωρησει θα στο κανει συνεχεια. Δεν ξερω κατα ποσο θα στο κανουν αντικατασταση γιατι ειναι πακετο με την τουρμπινα. Απο οτι ξερω ομως καποιος τουρμπινας μπορει να στην κολλησει.
[/quote]

Ξερεις αν υπαρχει καποιος τροπος να επιβεβαιωθει αυτο το προβλημα ετσι ωστε στα αμάξια που ειναι εντος εγγύησης να αναλαβουν την ευθυνη στην αντικατασταση/επισκευη του προβληματος?

Η αληθεια ειναι οτι και σε εμενα τις τελευταιες 3 μερες που κανει αρκετο θορυβο.
και περισυ που μου το επισήμαναν σε ενα συνεργειο και πηγα απευθειας στη Βελμαρ μου ειπαν οτι ειναι τα μεταλα και οτι ετσι πρεπει να κανει 
 

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Καλησπερα παιδια η αληθεια ειναι οτι λογω καλοκαιριου δεν το εχω κοιταξει ακομα παντως ο θορυβος παραμενει ακομα στα ιδια ακριβως επιπεδα. Εαν το προβλημα γινει ανυποφορο ξερετε ποσο στοιχιζει περιπου το νεο σετ;
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Το λοιπον τελικη ενημερωση.
το ιστορικο εχει ως εξης:
Το καλοκαιρι του '18 και πριν τις διακοπες πηγα σε συνεργειο για την τυπικη συντήρηση-ελεγχο (φρενα,λαδια,φωτα,aircondition, μπατατια κλπ κλπ). Εκει με ενημερωσαν οτι απο το χωρο του κινητηρα εντοπισαν οτι η τουρμπινα "κροταλιζει" και επειδη εχει τυχει να εχουν κι αλλα αμαξια προβλημα με την τουρμπινα με συμβουλευσαν να το ψαξω οσο ειμαι ακομα εντος εγγυησης. ψαχνοντας σε ξενα site και σε βιντεο ειδα ποιο ειναι το συνηθες προβλημα των τουρμπινων οποτε πλέον κινήθηκα λιγο πιο ενημερωμενη(Wastgate)
την ιδια μερα πηγα στην αντιπροσωπεια μου με το αμαξι (το αμαξι ειναι ακομα εντος εγγυησης εως τον Γεναρη του '20) και τους ειπα αυτον τον προβληματισμο. η απαντηση τους ειναι οτι το αμαξι ετσι ακουγεται και ειναι η διαφορα θερμοκρασιας των μεταλων.
Καλοκαιρι 2019
Φετος ο θορυβος κατα την διαρκεια των διακοπων εγινε πολυ πιο εντονος και πολυ πιο εντοπισημος οταν ειμαι σταματημενη πχ.σε φαναρι,δλδ ενω εχει ζεσταθει ο κινητήρα.
Μετα απο παλι ψαξιμο και χαρης τη βοηθεια και του μελους  Bulletfiesta με παρέπεμψε σε εναν που ασχολειται καθαρα με τουρμπινες,τον ιδιο μου ειχε προτεινει και το συνεργειο που εφτιαξε τον ουρανο του αμαξιου τωρα τον Σεπτεμβρη.
το παλικαρι με συμβουλευσε οτι οσο ειμαι εντος εγγυησης να απευθυνθώ και σε αλλες αντιπροσωπείες και οτι αν δεν βγαλω ακρη  θα με εξυπηρετήσει μετα τον Γεναρη οπου ληγει η εγγυηση.
απο ερευνα αγορας ειδα οτι καινουργια τουρμπινα εχει κοστος 400-600€ και η "επισκευη" της ιδιας γυρω στα 100-150.
Κατοπιν ενοχλησεων! σε διαφορες αντιπροσωπειες κατέληξα σημερα σε 1 η οποια:Οι μηχανικοι με εβαλαν να ακουσω διαφορες μηχανες και να εντοπισω και να εξηγησω ποιος ειναι ο διαφορετικός ηχος που ακουω. Προσπαθησα οσο γινεται με τα δικα μου λογια να τους πω τι εντοπίζω σαν ηχο στο αμαξι και τι οχι. Μου ειπαν οτι "ο κύριος ηχος που ακουω ειναι η αντλια υψηλής ΑΛΛΑ παρολα αυτα θα γινει αντικατασταση τουρμπινας για να μου φυγει το αγχος"
εγινε η παραγγελια και περιμενω τηλ για να παω το αμαξι για αντικατασταση αυτης!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
https://www.youtube.com/watch?v=mmEU0DK1lbQ&ab_channel=BenSambrook

Καλησπέρα.
Τελευταίες μέρες έχω ακούσει αυτό τον ήχο απο το αμάξι μου κυρίως σε μικρές βόλτες που έχω κάνει. Το αμάξι πάντα το ζεσταίνω πριν κ μετά την βόλτα, ωστόσο σίγουρα δεν εχω κάνει πολλά χλμ στις τελευταίες βόλτες που τον ακούω ώστε να ζεσταθεί καλά το αμάξι.

Ο ήχος που ακούω ειναι ακριβώς ίδιος με το βιντεο και είναι οταν αφήνω το γκάζι και καθώς πέφτουν οι στροφές απλα ακούω αυτό το "εξτρα" κροτάλισμα. Γνωρίζει κανείς τι είναι;
Προσωπικά έχει αρχίσει να με αγχώνει. Σε πολλά blog αγγλικά που διάβασα λένε οτι η ford uk λέει σε πολλούς πελάτες οτι ο ήχος αυτος ειναι οκ και δεν υπάρχει θέμα. Όμως τον θεωρώ περίεργο..
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
είναι περίεργος σίγουρα εφόσον δεν το έκανε από την αρχή. Δεν καταλαβαίνω αυτά τα " έλα μωρε νταξει ειναι σιγά" ... πρέπει κάποιος μηχανικός να μπορεί να σου δώσει μια εξήγηση και το πως θα επιδιορθωθεί. Τουλάχιστον να ξέρεις τι στο καλό κάνει έτσι !!
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ναι έχεις δικιο. Σημερα ή αυριο θα πάω και θα ενημερώσω.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Σημαντικό θέμα καθώς οπως ενημερώθηκα ειναι απο τα μέρη που "πονάει" το 1000ράκι μας.
Το "πρόβλημα" είναι η wastegate. Είναι ενα πορτάκι στην τουρμπίνα το οποίο ανοίγει για να απελευθερώσει καυσαέρια απο οσο μου έδωσαν να καταλάβω. Αυτό το πορτάκι λοιπόν με τα χιλιόμετρα, ή με τα χρόνια χρήσης κάποια στιγμή ξεσφίγγει και αρχίζει μέσα και οταν κλεινει τρεμοπαίζει ελάχιστα και αυτό έτυχε κάποια στιγμή να περάσει στα αυτιά μου.

Αυτό δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα προς το παρόν. Σχεδον στο δικό μου δεν ακούγεται.
Επισκέφτηκα 3 συνεργεία. Επειδή μαρέσει να μιλάμε ονομαστικά και να επαινούμε οποιον δουλεύει σωστά θα μιλήσω με ονοματα.
Πέρασα απο Πλέσσα, Αγγελή(Χαιδάρι) και Λιατήρα(Πειραιά).

1. Ο Πλέσσας μου εξήγησε τι είναι, έκατσε το άκουσε οταν πατούσα γκάζι, και μου εξηγησε οτι δν πρέπει να ανησυχώ καθώς κάθε μερα περνάνε 1000άρια και παραπονιόυνται για τον ίδιο ήχο οπως μου είπε.
Είναι φυσική φθορά και ίσως μου ειπε να βρει λύση με εναν άνθρωπο που συνεργάζεται και ασχολείται με τουρμπίνες(ίσως κάποια κολληση σε αυτό το πορτάκι).

2. Περναω μετά απο Αγγελή. Πάλι έκατσαν τα παιδια να το ακούσουν αλλα εκει μου ειπαν οτι ακούνε ΚΑΙ τζόγο της τουρμπίνας(στα μεταλλα της) κάτι το οποίο διαπίστωσαν απο τον ήχο. Προσωπικά ο ηχος στο πάτημα του γκαζιού μου ακούγεται ο ίδιος χωρίς κάποιο πρόβλημα οπότε σεβάστηκα την άποψη τους αλλα εκεινη την στιγμη διαφωνούσα. Στα υπόλοιπα, ο ήχος στο άφημα του γκαζιού μου είπαν τα ίδια με τον Πλέσσα πάνω κάτω.

3. Πάω στον Λιατήρα στον Πειραιά. Εκει με εξυπηρέτησε ο Πάνος. Άκουσε το αμάξι και μια και 2 και 3 φορές πολύ προσεκτικά. Αμέσως μου ειπε οτι ειναι ο γνωστός τζόγος της wastegate αλλα δν πρέπει να ανησυχω καθως ειναι πολυ αρχη ακομα και ουσιαστικά ακούγεται σχεδον καθόλου. Μου λεει να το παει μια βολτα. Πάμε βόλτα, δεν ακουγόταν σχεδον καθόλου και η απόδοση του αυτοκινήτου ειναι ίδια. Απο μέσα απο το αμάξι έχει αρχισει να μου λεει οτι δεν υπάρχει θέμα και δν πρέπει να με απασχολεί. Γυρνάμε στο συνεργείο. Ελευθερώνει την τουρμπίνα καθώς βγάζει το κολάρο της, και βάζει χέρι να δει αν υπάρχει τζόγος. Την κοίταξε και με το μάτι αλλα και με τα χέρια του την έλεγξε. Μου λεει δεν υπάρχει κανένας τζόγος, η τουρμπίνα ειναι τέλεια το παίρνεις το αμάξι και φεύγεις. Δεν ξαναασχολείσαι. Τώρα μου λεει σε 30 σε 40.000 χλμ μπορεί ο ήχος να χειροτερέψει, ο τζόγος της wastegate να αυξηθεί και να έχεις κ μικρή απώλεια πίεσης. Εκει μου λεει αν δεν εχεις πουλησει ακομα το αμάξι σου τα ξαναλέμε. οι λύσεις τότε θα είναι 2. Αλλαγή τουρμπίνας(η επίσημη αλλα κ ακριβή λύση), αλλαγη wastegate με aftermarket προιόν και ρύθμιση απο τον προγραμματιστή μου(καλή και φθηνή λύση ομως θέλει ρύθμιση).

Εν κατακλείδι, η τουρμπίνα ειναι κάτι αναλώσιμο, τα 1000άρια έχουν τάση να ξεσφίγγει αυτή η "πορτούλα" και να δημιουργεί εναν ήχο που κάποιος παρατηρητικός μπορει να τον ακούσει. Κάποια στιγμή αν αυτος ο ήχος αυξηθει αρκετά και έχει ξεσφίξει πολύ και ισως χάνεις πίεση, τοτε πρέπει να προχωρήσεις σε service τουρμπίνας η αλλαγή. Την εμπειρία μου με τους επαγγελματίες που εμπιστεύτηκα τα έβαλα καθώς και μέσα στο forum δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση για τον ποιον θα επισκέφτομαι και θα εμπιστεύομαι τωρα που τελειωσα λογω εγγυησης με τις αντιπροσωπείες. Σήμερα νομίζω προσωπικά κατέληξα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Είναι γνωστό φαινόμενο, όλες οι wastegates αργά ή γρήγορα το παθαίνουν, είτε είναι internal είτε external, είτε είναι μηχανική είτε ηλεκτρονική. Μάλιστα ανάλογα με το πόσο έχει χαλαρώσει το ελατήριο, συμβαίνουν διαφορετικά φαινόμενα.

Στην αρχή έχεις το λεγόμενο chatter, μάλλον αυτόν τον ήχο προσπαθείτε να εξηγήσετε, που είναι το σφύριγμα και μεταλλικό "κροτάλισμα" που συμβαίνει όταν το πορτάκι ανοιγοκλείνει στιγμιαία. Αυτό δεν έχει κάποια σοβαρή επίπτωση, πέραν του ότι αν κάνεις ΠΟΛΥ λεπτομερές logging της πίεσης, θα δεις πολύ μικρά κατσαρώματα.

Αν όμως συνεχίσει η φθορά, τότε το πορτάκι δεν μπορεί να κρατήσει πλέον σταθερή πίεση, καθώς στο όριο αρχίζει και ανοίγει χωρίς έλεγχο, και άρα έχει απώλεια ή και πτώση μέγιστης πίεσης. Αυτό σημαίνει πτώση απόδοσης, απώλεια δύναμης και αρχίζει και μπερδεύει το αυτοκίνητο στις αλλαγές, καθώς η αυξομείωση του boosted charge στο άνοιγμα/κλείσιμο της πεταλούδας πιέζει ακόμα περισσότερο τη wastegate.

Αν είναι internal και ηλεκτρονική, πολύ δύσκολα διορθώνεται, συνήθως πάει μαζί με όλο το καβούκι. Αν είναι μηχανική και external, είναι απλά θέμα αλλαγής του ελατηρίου. Οι ενδιάμεσες περιπτώσεις παλεύονται, αν βρεθούν ανταλλακτικά και μάστορας να τη φτιάξει.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Στην περίπτωση μας τί γινεται @The Ace ?
Απο οσο μου ειπε ο Λιατήρας υπάρχουν ανταλλακτικά aftermarket wastegates σαν την δική μας ακριβώς, οι οποίες ομως θέλουν ρύθμιση.
Και είναι μια αρκετά φθηνή λύση, Ομως θέλει δουλίτσα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread