Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Εμένα αφου το πάλεψαν αρκετή ώρα καταλήξανε σε αλλαγή κρεμαγιερας στα πλαίσια της εγγύησης. Το ανταλλακτικό δεν υπάρχει σε στοκ οπότε θα περιμένουμε και μπορεί να πάει απο Σεπτέμβρη η δουλειά.

Δεν τίθεται θέμα ασφάλειας στο δρόμο ούτε καταλαβαίνω κάποια διαφορά. Στο fb άλλος ενας έγραψε οτι αλλάζουν την κολωνα όπως ειπανε σε σένα.

Εμένα μου είπε ότι έχει θόρυβο και απο κάτω οπότε θα δείξει μετά την αλλαγή... Δεν υπάρχει ανάκληση η κάποια οδηγία. Βλέποντας και κάνοντας
 

Alpenik

Newbie
Jul 9, 2020
5
0
1
Giorgosdam said:
Alpenik, κανένας τζόγος στο σύστημα διεύθυνσης δεν ειναι αποδεκτός. Να σου ελέγξουν την κολώνα του τιμονιού. Εμενα μου την άλλαξαν εντός εγγύησης, καθώς ειχε αρκετο τζόγο στο πολυσφηνο του σταυρου

Καλημερα, εχεις την καλοσυνη να μου πεις σε ποιο εξουσιοδοτημενο το εφτιαξες? ευχαριστω.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επανέρχομαι με το θέμα του θορύβου στα τακάκια. Μετά από 7000χλμ επανήλθε αυτός ο ήχος. Έχω πάψει να ασχολούμαι. Είναι επιβεβαιωμένο από τα τακάκια. Όταν θα έρθει ο καιρός να αλλαχτούν θα ενημερώσω σχετικά.
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Εμένα μετά απο δύο απόπειρες ο ήχος που κάνει το τιμόνι δεν έχει αλλάξει. Αλλάξαμε κρεμαγιέρα και κολώνα. Τώρα πάμε για 3η και φαρμακερή με άλλο ανταλλακτικό και βλέπουμε. Είδωμεν σε κανα μήνα
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εμένα μετά απο δύο απόπειρες ο ήχος που κάνει το τιμόνι δεν έχει αλλάξει. Αλλάξαμε κρεμαγιέρα και κολώνα. Τώρα πάμε για 3η και φαρμακερή με άλλο ανταλλακτικό και βλέπουμε. Είδωμεν σε κανα μήνα
Είδα δεν έχει βαρύνει το τιμόνι σου στο σχετικό βίντεο αλλά θα το πω εγώ μπας και βοηθήσει... έχετε δει την αντλία υδραυλικού?
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Εμένα μετά απο δύο απόπειρες ο ήχος που κάνει το τιμόνι δεν έχει αλλάξει. Αλλάξαμε κρεμαγιέρα και κολώνα. Τώρα πάμε για 3η και φαρμακερή με άλλο ανταλλακτικό και βλέπουμε. Είδωμεν σε κανα μήνα
Δες μήπως είναι από τακάκια. Έχω επισυνάψει και φωτογραφίες. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι τόσο εσύ όσο και το αυτοκίνητο και να μη βρίσκεις λύση. Ο έμπορος άλλο που δε θέλει, να δηλώνει βλάβες εντός εγγύησης και να τα παίρνει από τη Ford γιατί φαντάζομαι εσύ δεν πληρώνεις κάτι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mastoras and dtsef

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
geokats θα τους πώ και για τα τακάκια. Μου λένε ότι ακούγεται και απο κάτω μπροστά ο ήχος πιο έντονα μάλιστα. Ειδικά κοντά στο δεξί άκρο. Θα μπορούσε να είναι απο το τακάκι λοιπόν. Απότι κατάλαβα πάμε για άξονα κολώνας ολόκληρο σε σχέση με πρίν και βλέπουμε. Τώρα το κοιτάξανε τρία άτομα στον Σφακιανάκη και έχουν προβληματιστεί και οι ίδιοι.

Περιμένω τηλέφωνο να το πάω. Το αμάξι θα μείνει "μέσα" μέχρι να βρούνε τι φταίει και εν τέλει θα απευθυνθούν στην μαμά Ford αν δε βγάζουν άκρη με τίποτα...
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
geokats θα τους πώ και για τα τακάκια. Μου λένε ότι ακούγεται και απο κάτω μπροστά ο ήχος πιο έντονα μάλιστα. Ειδικά κοντά στο δεξί άκρο. Θα μπορούσε να είναι απο το τακάκι λοιπόν. Απότι κατάλαβα πάμε για άξονα κολώνας ολόκληρο σε σχέση με πρίν και βλέπουμε. Τώρα το κοιτάξανε τρία άτομα στον Σφακιανάκη και έχουν προβληματιστεί και οι ίδιοι.

Περιμένω τηλέφωνο να το πάω. Το αμάξι θα μείνει "μέσα" μέχρι να βρούνε τι φταίει και εν τέλει θα απευθυνθούν στην μαμά Ford αν δε βγάζουν άκρη με τίποτα...
Να τους επισημάνεις το θέμα με τα τακάκια. Αν είναι, μια απλή πάστα τη βάζουνε και ξεμπέρδεψες και δε θα χρειαστείς να μείνεις χωρίς αμάξι. Την "επισκευή" την έκανα στο Βροχίδη, στο Καλοχώρι. Αν έχουν ενδοιασμούς μπορούν φαντάζομαι να επικοινωνήσουν αφού προβληματίστηκαν.
 
  • Wow
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef and Mastoras

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Για την ιστορία, σήμερα βρέθηκε λύση και στο δικό μου Fiesta. Αντικατάσταση κολώνας τιμονιού στο πλαίσιο της εγγύησης. Χρειάστηκαν τρείς επισκέψεις και παραγγελίες ανταλλακτικών μέχρι να βρούμε την πηγή του κακού. Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά τέλος καλό όλα καλά..
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and aft3rgl0w

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Φίλοι μου, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα στρίψιμο - φρένο - χτύπημα!
Στα 38000 χλμ που έφτασα αισίως, έκανα ετήσιο σέρβις και αποφάσισα να αλλάξω τακάκια εμπρός, παρ' όλο που δεν ήταν φθαρμένα. Το χτύπημα με το στρίψιμο του τιμονιού φρενάροντας ταυτόχρονα, έφυγε - εξαφανίστηκε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Φίλοι μου, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα στρίψιμο - φρένο - χτύπημα!
Στα 38000 χλμ που έφτασα αισίως, έκανα ετήσιο σέρβις και αποφάσισα να αλλάξω τακάκια εμπρός, παρ' όλο που δεν ήταν φθαρμένα. Το χτύπημα με το στρίψιμο του τιμονιού φρενάροντας ταυτόχρονα, έφυγε - εξαφανίστηκε.
Παρόμοιο θόρυβο έκανε και το δικό μου,αφότου άλλαξα τακάκια ο θορυβος εξαφανίστηκε.
Post automatically merged:

Όταν ανέφερα το πρόβλημα στο Στέλιο στη ford Σταθης,μου είπε οτι πιθανοτατα είναι απο τα τακάκια,τα οποία παρόλο που δεν ήταν φθαρμένα αλλάχτηκαν στο service και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

nicktheo07

Newbie
Σεπτ. 29, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK8
Μάλλον έχω παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργιο fiesta μολις 3000χλμ. Σε στροφές με χαμηλή ταχύτητα ακούγεται ένας θόρυβος σαν να βρίσκει κάποιο πλαστικό πάνω στον τροχό (είναι η μόνη παρομοίωση που μπορούσα να σκεφτώ :D). Μετά από 3 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία κάτι ανέφεραν για ζαμφόρ και μπαράκια και ότι είναι λειτουργικός ήχος του αυτοκινήτου. Υποτίθεται τσέκαραν και ό,τι ήταν να τσεκάρουν και δεν βρήκαν κάτι που να δικαιολογεί τον θόρυβο. Το κάνει αφού ζεσταθεί το αμάξι. Επίσης στην τελευταία επίσκεψη μου πρότειναν ευθυγράμμιση την οποία όντως ήθελε αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.

Επειδή εμένα μόνο λειτουργικός δεν μου ακούγεται ο θόρυβος ειδικά σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; Ή κάποια αντιπροσωπεία που εμπειρικά να είναι πιο εξυπηρετικοί μπας και βγάλουμε άκρη;
 
Last edited:

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μάλλον έχω παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργιο fiesta μολις 3000χλμ. Σε στροφές με χαμηλή ταχύτητα ακούγεται ένας θόρυβος σαν να βρίσκει κάποιο πλαστικό πάνω στον τροχό (είναι η μόνη παρομοίωση που μπορούσα να σκεφτώ :D). Μετά από 3 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία κάτι ανέφεραν για ζαμφόρ και μπαράκια και ότι είναι λειτουργικός ήχος του αυτοκινήτου. Υποτίθεται τσέκαραν και ό,τι ήταν να τσεκάρουν και δεν βρήκαν κάτι που να δικαιολογεί τον θόρυβο. Το κάνει αφού ζεσταθεί το αμάξι. Επίσης στην τελευταία επίσκεψη μου πρότειναν ευθυγράμμιση την οποία όντως ήθελε αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.

Επειδή εμένα μόνο λειτουργικός δεν μου ακούγεται ο θόρυβος ειδικά σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; Ή κάποια αντιπροσωπεία που εμπειρικά να είναι πιο εξυπηρετικοί μπας και βγάλουμε άκρη;
Τακάκια πιθανότατα. Ξέρω είναι σπαστικός ο ήχος. Αν αποφασίσεις να τα αλλάξεις ίσως λυθεί το θέμα.
 

argy77

Newbie
May 25, 2023
1
1
3
Μοντέλο
MK6
Γεια χαρα, να δωσω κ εγω τα φωτα μου, ο μηχανικος αλλαξε κρεμαγιερα αλλα δεν εφυγε ο γδουπος και η αισθηση στο τιμονι. Αν δειτε τον αξονα του τιμονιου με το αυτοκολλητο, θα δειτε οτι αποτελειται απο δυο αξονες ο ενας μεσα στον αλλο. Ψηλαφιστε την ενωση, στριμωξτε ενα σωληνακι απο γρασο ή λιπαντικο και ψεκαστε παιζοντας το τιμονι. Ο Θορυβος θα φυγει. Ισως χρειαστει ξανα αναλογα με την ποιοτητα του γρασου κλπ. Αλλοι το λυνουν εντελως και γρασαρουν αλλα μια χαρα ειναι κ αυτη η λυση
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread