Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Giorgosdam μπορείς να μου πεις σε ποια αντιπροσωπία πήγες και σου άλλαξαν το συγκεκριμένο εξάρτημα? ρωτώ γιατί εκεί που πηγαίνω δεν φαίνεται να έχουν και πολύ όρεξη να ασχοληθούν με το δικό μου είτε για τον θόρυβο όταν στρίβει είτε γενικά μιας και μου λένε, μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες να το φτιάξουν, μία βάζοντας μια πάστα κάτι σαν γράσο στα τακάκια και άλλη μία γρασάροντας τον άξονα που μπαίνει στην ρόδα (συγγνώμη για την άθλια περιγραφή) για να την περιστρέψει, ότι όλα τα mk8 έτσι κάνουν. Αν θεωρείται διαφήμιση να ονοματίσεις την αντιπροσωπία στείλε μου την σε p.m. σ ευχαριστώ πολύ.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ο θόρυβος κατά το στρίψιμο είναι κατά πάσα πιθανότητα από τα τακάκια. Πολλοι το έχουν και με πάστα λύνεται. Προσωπικά σε mk8 δεν εχω ακουσει τον παραμικρό θόρυβο ούτε σε στρίψιμο ούτε απο κολώνα τιμονιού. Παρόλαυτά  έχω ακούσει και από άλλους οτι άλλαξαν κολώνα τιμονιού.
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
Πηγα στον Λιαπη. Την πρωτη φορα που πηγα απλα εριξαν λιπαντικο σπρει στο πολυσφηνο κ οταν ξαναπηγα επειδη δεν διορθωθηκε παρηγγειλαν τον αξονα, ο οποιος εκανε 2-3 βδομαδες να ερθει. Πλεον ολα καλα
 

magift

Newbie
Aug 4, 2019
9
0
1
Τους έχει έρθει μήνυμα στις αντιπροσωπείες ότι υπάρχει πρόβλημα. Παραγγέλνουν ένα σετ από βίδες, λιπαντικά, παξιμάδια κτλ και τα αλλάζουν. Περιμένω να με ειδοποιήσουν να το πάω την ερχόμενη εβδομάδα. Δουλειά δεν είχαμε και δουλειά βρήκαμε. Όλο στην αντιπροσωπεία είμαι.
 

Getol82

Newbie
Feb 21, 2019
3
0
1
Υπάρχει κάποια εξέλιξη με το συγκεκριμένο θέμα? Βρήκε κάποιος άλλος λύση?
 
Mar 2, 2020
8
0
0
30
Thessaloniki
Εγω εχοντας το ιδιο θεμα απλα μου αλλαξαν τακακια και εβαλαν παστα και δεν ειχα ξανα προβλημα για τα επομενα χλμτρα..!!!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα κι από εμάς. Το ίδιο θέμα το παρατήρησα στο mk8 stline μου. Κατεβαίνοντας από στροφάτη διαδρομή, έχω ένα κτύπημα με το που στρίβω αεριστερά φρεναριστός και με ταχύτητα 35-40 km/h σε κοφτή στροφή. Κανένα θέμα όμως σε μεγάλες ταχύτητες με στροφές, κανένα θέμα σε ανηφορικές διαδρομές με στροφές. Απ' ότι φαίνεται είναι κάτι κοινό! Μιας και είμαστε στην εγγύηση ας δούμε ποια είναι η εξέλιξή του. Πάντως είναι αρκετά ενοχλητικό κάτι τέτοιο σε καινούριο αυτοκίνητο.
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Το ακους συνηθως με μικρες ταχυτητες οταν πας να στριψεις? Συνηθως ειναι ενα μικρο κενο που εχει το τακακι, αλλα αυτο το βλεπουν στην δοκιμη οταν το κανουν στην αντιπροσωπεία. Θεματα θορυβου ειναι λιγο δυσκολο να κανεις διαγνωση αμα δεν το δει ο αλλος αυτοπροσώπου.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
GiannisAggelis said:
Το ακους συνηθως με μικρες ταχυτητες οταν πας να στριψεις? Συνηθως ειναι ενα μικρο κενο που εχει το τακακι, αλλα αυτο το βλεπουν στην δοκιμη οταν το κανουν στην αντιπροσωπεία. Θεματα θορυβου ειναι λιγο δυσκολο να κανεις διαγνωση αμα δεν το δει ο αλλος αυτοπροσώπου.

Γιάννη εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ, γτ με ανοιχτό παράθυρο το ακούω και ακόμα καλύτερα. Ναι, σε μικρές ταχύτητες. Με 35 - 40 χλμ και σε κατηφόρα το είδα. Έχω καταγράψει και τη διαδρομή, είδα στην κάμερα δεν πέρασε ο ήχος. Σε 15 μέρες που έχω ετήσιο σέρβις θα το αναφέρω. Αν και λόγω της φύσης του θορύβου είναι δύσκολο με μια βόλτα να το καταλάβει κανείς. Πρέπει τον dealer να τον τρέξω στα βουνά!
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Αμα ειναι απο εκει, συνηθως δεν κανουν κατι διοτι δεν ειναι καποιο προβλημα, ειναι ενα απλο κενο στο τακακι.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επανέρχομαι στο θέμα με νέα του Μπούλη καθώς σήμερα γυρίσαμε από την αντιπροσωπία της Λαμίας. Ο μαστοράκος (μικρός σε ηλικία) που το ανέλαβε, έβαλε γράσο στα top mount, έβαλε γράσο στο "σταυρό" της κολώνας του τιμονιού και χαλάρωσε το σταυρό της κολώνας και το αποτέλεσμα;;; Ένα ξεχαρβαλωμένο τιμόνι λες και το αυτοκίνητο είχε κάνει 500000χλμ. ΞΑναέσφιξε σταυρό στην κολώνα τιμονιού όπως πρώτα με το αρχικό πρόβλημα να παραμένει. Με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι σωστά σφιγμένα (να τον εμπιστευτώ πλέον;) και ότι δεν υπάρχει θέμα. Η συνέχεια, σε άλλη αντιπροσωπία, είτε σε γνωστή εδώ Θεσσαλονίκη, είτε σε αντιπροσωπία στην Αθήνα...
Για την ιστορία παρατήρησα το εξής στη δισκόπλακα...



Ασυνήθιστη φθορά στο άνω χείλος...
 

PARTEO

Rookie
Jun 30, 2018
16
0
1
46
μετα την χθεσινη βροχη μου παρουσιαστικε θορυβος κατα την κινηση του αυτοκινητου .ειναι ενας υποκοφος χτυπος ..που καταλαβαινω οτι ειναι απο κατι που γυρνα ....
θα το παω για ελεγχο .τυχαιο γεγονος μετα την βροχη?
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επανέρχομαι με νεότερα για το συγκεκριμένο κτύπημα που περιέγραψα, καθώς προχθές πήγα σε επίσημο αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονικη ο οποίος έβαλε στα τακάκια μου πάστα φρένων. Το κτύπημα φαίνεται να έχει εξαφανιστεί. Το ασιμο-γκρι που φαίνεται πάνω στο τακάκι είναι η συγκεκριμένη πάστα.



 

Alpenik

Newbie
Jul 9, 2020
5
0
1
Καλημέρα, Επισης και εγω ακουω υποκοφο θορυβο στο παρκαρισμα και στο κατεβασμα απο ραμπα πεζοδρομιου με στριμμενο τιμονι. Σκεφτικα σινεμπλοκ ή ακρομπαρα, ζανφορ ή κατι σχετικο με μπροστινο συστημα και τζογο.Δεν ξερω που να το παω διοτι απο τις πρωτες μου επισκεψεις σαν ιδιοκτητης Ford σε εξουσιοδοτημενο νοτιων προαστιων δεν εχω μεινει ευχαριστημενος.Ειναι γενικα πολυ απροθυμη αντιμετωπιση τους.Εχεις κανεις καποια πληροφορια ή καποιο συνεργειο που ειναι ευχαριστημενος? Ευχαριστω
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Alpenik said:
Καλημέρα, Επισης και εγω ακουω υποκοφο θορυβο στο παρκαρισμα και στο κατεβασμα απο ραμπα πεζοδρομιου με στριμμενο τιμονι. Σκεφτικα σινεμπλοκ ή ακρομπαρα, ζανφορ ή κατι σχετικο με μπροστινο συστημα και τζογο.Δεν ξερω που να το παω διοτι απο τις πρωτες μου επισκεψεις σαν ιδιοκτητης Ford σε εξουσιοδοτημενο νοτιων προαστιων δεν εχω μεινει ευχαριστημενος.Ειναι γενικα πολυ απροθυμη αντιμετωπιση τους.Εχεις κανεις καποια πληροφορια ή καποιο συνεργειο που ειναι ευχαριστημενος? Ευχαριστω

Το χτύπημα που είχα εγώ ήταν αρκετά εμφανές, όχι υπόκοφο. Ένα υπόκοφο ήχο έχω όταν κάνω μανούβρες, κάποιες φορές το καταλαβαίνω, άλλες όχι. Θεωρώ είναι φυσιολογικοί ήχοι του αυτοκινήτου. Σιγά σιγά με τα χιλιόμετρα αρχίζουν και μεγαλώνουν οι ανοχές στην κρεμαργιέρα, άρα και ακούγονται περισσότερο. Αν στρίβεις γρήγορα το τιμόνι, οι ήχοι ακουγονται περισσότερο, με πιο απαλές κινήσεις μηδενίζονται!
 

Alpenik

Newbie
Jul 9, 2020
5
0
1
Όντως στο γρήγορο παίξιμο του τιμονιού δεξιά αριστερά κανει ενα γκουπ, δεν μπορώ όμως να δεχθώ αυτοκίνητο 11ος 2017 με 30.000 χλμ να δικαιολογεί τέτοιους θορύβους. Αν ειναι έτσι στα 7,8 ή 10 χρόνια τι θα κάνει;;
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Alpenik said:
Όντως στο γρήγορο παίξιμο του τιμονιού δεξιά αριστερά κανει ενα γκουπ, δεν μπορώ όμως να δεχθώ αυτοκίνητο 11ος 2017 με 30.000 χλμ να δικαιολογεί τέτοιους θορύβους. Αν ειναι έτσι στα 7,8 ή 10 χρόνια τι θα κάνει;;

Και να ξαναπας την αντιπροσωπία δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθούν παραπάνω.
Έχοντας εμπειρία από 20 χρονών αυτοκίνητο, αυτοί οι θόρυβοι θα παραμένουν σταθεροί και δεν θα αυξάνονται με προσεκτικό τρόπο οδήγησης, δλδ αποφυγή χωματόδρομων και αποφυγή σε λακούβες. Στα 10 χρόνια δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα υπό αυτές τις συνθήκες.
Παρ' όλα αυτά, στείλε μας κι ένα βίντεο με τον ήχο, αν καταφέρνει και περνάει στην κάμερά σου.
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
Alpenik, κανένας τζόγος στο σύστημα διεύθυνσης δεν ειναι αποδεκτός. Να σου ελέγξουν την κολώνα του τιμονιού. Εμενα μου την άλλαξαν εντός εγγύησης, καθώς ειχε αρκετο τζόγο στο πολυσφηνο του σταυρου
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Εκμεταλλευομενος το topic εγώ έχω mk8 st και κάνει εναν περίεργο θόρυβο στο τιμόνι σε στάση η πολύ μικρή ταχύτητα.. Δείτε σλτο link και θα ήθελα τη γνώμη σας :

https://vimeo.com/440329457
 
Nov 23, 2019
6
0
1
Mastoras said:
Εκμεταλλευομενος το topic εγώ έχω mk8 st και κάνει εναν περίεργο θόρυβο στο τιμόνι σε στάση η πολύ μικρή ταχύτητα.. Δείτε σλτο link και θα ήθελα τη γνώμη σας :

https://vimeo.com/440329457
Έχω το ίδιο σε st line και η αντιπροσωπεία μου είπε είναι η κολώνα και πάμε για αντικατάσταση σύντομα :/
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread