Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Admin

Administrator
Original poster
May 9, 2010
20
11
3
Μοντέλο
MK6
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Η συμφωνία του Brexit μεταξύ Αγγλίας και Ευρωπαϊκής Ένωσης ΔΕΝ προβλέπει τελωνειακούς δασμούς μεταξύ Αγγλίας και χωρών Ε.Ε. - η ανταλλαγή αγαθών συνεχίζει όπως στο παρελθόν.
UPDATE: Μετά από ενημέρωση του stakont stakont , για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, τελωνειακοί δασμοί (έξτρα) δεν υπάρχουν, επειδή όμως πλέον δεν πληρώνουμε ΦΠΑ στην Αγγλία κατά την αγορά (λόγω τρίτης χώρας όπως π.χ. η Κίνα), θα χρειαστεί ενδεχομένως να πληρώσουμε τον ελληνικό ΦΠΑ όταν φτάσει το τεμάχιο εδώ.


138167232_10164279964195018_6472960362107583166_n.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kro

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Ήταν ένα ερώτημα που ήθελα να αναπτύξω μίας και περιμένω δέμα από Αγγλία για το αρκούδι μου.
Με φίλο που ρώτησα πάντως που δουλεύει σε ταχυδρομείο μου είπε πως είναι γενικά πως θα τους πετύχεις τους τελωνειακούς. Δηλαδή....
Στα 5 κοντέινερ από Αγγλία τα 2 θα περάσουν τελωνείο....
Τι γίνεται ακόμα δεν έχω καταλάβει... Μίας και ακούω ότι ο άλλος για ένα media player αξίας135 ευρώ τον πήραν τηλέφωνο και του ζήτησαν αλλά 160 ευρώ για τελωνείο.
 

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
Για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις. Η φορολογητεα αξια διαμορφωνεται ως εξης : αξια προιοντος +ναυλος+ ασφαλιστρα. Στην αξια αυτη λοιπον θα υπολογιστει ο δασμος σε % οποιος ειναι διαφορετικος για καθε προιον. Το ποσο του δασμου προστιθεται στην φορολογητεα αξια κ στην νεα αυτη αξια θα βγει το ΦΠΑ. Η Αγγλια πλεον απο 1-1-2021 θεωρειται τριτη χωρα δηλαδη εκτος Ευρωπαικης Ενωσης αρα οσο κ να μην μας αρεσει απαιτειται εκτελωνισμος. Ομως η Αγγλια με την ΕΕ εχει μια συμβαση για την αποφυγη ΜΟΝΟ των δασμων και ΟΧΙ του εκτελωνισμου αρα οτι παραγγειλουμε απο Αγγλια πληρωνουμε ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΟΥ. Για να πληρωσουμε ομως ΜΟΝΟ ΦΠΑ θα πρεπει στο τιμολογιο που συνοδευει το εμπορευμα να υπαρχει εμπορικη πραξη (ειναι ενα κειμενο με το EORI του πιστοποιημενου εξαγωγεα)που να δηλωνει την καταγωγη του εμπορευματος κ μονο αν ειναι καταγωγης Αγγλιας δεν πληρωνουμε δασμους. Οποτε οπως καταλαβαινετε μια αγορα απο ιδιωτη δεν θα υπαρχει ουτε τιμολογιο αλλα ουτε η εμπορικη πραξη πανω σε αυτο γι αυτο κ το Τελωνειο ζηταει paypal η το αποδεικτικο πληρωμης αν δεν υπαρχει γινεται εκτιμηση αξιας. Ελπιζω να βοηθησα
 
  • Like
Αντιδράσεις: bullet_fiesta and mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Με φίλο που ρώτησα πάντως που δουλεύει σε ταχυδρομείο μου είπε πως είναι γενικά πως θα τους πετύχεις τους τελωνειακούς..
γκούχου γκούχου γκούχου .....
 

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
γκούχου γκούχου γκούχου .....
Δεν λεει για μενα 😂😂😂 το ταχυδρομειο ειναι αλλη ιστορια
Post automatically merged:

Ήταν ένα ερώτημα που ήθελα να αναπτύξω μίας και περιμένω δέμα από Αγγλία για το αρκούδι μου.
Με φίλο που ρώτησα πάντως που δουλεύει σε ταχυδρομείο μου είπε πως είναι γενικά πως θα τους πετύχεις τους τελωνειακούς. Δηλαδή....
Στα 5 κοντέινερ από Αγγλία τα 2 θα περάσουν τελωνείο....
Τι γίνεται ακόμα δεν έχω καταλάβει... Μίας και ακούω ότι ο άλλος για ένα media player αξίας135 ευρώ τον πήραν τηλέφωνο και του ζήτησαν αλλά 160 ευρώ για τελωνείο.
Αν εχεις νουμερο φορτωτικης στειλ το μου να το δω
 
  • Haha
Αντιδράσεις: mk6car

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
γκούχου γκούχου γκούχου .....
Γκουχου γκουχου είναι κι οχι γκουχου *3. Κάνε σωστή κόπια της ατάκας.Κοινώς δεν πληρώνουμε δασμούς από Αγγλία κι ότιδηποτε άλλο το πληρώνουμε βάση συντελεστή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Οπως και να το κανουμε και δασμους να μν πληρωσουμε ,πληρωνοντας το Ελληνικο ποσοστο του φπα αρκει για να ανεβει το ποσο ειδικα εαν μιλαμε για ακριβη αγορα τυπου 200,300 ευρω!Και απο οτι φαινεται αγορα μονο απο επιχειρηση και οχι απο ιδιωτη!
 

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
Γκουχου γκουχου είναι κι οχι γκουχου *3. Κάνε σωστή κόπια της ατάκας.Κοινώς δεν πληρώνουμε δασμούς από Αγγλία κι ότιδηποτε άλλο το πληρώνουμε βάση συντελεστή;
Για να αποφυγεις τους δασμους θα πρεπει να εχει μια εμπορικη πραξη στο τιμολογιο ο αποστολεας
Post automatically merged:

Οπως και να το κανουμε και δασμους να μν πληρωσουμε ,πληρωνοντας το Ελληνικο ποσοστο του φπα αρκει για να ανεβει το ποσο ειδικα εαν μιλαμε για ακριβη αγορα τυπου 200,300 ευρω!Και απο οτι φαινεται αγορα μονο απο επιχειρηση και οχι απο ιδιωτη!
Μπορεις κ απο ιδιωτη απλα δεν θα μπορεσεις να το αποδειξεις οτι το αγορασες πχ πολυ φθηνα οποτε το τελωνειο θα σου βαλει μια αξια αντιστοιχη που πωλειται εδω. Μεχρι 150€ αξια μαζι με ναυλο πληρωνεις μονο ΦΠΑ
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησπέρα σε όλους
Δηλαδη για μια αγορα διαφορικού Excl. Tax: £645.00Incl. Tax: £774.00 εγώ πληρώνω 774 λίρες στους Άγγλους για την αγορά συν μετά εδώ εκτελωνισμό οσο παει. σωστα?
 

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
καλησπέρα σε όλους
Δηλαδη για μια αγορα διαφορικού Excl. Tax: £645.00Incl. Tax: £774.00 εγώ πληρώνω 774 λίρες στους Άγγλους για την αγορά συν μετά εδώ εκτελωνισμό οσο παει. σωστα?
συν το φπα24%
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread