Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι προς αναζητηση τελικου,καθε βοηθεια και πληροφορια καλοδεχουμενη.Ψαχνω για κατι απλο και σχετικα μικρο οχι κανενα κτηνος το πολυ πολυ με διπλη μπουκα.Το πιο σημαντικο για μενα να ειναι οσο πιο αθορυβο γινεται.Εαν καποιος γνωριζει για το τι διαφορες εχουν τα χειροποιητα με τα ετοιμα και πιο ειναι καλυτερο ας το πει.

Για κατι σαν και αυτα περιπου λεω
http://www.youtube.com/watch?v=vu_PXyNm6RQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ffbJLF6rpC4
http://www.youtube.com/watch?v=hn9lD5jSz24
http://www.youtube.com/watch?v=XZfA8QnkMU0&feature=related

Ακουω προτασεις.
 
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ψαχνοντας διαφορα σε αλλα forums βρηκα αυτο :

για να υπολογιζουμε την ελαχιστη διαμετρο των σωληνοσεων
του συστηματος εξαγωγης (σε mm)

(Ιπποδύναμη / 10) + 35

Συμφωνα με το παραπανω εγω ειμαι (98/10) + 35 = 44,8
ενω τωρα εχω το μαμα που ειναι 42 νομιζω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
μπαμπη τα χειροποιητα
- ειναι πιο φθηνα απο τα επωνυμα
- κανουν λιγοτερη φασαρια
- και ειναι πιο ομορφο (γνωμη μου)
- ειναι πιο ελευθερα

οσο με τα video που εχεις βαλει αν αυτα τα λες αθορυβα εσυ για εμενα κανουν φασαρια...
και να υπολογιζεις οτι το καλοκαιρι κανουν περισσοτερη φασαρια απο 'τι τον χειμωνα λογω θερμοκρασιων
η αποψη μου ειναι να βαλεις ελευθερο που παιζουν στα 150e με μονη αποληξη και παχος μεχρι 60
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
πιο αθορυβα ειναι τα επωνυμα νομιζω..εγω εχω μια ρεμους και ακουγεται μονο ενα μικρο μπασο χωρις να ενοχλει...και παιζουν πολλες προσφορες γιατι πια λιγοι τα βαζουν(πχ εχει στην exhaust center στους αγιους αναργυρους)
χειροποιητα μπορει να ειναι πιο ωραια(καγκουρικα) και να το κανεις και οπως εσυ θες...
150-200 ευρω παει το τελικο ελπιζω να βοηθησα
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τα βιντεακια τα εβαλα μονο σαν σχεδιο εξατμισης και οχι για τον ηχο.Πετρο μετρησα το παχος της εξατμισης μας και εχεις δικιο η σωληνα πριν το καζανακι εχει παχος 42mm και μετα το καζανακι η αποληξη ειναι 45mm. Eχω υποψην μου να περασω απο exhaust center μιας και ειναι κοντα μου να μιλησω και εκει και να δω.Τωρα απ'οτι βλεπω οι αποψεις διιστανται οσο αφορα χειροποιητο η επωνυμο για τον ηχο,εγω πιστευω οτι ειναι θεμα καζανιου και μονο,θα δουμε στο τελος.Ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
42mm ειναι οι μαμα σωληνωσεις του 1.4 και 1.6.
δεν ηξερα οτι και το 1.25 ειχε τοσο.μαθαμε και κατι extra ;)

το χειροποιητο παντως θα σου βγει και πιο φτηνο και θα το φτιαξεις και οπως γουσταρεις
ενω το ετοιμο στο κολλανε πανω και αμα δεν σαρεσει τι κανεις?το ξαναβγαζεις?

χειροποιητο βαλε
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
ψαχνοντας διαφορα σε αλλα forums βρηκα αυτο :

για να υπολογιζουμε την ελαχιστη διαμετρο των σωληνοσεων
του συστηματος εξαγωγης (σε mm)

Καλο αυτο το μπακάλικο... Εγω θα το βαζα Ιπποδύναμη/8 + 35, λόγω αλλων εμποδίων της εξατμισης (καταλύτες καζάνια, κλπ). Αν δεν έχεις τίποτα απο αυτα τότε ναι, συμφωνώ με το "Ιπποδύναμη/10 + 35



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1336825472[/time]
pitbull said:
Τα βιντεακια τα εβαλα μονο σαν σχεδιο εξατμισης και οχι για τον ηχο.Πετρο μετρησα το παχος της εξατμισης μας και εχεις δικιο η σωληνα πριν το καζανακι εχει παχος 42mm και μετα το καζανακι η αποληξη ειναι 45mm. Eχω υποψην μου να περασω απο exhaust center μιας και ειναι κοντα μου να μιλησω και εκει και να δω.Τωρα απ'οτι βλεπω οι αποψεις διιστανται οσο αφορα χειροποιητο η επωνυμο για τον ηχο,εγω πιστευω οτι ειναι θεμα καζανιου και μονο,θα δουμε στο τελος.Ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες.

να σου δωσω το καζανι μου με 40 ευρω..
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αλεξ μπορεις να μας εξηγησεις απο που προερχονται τα νουμερα στον παραπανω τυπο
για τον υπολογισμο των σωληνωσεων?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
αλεξ μπορεις να μας εξηγησεις απο που προερχονται τα νουμερα στον παραπανω τυπο
για τον υπολογισμο των σωληνωσεων?

:D :D

Απο σενα τα είδα.

Απλά μετετραψα τον τύπο βασιζόμενος στην προσωπική μου εμπειρία.... ;)

Αν κατσουμε να το ψαξουμε μη μπακάλικα πρεπει να φάμε αρκετες ώρες μελετώντας μηχανική των ρευστών .. Μαλλον θα εξαρταται απο την μέγιστη ροή (όγκος αέρα αν μονάδα χρόνου), χωρίς όμως να χαλάει και η ελάχιστη απαιτουμενη πίεση των καυσαερίων, κάτω απο την οποία το power band βγαίνει τελειώς εκτός απο την επιθυμητή ωφέλιμη περιοχή μας. Για παραδειγμα αν βαλεις εσυ εξατμιση 70 χιλιοστα (λεμε τωρα) Η πίεση των καυσαερίων σου θα ευνοεί την απόδωση στις 10000 στροφες (λόγω της μεγάλης πτώσης της μέσης πίεσης στο θάλαμο κάυσης, τυχαιο νουμερο) και έτσι αντι να κερδίσεις σε απόδωση θα χάσεις λόγω του οτι πολύ απλα θα κερδιζες μόνο αν είχες κόφτη στις 11!!! Κάπως έτσι πρέπει να ναι... Αμα έχεις όρεξη ψαξτο... ;)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν ισχυει το 'δικο σου' παντως (hp/8) + 35 τοτε επρεπε να ειχα 47mm.


λες να κρεμαει στα ψηλα λογο μικρης σωληνας ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
αν ισχυει το 'δικο σου' παντως (hp/8) + 35 τοτε επρεπε να ειχα 47mm.


λες να κρεμαει στα ψηλα λογο μικρης σωληνας ?

όχι δεν νομίζω.. Αν είσαι ενταξει με τα μίγματα σου, κατα την γνωμη μου φταιει πρώτα ο εκκεντροφόρος και υστερα το μεγαλο μηκος των αυλών εισαγωγής που έχεις (Μπορεί να ναι παχύτεροι απο τους μαμα αλλα δυστυχώς έχουν το ίδιο (μεγάλο) μήκος. Αν δεν σου κάνει κόπος βαλε ένα ευκαμπτο λάστιχο δίπλα απο τον αυλό σου και μετρα το μήκος του να σου πω σε πόσες στροφες έχει υπολογιστεί απο το εργοστασιο να βγαζει μεγιστη ροπή.. (νομίζω παλια που το χα υπολογίσει έβγαλα ενα αστειο νουμερο της ταξης των 2000 - 3000 στροφών...)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ναι τα μειγματα ειναι σωστα ..σχεδον...αν και χαμηλα δουλευει super πλουσιο.με wide band στο
δρομο βεβαια που ειναι και η βελτιστη λυση δεν εχει μετρηθει,αρα επιφυλασομαι
για το μετρημα που εγινε στην τατ πανω στο dyno.

Aπλα σλεφτομουν να πηγαινα σε 45αρα σωληνα μιας και ειναι αδικαιολογητο να αλλαζεις
full εξατμιση και να αφησεις την μαμα σωληνα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
ναι τα μειγματα ειναι σωστα ..σχεδον...αν και χαμηλα δουλευει super πλουσιο.με wide band στο
δρομο βεβαια που ειναι και η βελτιστη λυση δεν εχει μετρηθει,αρα επιφυλασομαι
για το μετρημα που εγινε στην τατ πανω στο dyno.

Aπλα σλεφτομουν να πηγαινα σε 45αρα σωληνα μιας και ειναι αδικαιολογητο να αλλαζεις
full εξατμιση και να αφησεις την μαμα σωληνα


Η αληθεια είναι οτι το αμάξι έχει 20 άλογα παραπανω και λογικά ήθελε κατι χοντρύτερο.. Δεν ξερω όμως αν αξίζει το κόστος για 2-3 το πολύ άλογα παραπάνω...

Μην το ψαχνεις, το 95% των εξατμισάδων είναι ασχετοι.....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το κοστος απο οσο ξερω δεν ειναι πολυ μεγαλο,κανα 80αρι max.

αλλωστε οι σωληνες ειναι 8ετιας και ισως καποια στιγμη τρυπησει.δεν ξερω και τωρα
με τον τρακο τι εγινε γιατι το ακουγα με πιο μπασο θορυβο αρα αμα εχει γινει
τιποτα θα ειναι ευκαιρια να αλλαχτει τωρα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
το κοστος απο οσο ξερω δεν ειναι πολυ μεγαλο,κανα 80αρι max.

αλλωστε οι σωληνες ειναι 8ετιας και ισως καποια στιγμη τρυπησει.δεν ξερω και τωρα
με τον τρακο τι εγινε γιατι το ακουγα με πιο μπασο θορυβο αρα αμα εχει γινει
τιποτα θα ειναι ευκαιρια να αλλαχτει τωρα

ναι αλλα αυτο επρεπε να το χες κανονίσει απο την αρχη με το φαναρτζη για να το κανονίσει με τον πραγματογνωμονα... Οτι δηλαδή χάλασε το τελικό και να σου κόψει ενας εξατμισας τιμολόγιο για τελικό και εργασία ώστε να παει το τιμολόγιο στην ασφαλιστική και εσύ να κάνεις ότι θελεις με 100 ευρω.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Πετρο αλλαξε της διαμετρο της σωληνας,το κοστος πρεπει να ειναι μικρο και ισως δεις καλυτερα αποτελεσματα,δεν εχεις να χασεις και πολλα.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
φοβαμαι οτι αν το μεγαλωσω ,τωρα ανεβαζει μεχρι 4500 ,μετα θα ανεβαζει μεχρι τις 3500 :p

δεν ξερω ακομα θα δω pit
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Tελικο Νο1 by Vagma
Bαλαμε χτες με τον Βαγγελη το παλιο τελικο του.Το αποτελεσμα εμφανισιακα και η δουλεια που εγινε ειναι πολυ καλη.Τωρα οσο αφορα το θεμα αποδοσης δεν μπορω να πω οτι διαπιστωσα καποια διαφορα.Ο μπασος ηχος που βγαζει ειναι απαιχτος αν και μετα τις 3000 στροφες και καθως φτανει στις 3500 γινετε ο κακος χαμος,για ταξιδι δεν προκειται να παλευτει.Με το παλικαρι που μιλησα εκει για ενα καλο χειροποιητο μου ειπε κανα 170€ οποτε βλεπουμε.Πιθανον το καζανι αυτο ειναι αρκετα μεγαλο για το αμαξι μου,παρολα αυτα παραμενει πανω και παμε βουρ για το δυναμομετρο(ελπιζω να μην φαρμακωθουμε  :D).Ετοιμαστε τις καμερες και τα λοιπα συμπρακαλα,εχει να γινει χαμος.

 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

Users who are viewing this thread