Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα.

Εφτασε στα χέρια μου απο Αγγλία μεταχειρισμένο St diffuser για το φιεστάκι μου (Mk7.5-stline)
Απο την αρχή που έχω στα χέρια μου το αμάξι ήθελα να φτιάξω την πίσω όψη του καθώς την θεωρώ ως το αδύναμο σημείο του.
Το έβαλα για βάψιμο και το περιμένω απο βδομάδα. Θα ήθελα καποιες συμβουλές για το τελικό.

Σκεφτομαι και θέλω να βάλω μονο το τελικό, την μπούκα που λεμε(διπλή). Για λόγους διακριτικότητας μάλιστα σκέφτομαι να βρω κάποιο μαύρο(ιδιο χρωμα με το αμάξι).
Θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα με το να βάλω μονο την διπλή μπουκα; Κουμπώνει πάνω στο ήδη υπάρχον καζανάκι;
Δεν θέλω γενικά να αλλάξω ολόκληρο το τελικό καζανάκι και επίσης δεν θέλω να έχω ήχο περισσότερο απο ότι ήδη έχω. Δεν με ενοχλεί να βγάλει λιγο ελάχιστο μπάσο που να μην το ακούω κάν στην καμπίνα αλλα ώς εκεί.

Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είναι ενα θέμα που δεν το γνωρίζω καν. Μπορώ απλά να βάλω τελική διπλή μπούκα;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε εάν απο το τελικό καζανάκι που έχει απο την μάνα του το stline βγαίνει το τελικό ευθεία ακριβώς στο Diffuser του ST ή είναι κατασκεβασμένο για να βγαίνει ακριβώς στο diffuser του stline που είναι λίγο πιο δεξία και πιο κάτω;;
Εαν ειναι κατασκευασμένο για να βγαίνει στου stline τότε ίσως χρειαστεί πατέντα για να βγαίνει το τελικό στο άνοιγμα του stdiffuser?
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα! Μπορείς να βάλεις μια μπούκα διπλή η ότι άλλο σου αρεσει στο υπάρχον καζανάκι σε οποιονδήποτε εξάτμισα αντικαυιστωντας το εργοστασιακό. Το έχουν κάνει αρκετοί εδώ μέσα και μαζί και εγώ χωρίς κάμοια πατέντα ώστε να δείχνει πιο όμορφο το πίσω μέρος με τον διάχυτη του st. Ο ήχος δεν θα αλλάξει καθόλου σε σχέση με αυτον που έχει τώρα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ότι θες μπορεί να γίνει, αρκεί να ασχοληθούν λίγο στο εξατμισάδικο. Είτε βάλεις μόνο απόληξη, είτε αλλάξεις τελικό, θα πρέπει να φτιάξουν τις γωνίες τόσο μπροστά όσο και πίσω, για να συνδεθεί σωστά και να βγαίνει ωραία από το ψευτοdiffuser. Υπολόγιζε τουλάχιστον 1-1,5 ώρα για να γίνει σωστή δουλειά. Κόστος αναλόγως αν θα βάλεις μόνο απόληξη ή θα αλλάξεις τελικό.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
The Ace said:
Ότι θες μπορεί να γίνει, αρκεί να ασχοληθούν λίγο στο εξατμισάδικο. Είτε βάλεις μόνο απόληξη, είτε αλλάξεις τελικό, θα πρέπει να φτιάξουν τις γωνίες τόσο μπροστά όσο και πίσω, για να συνδεθεί σωστά και να βγαίνει ωραία από το ψευτοdiffuser. Υπολόγιζε τουλάχιστον 1-1,5 ώρα για να γίνει σωστή δουλειά. Κόστος αναλόγως αν θα βάλεις μόνο απόληξη ή θα αλλάξεις τελικό.

Oπως το βλέπω έτσι πρόχειρα με το μάτι, θεωρώ θα χρειαστεί μια μικρή συνδεση μεταξύ καζανιού και απόληξης ώστε να έρθει η απόληξη ελάχιστα πιο αριστερά ώστε να ειναι στο κέντρο του κενού που έχει το diffuser. Σε ποιον "μαστορα" να πάω; Εαν έχετε να προτείνετε κάποιον που θα ξέρω οτι θα ασχοληθεί με αυτά που του ζητήσω θα ήμουν ευγνώμων.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εξαρτάται από το που βρίσκεσαι, αν είσαι Θεσσαλονίκη δεν έχει νόημα να σου πούμε για Αθήνα. Πάντως σε οποιοδήποτε γνωστό όνομα και αν πας (πλην των 1-2 πολύ γνωστών, που δεν ξέρω αν θα έχουν χρόνο να ασχοληθούν), θα σου κάνουν σωστή δουλειά. Απλώς δεν ξέρω αν σε πειράζει αν θα το κάνουν με κομμάτια ή θα φτιάξουν ενιαίο κομμάτι με κουρμπαδόρο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οποιοσδήποτε εξατμισάς το φτιάχνει αυτό σχετικά εύκολα. Ρώτα, μάθε χρόνο, κόστος, υλικά κλπ και αποφάσισέ που θα το φτιάξεις.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Το αφήνω εδώ για τους επόμενους(εαν υπάρξουν) ενδιαφερόμενους.

https://ibb.co/SsrjKBM

SsrjKBM
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread