Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Μολις έλυσα το προβλημα με το abc / κοντέρ απο την φυσά που μπενει στην μόναδα abc ειχε βγει ενα πινις μου ηταν και η γειώσει τωρα ανάβει μονο το λαμπάκι του κινητήρα που λογικα εχει μείνει λογο abc και ανάβει και τον air bag  πανε τωρα σε αυτο το θεμα.
Απο την καλωδίωση το airbag ειναι κομμένα αυτα τα δυο καλώδια που θα δείτε στην φωτο και δεν ξερω τι ειναι απο την φυσά παντως που παει στο εγκεφαλακι δεν λείπουν

 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Ο εφιάλτης μολις τελείωσε τα δυο καλώδια ηταν γείωση τα εβαλα και έσβησαν ολα τα λαμπάκια.

Το μονο τωρα που με προβληματίζει ειναι ο υπολογισμός καυσίμου λεει με μισό ντεπόζιτο 302 χιλιόμετρα καλα θα ηταν πως το ρυθμίζω τωρα αυτο;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν το ρυθμίζεις, μόνο του το υπολογίζει, βάσει της κατανάλωσης (και του δεξιού ποδιού σου φυσικά).
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
kostg said:
Δεν το ρυθμίζεις, μόνο του το υπολογίζει, βάσει της κατανάλωσης (και του δεξιού ποδιού σου φυσικά).
kostg said:
Δεν το ρυθμίζεις, μόνο του το υπολογίζει, βάσει της κατανάλωσης (και του δεξιού ποδιού σου φυσικά).
οποτε ολα καλα τελειωσε το θεμα ταμπλο
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Αφου ευχαριστισω τα παιδιά που με στήριξαν θα δωσω μια περί λείψει  με το τι εκανα στο αμαξι μου για κάποιον που το σκέφτεται να το κανει.

Το αμαξι μου ειναι του 2005 pro facelift δεν ειχε ουτε ηλεκτρικόυς καθρέπτες και ετσι πηρα την απόφαση να κανω την αναβάθμιση και χρειάστηκα τα εξης πραγματα:
Ηλεκτρικούς καθρέφτες
Πλεξούδα στης πόρτες απο μοντέλο που ειχε ηλεκτρικούς καθρέφτες πχ απο fiesta st
Μετα επειδη η καλωδίωση καμπίνας που ειχε το αμαξι μου ηταν τέλειος απλή και λείπανε πολλές εντολές πχ για τους ηλεκτρικούς καθρέφτες , του αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας πείρα λοιπον μαξι με το ταμπλό και την καλωδίωση απο facelift μαζι με την gem που μου έδωσαν την έξτρα παράμετρο στο ξεκλείδωμα απο το χειριστήριο να ανάβουν τα φώτα πορειας αυτα απο ηλικία.
Την τοποθέτηση την εκανα μονος μου και ετσι γλυτωσα την εργασία πλήρωσα ομως τον επαναπρογραμματισμό που χρειάστηκε μετα την αλλαγή οργάνων και το κόστος για ολη την μετατροπή μου πηγε 900€
Πιστευω αξίζει για κάποιον που εχει σκοπό να κρατήσει το αμαξι του για καποια χρονια ακομη πραγματικά νιώθω πως οδηγώ αλλο οχημα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άντε με γειες, να το χαρείς ακόμα περισσότερο τώρα που ανανεώθηκε.

Πόσο σου ζήτησαν για τον προγραμματισμό του immobilizer;
Με τα χιλιόμετρα του καντράν είχες κάποιο θέμα; Έκανες κάτι;
Τι εννοείς με την extra παράμετρο με το ξεκλείδωμα να ανάβουν τα πορείας;
Καμιά φωτογραφία από το εργαλείο τώρα;

Υ.Γ. Θα ήθελα να διερευνήσω πάντως την δυνατότητα για esp. Είδες τίποτα στην νέα καλωδίωση;
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
kostg said:
Άντε με γειες, να το χαρείς ακόμα περισσότερο τώρα που ανανεώθηκε.

Πόσο σου ζήτησαν για τον προγραμματισμό του immobilizer;
Με τα χιλιόμετρα του καντράν είχες κάποιο θέμα; Έκανες κάτι;
Τι εννοείς με την extra παράμετρο με το ξεκλείδωμα να ανάβουν τα πορείας;
Καμιά φωτογραφία από το εργαλείο τώρα;

Υ.Γ. Θα ήθελα να διερευνήσω πάντως την δυνατότητα για esp. Είδες τίποτα στην νέα καλωδίωση;
ο επαναπρογραμματισμός κόστισε 60€ Ειχα  βρει και με 40€ Αλλα μου έπεφτε μακρυα.
Με τα χιλιόμετρα δεν ασχολήθηκα γιατι ηταν 10.000 ποιο κατω απο τα δικα μου.
Στο pro facelift δεν ανάβουν τα φώτα οταν ξεκλειδώνεις τωρα ανάβουν τα πισω φανάρια φώτα της πινακίδα και τα εμπρός ψυρακια.
Για το esc δεν ειδα κατι πιστευω θα εχει να κανει με την πλεξούδα μηχανής θα το μελετήσω ομως μολις βρω καλο τροπετο st ; )
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω δει σε αγγλικά forums ότι κάποια mk6 facelift είχαν. Εκτός από τα ST που το είχαν standard. Και κάποια στιγμή που είχα ξηλώσει την κονσόλα στο δικό μου είχα δει ότι πίσω από την κερματοθήκη είχε καλωδίωση, που εκεί πάει κανονικά το κουμπί απενεργοποίησης του esp.

Tέσπα, δεν έχω χρόνο τώρα να ασχοληθώ, οπότε...
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Αυτο το καλώδιο που λες το εχει και εμενα και εχω την εντύπωση οτι ειναι για θερμενομενο παμπριζ. Θα τσεκάρω και θα σου πω γιατι η καλωδίωση που εχω τωρα εχει και στον λεβιέ ταχυτήτων μια φυσά με τρία καλώδια
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Υ.Γ. Θα ήθελα να διερευνήσω πάντως την δυνατότητα για esp. Είδες τίποτα στην νέα καλωδίωση;
[/quote] τωρα που εχω εικονα για το esp θα σου πω τι  ειδα πως θελει...
καλωδιωση καμπινας/st καλωδιωση ταμπλο st/ abs-esp/ και αλλαγη καποια απο τα μεταλλικα σωληνακια των φερνων.
η καλωδιωση πλεψουδας θελει αλλαγη γιατι εχει αλλη φυσα και με ποιο πολλα καλωδια το ιδιο επισης και για την καλωδιοση του ταπλο στην κερματοθηκη η φυσα του st εχει 8 καλωδια εννοω το απλο 2 καλωδια.
 

gmitsiakis

Original poster
Member
Mar 16, 2016
110
11
18
Μοντέλο
MK6
Να ρωτησω κατι ισως χαζο αλλα....

Οκ βαζω το νεο ταμπλω απο το Mk6.5.
Ομως οργανα αφηνω αυτα που ειναι φτιαχνωντας μοντα ωστε να κατσουν σωστα.
Εχω φιλο που ασχολειται με τετοια.
Ολα τα αλλα υποθετω δουλευουν βαλε-βγαλε σωστα?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread