Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα greenstuff έχουν μια τάση να σφυρίζουν και θέλουν ζέσταμα για να δουλέψουν. όταν ζεσταθεί είναι πολύ καλό.

Δοκιμασμένα στο rallye που είχα και σε saxo κολλητού.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mpokwsths said:
Μια χαρά είναι τα μαμά τακάκια του ST. Άψογα σε νορμάλ οδήγηση και στέκονται στο ύψος τους και σε σκληρή χρήση.
εγω παντως θα συμφωνησω με τα λεγομενα του mpokwsth,και εγω που τους εχω χαρακτους δισκους δεν εχω κανενα προβλημα με τα τακακια της ford
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Δεν θα σφυρίζουν λογικά...Και οι δίσκοι του kostg δεν έχουν πατούρα (τουλαχιστον πίσω που τους είδα), οπότε μειώνονται οι πιθανότητες για ήχους!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως τα σκληρά τακάκια σφυρίζουν δηλαδή όσο ποιο αγωνιστικά τόσο περισσότερο σφύριγμα (όσο είναι κρύα).

Τα μαμά ford λογικά δεν θα σφυρίζουν.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Ετσι είναι συνήθως!Εκτός αν ο δίσκος έχει πατούρα η είναι τρυπημένος σε τόρνο που τότε μπορεί να σφυράει ότι και να βάλεις...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τελικά πήρα ένα σετάκι τακάκια motorcraft (τα μαμά δηλαδή) μπρος-πίσω με 89 ευρώ. Τα πέτυχα σε δημοπρασία και η τιμή νομίζω ότι είναι καλή (τουλάχιστον με μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα)...

 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μακάρι, δεν τα αλλάζω ακόμα βέβαια, ο μηχανικός μου είπε σήμερα να ξαναπάω σε 7-8000 χιλιόμετρα (προς το καλοκαιράκι δηλαδή)...
 
kostg said:
Μακάρι, δεν τα αλλάζω ακόμα βέβαια, ο μηχανικός μου είπε σήμερα να ξαναπάω σε 7-8000 χιλιόμετρα (προς το καλοκαιράκι δηλαδή)...
μην αφήνεις σε τρυπητή χαρακωτή δισκόπλακα να εξαντληθεί τελείως η πάστα γιατί κάνει ευκολότερα ρωγμές η πάστα πάνω στο τακάκι σε σημείο που μπορεί να αρχίσουν να φεύγουν κομμάτια! (μόνο αγωνιστικά τακάκια αντέχουν καταπονήσεις σε τρυπητή χαρακωτή μέχρι να βρει σίδερο)  
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Θα τα δεις κι εσύ Στέλιο σε κάποια συνάντηση αν ειναι να μου πεις τη γνώμη σου. Ο μηχανικός πάντως μου είπε ότι τα πίσω έχουν πολύ ψωμί και τα μπροστά έχουν φαγωθεί λίγο περισσότερο από τη μέση... Θα τα παρακολουθώ από εδώ και πέρα πιο συχνά, έτσι κι αλλιώς έχω ανταλλακτικά  :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ας δώσω μια πηγή όπου σε μερικούς θα είναι γνωστή,σε κάποιους άλλους όχι

Αυτό είναι τα τακάκια
94bee8e8.jpg

Το μήκος από το τακάκι είναι 156,3
Το ύψος είναι 67,2 (με το αυτάκι) και 62,5 (χωρίς το αυτάκι)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Οι τιμές είναι μόνο για τα μπροστινά?? Το ST τουλάχιστον έχει και πίσω τακάκια (δεν είναι σαν τα... φτωχά δικά μας).  giggle
Αν είναι ανέβασε και τις διαστάσεις για τα πίσω τακάκια. ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Οι τιμές είναι μόνο για τα μπροστινά?? Το ST τουλάχιστον έχει και πίσω τακάκια (δεν είναι σαν τα... φτωχά δικά μας).  giggle
Αν είναι ανέβασε και τις διαστάσεις για τα πίσω τακάκια. ;)
Nαι είναι μόνο για τα μπροστινά,Νίκο τα ανέβασα τα πίσω στα Mk6 όπου υπήρχε ήδη το θέμα ανοιχτό ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι φίλε αλλά μήπως θα ήταν καλό και (προτιμότερο για μένα) να υπάρχουν  και εδώ μιας και εάν κάποιος από τους ιδιοκτήτες των ST χρειαστεί μια πληροφορία για τα πίσω τακάκια να μπορεί να την βρει εύκολα.

Που να πάει το μυαλό του ότι στα Μκ6 θα το βρει.. αφού ξέρει ότι δεν το έβγαζε έτσι από το εργοστάσιο.

Φιλικά… ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread