Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Original poster
Hero Member
Φρενα................πολυ μεγαλο θεμα................Ας ξεκινησουμε με τα τακακια του αγαπημενου μας fiesta st!!!!!! Τα μαμα τακακια ειναι της textar(scorpion διορθωσε αν κανω λαθος) και για νορμαλ χρηση ειναι πολυ καλα!!!!!!!! εγω σαν ανησυχο πνευμα που μαι και λογω το οτι ειμαι και μεγαροπιστακιας (ο στελιος φταιει για αυτο!!!! ΔΑΣΚΑΛΕ) ειπα δεν βαζεις κανα τακακι αγωνιαρικο μην τυχον και καποια μερα στις φυστικιες(κ5 στα μεγαρα)η στην κ6 αγορασεις κανα χωραφι???(και φορολογουνται παναθεμα τους :mad:)!!!!!!

εεεε μανιακος  :eek: :p και γω απο παλια με την ferodo ειπα: ds 2500 και μπροστα και πισω,αυτα δηλαδη :http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m49b0s4047p53472 για εμπρος και τα πισω http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m49b0s4045p53432......ειναι για χρηση δρομου και για trackdays ζεσταινονται ευκολα,δεν βρωμιζουν τις ζαντες,δεν φθειρουν το δισκο και οταν πατας το φρενο απλα νομιζεις οτι εβαλες αγκυρες να πω....αλεξιπτωτο να πω.......σε βαθμο τετοιο που καποιοι να θελουν να ξερασουν!!!!!!! μητσοοοοοοοοοοοοο(κανε εγγραφη τωρα!!!!!)
υπαρχουν και τα τελειως αγωνιστικα που δεν ειναι ομως για χρηση δρομου........http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m49b0s4047p53719 μονο για μπροστα ομως.......Στην ελλαδα δυστηχως ερχονται μονο τα μπροστινα τα ds 2500  :mad:

επιλογες αλλης μαρκας υπαρχουν οπως τα ebc green stuff(αντι των μαμα τακακιων) ebc red stuff fast road τακακι και τα ebc yellow stuff για χρηση σε πιστα.δειτε παρακατω
http://www.balancemotorsport.co.uk/products.asp?recnumber=92672 http://www.balancemotorsport.co.uk/products.asp?recnumber=94438
http://www.grahamgoode.com/website/parts.php?website=19&nav=1&item=DP31641C

Αυτα προς το παρον!!!!!!!!!!
 
Να συμπληρώσω πως ένα καλό τακάκι δεν θα σε προδώσει στα πολλά χιλιόμετρα σε φρενάρισμα πανικού σε σύγκριση με ένα απλό τακάκι.
Είναι πάντα άμμεσο στο φρενάρισμα. Το "χαϊδεύεις" και αμέσως πιάνει! ..όπου αυτό αντιστοιχεί σε μείωση της απόστασης ακινητοποίησης. Χρειάζεται περίπου 1δευτερόλεπτο για να πάει το πετάλι του φρένου απο τέρμα πάνω μέχρι εκέι που φτάνει η δύναμή μας!! Στη πίστα μεταφράζεται σάν χάσιμο χρόνου(πράγμα όχι κ τόσο σημαντικό) και στον δρόμο χάσιμο προφυλακτήρα στην καλύτερη (ζωτικής σημασίας)
Μπορεί σαν τιμή να είναι διπλάσια αλλα η αντοχή του είναι σχεδόν τριπλάσια με ένα κοινό τακάκι!
 

vagma

Original poster
Hero Member
να προσθεσω το οτι με την χρηση καλυτερων τακακιων καλο ειναι να αλλαχθουν και τα υγρα φρενων με καποια καλυτερα........μιλαμε για πραγματικη βελτιωση στα φρενα!!!!!!!!θα ανοιχθει θεμα για τα υγρα φρενων συντομα........ ;D
 

geo_nos

Rookie
May 10, 2010
35
0
0
Συμφωνώ με τα ferrodo.πολυ άξια τακακια.τα έβαλα και σε συνδιασμό με τα motul rbf600 είδα μεγάλη διαφορά.όλα αυτα βέβαια με σωληνακια υψηλής goodbrige(αν το γράφω σωστά) και τους 300αρηδες.

Να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη και τον Στέλιο για όλες τις πληροφορίες σχετικά.
 
geo_nos said:
Συμφωνώ με τα ferrodo.πολυ άξια τακακια.τα έβαλα και σε συνδιασμό με τα motul rbf600 είδα μεγάλη διαφορά.όλα αυτα βέβαια με σωληνακια υψηλής goodbrige(αν το γράφω σωστά) και τους 300αρηδες.

Να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη και τον Στέλιο για όλες τις πληροφορίες σχετικά.

Τα 2.500 έβαλες τελικά??
Αν αργότερα τους βάλεις και τον χαρακτό δίσκο της Tarox θα δεις καλύτερο αποτέλεσμα!
..το μόνο μειονέκτημα στα σωληνάκια αεροπορικού τύπου είναι πως δεν δείχνουν εξωτερικά σημάδια κόπωσης γιατί είναι μεταλικά σε σχέση με τα μαμά που είναι ορατή στο μάτι η φθορά τους και μπορείς να τα αλλάξεις όποτε χρειαστεί!
 

geo_nos

Rookie
May 10, 2010
35
0
0
Ναι στέλιο αυτα έβαλα αλλα σε λίγες μέρες θα μπουν ap racing.οπότε παμε για αλλα...
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Τα DS2500 πως είναι σε καθημερινή χρήση? Π.χ. στην πόλη όταν είναι ακόμα κρύα και χρειαστεί κάποιο έντονο φρενάρισμα. Αποδίδουν ή πας ευθεία?
 
mpokwsths said:
Τα DS2500 πως είναι σε καθημερινή χρήση? Π.χ. στην πόλη όταν είναι ακόμα κρύα και χρειαστεί κάποιο έντονο φρενάρισμα. Αποδίδουν ή πας ευθεία?

Είναι το καλύτερο τακάκι για χρήση δρόμου αφου αποδίδει και όταν  είναι κρύο!!
 

vagma

Original poster
Hero Member
ο στελιος εχει δικιο και γω φοραω μπρος πισω τα 2500........ακομα και κρυα ειναι καλυτερα απο τα μαμα τακακια!!!!!! σφυριζουν καμια φορα ......αδιαφορα εεεεε υπαρχω και γω λενε...........αλλα την δουλεια τους την κανουν και με το παραπανω!!!!!!!! μαζι με ενα καλο υγρο φρενων οπως motul rbf 600 εισαι ο καλυτερος!!!!!!!!!!!!!
 

pivoter

Hero Member
Rookie
Σεπτ. 2, 2010
20
0
0
Εγω θα διαφωνησω το DS2500 ειναι αγωνιστικη παστα με σκοπο να αντεχει σχεδον διπλες θερμοκρασιες απο τα κανονικα. Οι ρητινες που χρησημοποιουν τα καθιστουν αχρηστα κρυα. Κρυα ειναι απαισια μεχρι ενα δυο δυνατα φρεναρισματα. Σε δυναμη δεν ειδα διαφορα αλλα εχουν λιγοτερο δαγωμα απο τις μαμα παστες της ΑΤΕ που φοραγα πριν.

Μηπως εχετε βαλει αλλο τακακι?
 
pivoter said:
Εγω θα διαφωνησω το DS2500 ειναι αγωνιστικη παστα με σκοπο να αντεχει σχεδον διπλες θερμοκρασιες απο τα κανονικα. Οι ρητινες που χρησημοποιουν τα καθιστουν αχρηστα κρυα. Κρυα ειναι απαισια μεχρι ενα δυο δυνατα φρεναρισματα. Σε δυναμη δεν ειδα διαφορα αλλα εχουν λιγοτερο δαγωμα απο τις μαμα παστες της ΑΤΕ που φοραγα πριν.

Μηπως εχετε βαλει αλλο τακακι?

με τι δισκους τα εχεις δουλεψει??
 

vagma

Original poster
Hero Member
pivoter said:
Εγω θα διαφωνησω το DS2500 ειναι αγωνιστικη παστα με σκοπο να αντεχει σχεδον διπλες θερμοκρασιες απο τα κανονικα. Οι ρητινες που χρησημοποιουν τα καθιστουν αχρηστα κρυα. Κρυα ειναι απαισια μεχρι ενα δυο δυνατα φρεναρισματα. Σε δυναμη δεν ειδα διαφορα αλλα εχουν λιγοτερο δαγωμα απο τις μαμα παστες της ΑΤΕ που φοραγα πριν.

Μηπως εχετε βαλει αλλο τακακι?

η μαμα παστα ΔΕΝ ειναι ate.....ορισε μου πως εννοεις την λεξη απαισιο.......και μετα λεμε για τα αλλα.... ;)

ααααα και δεν ειναι αγωνιστικα τακακια.....υπαρχουν και τα ds 3000 για το st.......
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Πλησιάζει σιγά σιγά η ώρα να αλλάξω τακάκια στο fiesta μου. Να σας υπενθυμίσω ότι παρ' όλο που έχω το 1.4 τα φρένα του μπρος-πίσω είναι αναβαθμισμένα με του 2.0. Αυτή τη στιγμή έχω τακάκια της mintex (μπρος-πίσω) και δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, γιατί έχουν αισθητό θόρυβο κύλισης και μερικές φορές κατά το φρενάρισμα σφυρίζουν. Από θέμα απόδοσης δεν έχω παράπονο, δε με έχουν προδώσει ποτέ. Η χρήση είναι κυρίως μετακινήσεις εντός πόλης και λιγότερο ταξίδια.
Πέρα από τα DS2500 τα οποία προτείνονται στα προηγούμενα posts (και είναι και πανάκριβα απ' ότι βλέπω) έχετε κάποια άλλη εμπειρία/πρόταση. Τα EBC greenstuff τι ρόλο παίζουν; Τα εργοστασιακά (της Ford); Α, έχω και χαρακτούς δίσκους της EBC μπρος-πίσω τους Turbo Groove.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Κωστή θα σου πρότεινα να βάλεις textar. τα είχα στο δικό μου φιεστα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος ποιο πολύ από τα ferodo. ούτε τσίριζαν ούτε τίποτα.....
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
kostg said:
Πλησιάζει σιγά σιγά η ώρα να αλλάξω τακάκια στο fiesta μου. Να σας υπενθυμίσω ότι παρ' όλο που έχω το 1.4 τα φρένα του μπρος-πίσω είναι αναβαθμισμένα με του 2.0. Αυτή τη στιγμή έχω τακάκια της mintex (μπρος-πίσω) και δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, γιατί έχουν αισθητό θόρυβο κύλισης και μερικές φορές κατά το φρενάρισμα σφυρίζουν. Από θέμα απόδοσης δεν έχω παράπονο, δε με έχουν προδώσει ποτέ. Η χρήση είναι κυρίως μετακινήσεις εντός πόλης και λιγότερο ταξίδια.
Πέρα από τα DS2500 τα οποία προτείνονται στα προηγούμενα posts (και είναι και πανάκριβα απ' ότι βλέπω) έχετε κάποια άλλη εμπειρία/πρόταση. Τα EBC greenstuff τι ρόλο παίζουν; Τα εργοστασιακά (της Ford); Α, έχω και χαρακτούς δίσκους της EBC μπρος-πίσω τους Turbo Groove.
Γιατί δεν δοκιμάζεις της Ford?Αφού έχεις κάνει αναβάθμιση στα φρένα και φοράς από st σίγουρα υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα που είχες!Εκτός αν τα έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσαν...
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Μια χαρά είναι τα μαμά τακάκια του ST. Άψογα σε νορμάλ οδήγηση και στέκονται στο ύψος τους και σε σκληρή χρήση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
panos.l said:
Γιατί δεν δοκιμάζεις της Ford?Αφού έχεις κάνει αναβάθμιση στα φρένα και φοράς από st σίγουρα υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα που είχες!Εκτός αν τα έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσαν...

mpokwsths said:
Μια χαρά είναι τα μαμά τακάκια του ST. Άψογα σε νορμάλ οδήγηση και στέκονται στο ύψος τους και σε σκληρή χρήση.

Δεν τα έχω δοκιμάσει και πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα από τα mintex που έχω τώρα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα με τους χαρακτούς δίσκους μου;
 
επειδη εχεις χαρακτους δισκους θα βαλεις ταροξ
μην πας σε μαμα σε καμια περιπτωση..ουτε σε μιντεξ κ φεροντο πρεμιερ γιατι τα μαμά τακακια κ τα τακακια γενικά τα φθηνα εχουν σχεδιαστει για συμπαγη δισκόπλακα κ οχι χαρακτη
Παντα θα εχεις θορυβο στο φρεναρισμα αφου εχεις χαρακτους
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread