Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
trojanhorse said:
Παιδιά χρειάζομαι τακάκια και δισκόπλακες η αντιπροσωπία θέλει 220 ευρώ για τα μαμά.
Για πείτε τι after market να πάρω ; Και αν μπορείτε από ποιο site και link. Έχω φιέστα 1.4 του 2009

Για τις δισκοπλακες ποιος σου ειπε οτι θελουν αλλαγη; η αντιπροσωπεια ή το ειδες μονος σου;
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Εγώ σε MK7 1.6, έβαλα δισκοπλακες brembo και τακάκια ferodo premiere, περασμένα, μου πήγαν 170. Τώρα τα συγκεκριμένα τακάκια είναι νομίζω και πιο φθηνά. Αρκετά ικανοποιημένος
 

trojanhorse

Rookie
Jan 17, 2012
15
1
3
Αθηνα
Στρατηςς said:
trojanhorse said:
Παιδιά χρειάζομαι τακάκια και δισκόπλακες η αντιπροσωπία θέλει 220 ευρώ για τα μαμά.
Για πείτε τι after market να πάρω ; Και αν μπορείτε από ποιο site και link. Έχω φιέστα 1.4 του 2009

Για τις δισκοπλακες ποιος σου ειπε οτι θελουν αλλαγη; η αντιπροσωπεια ή το ειδες μονος σου;

Ναι στην αντιπροσωπια μου το ειπαν. Αλλα ειδα οτι εχει κανει δοντι στην ακρη κι ολας. Εχω κανει 146000 χλμ. πρωτη φορα θα αλλαξω δισκους . Τακακια ειχα ξανα αλλαξει στα 100000χλμ ειχα βαλει textar αλλα νομιζω σα να φαγωθηκαν γρηγορα. ασε που σφυριζαν παρα πολυ δεν ξαναβαζω.
Βλεπω στα online καταστηματα brebo με 36 ευρω κινεζικα ειναι; Για πειτε κανα αξιοπιστο μαγαζι και τι να παρω...

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
jdfiesta said:
Εγώ σε MK7 1.6, έβαλα δισκοπλακες brembo και τακάκια ferodo premiere, περασμένα, μου πήγαν 170. Τώρα τα συγκεκριμένα τακάκια είναι νομίζω και πιο φθηνά. Αρκετά ικανοποιημένος

Απο που τα αγορασες; και που τα εβαλες;
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Moraris brakes στην Αθήνα, Αγία Παρασκευή.
Δε θέλω να κάνω διαφήμιση, από φόρουμ τον έμαθα και εγώ, αλλά είναι πάρα πολύ καλός στη δουλειά του. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 

trojanhorse

Rookie
Jan 17, 2012
15
1
3
Αθηνα
Αυτού του τύπου τα sites είναι εμπιστοσύνης ?
Τα ανταλλακτικά που έχουν είναι αρκετά φθηνά αλλά είναι γνήσια?
https://m.euantallaktika.gr/exartimata-katalog/diskoplaka-10132/ford/fiesta/fiesta-vi/28238-1-4?criteria%5B100%5D=VA&criteria%5B200%5D=258
Αν τα πάρω από κάτι τέτοια μαγαζιά στο περίπου πόσο χρεώνει ένα συνοικιακό συνεργείο να μου τα βάλει?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αποθήκες είναι που στέλνουν παντού, και *συνήθως* έχουν καλές τιμές. Για το θέμα κόστους τοποθέτησης, αν μιλάμε μόνο για τακάκια, υπολόγιζε περίπου 1-1,5 ώρα, οπότε κάπου στα 40-50 ευρώ για εργασία, υλικά και ΦΠΑ
 

trojanhorse

Rookie
Jan 17, 2012
15
1
3
Αθηνα
Όχι μόνο τακάκια μάλλον θέλω και δίσκους. Καλά μόνο τα τακάκια 1,5 ώρα τόσο παιδεμα είναι? Άρα παίρνω χωρίς το φόβο να μου βγουν μαϊμού τα τακάκια και οι δίσκοι από εκεί? Θα ρωτήσω βέβαια και στο μαγαζί που είπε ο φίλος jdfiesta.
Πάντως βλέπω τεράστια απόκλιση με την αντιπροσωπεία σε τιμές....
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Μαζί με δίσκους θα φτάσεις τις 2 ώρες, οπότε το 40-50 κάντο 70-80, κάπου εκεί, εξαρτάται που θα πας, αν θα κάνει και συντήρηση-καθαρισμό κλπ. Κάπου τόσο είχα πληρώσει όταν άλλαξα δίσκους-τακάκια στη C5 μπροστά-πίσω, ενώ Fiesta και Kuga που άλλαξα μόνο τακάκια ήταν κάπου στο πενηντάρικο.

Ο Μάνος (Μοράρης) κάνει έτσι και αλλιώς κομπλέ και σωστή δουλειά, είναι άρτιος επαγγελματίας, γνώστης και πολλά χρόνια στη δουλειά. Α, και ο επίσημος dealer της Brembo ;)

Μην συγκρίνετε τιμές αντιπροσωπείας με οποιοδήποτε μαγαζί εκτός, δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη.
 

Nikpap8888

Rookie
MK7
Feb 28, 2021
11
2
3
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα στο club. Τα τακάκια motorcraft μήπως ξέρουμε τι μάρκα είναι; Επίσης από aftermarket παρακαλώ πείτε 3 καλές προτάσεις. Έχει δοκιμάσει κανείς ferodo premier?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread