Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Καλησπέρα στην παρέα....Τι τακάκια εχετε δοκιμάσει και έχετε μείνει ευχαριστημένοι  εκτός απο τα μαμά;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
νομιζω πως τα trw ειναι κομπλε. εχω αλλαξει 3 φορες.  την πρωτη trw την δευτερη κατι ιταλικα του 30ε vector νομιζω κ μετα αλλαξα δισκοπλακες γιατι ηταν στραβια η μια κ ξαναλλαξα σε trw. καλα και τα vector αλλα μετα απο κανα χρονο σκουζανε. τα trw τα ειχα για 30000 χλμ σιγουρα και τα αλλαξα καποια στιγμη που ηταν στα 3/4 δηλαδη μιυ βγαζαν αλλα 5000 χλμ ανετα νομιζω
 

hlias bax

Newbie
May 14, 2018
5
1
3
καλησπερα σε ολους τους φιλους με φιεστα.ειμαι καινουργιος στο φορουμ,και θα ηθελα τα φωτα σας,μιας και δεν εχω προτερη εμπειρια απο φιεστα.πηρα απο ενα ανηψιο το φιεστα του 2008 sport edition-1.6 με τα 120 αλογα,δεν το ειχα ξαναπαει βολτα,και μου εκανε εντυπωση οτι με το ψιλο ακουμπισμα στο πελατ του φρενου κοκαλλονε αποτομα,και σε πιο δυνατο δουλευανε τα abs,μου ειπε οτι θελει πιο σιγανο πατημα γιατι το ιδιο θεμα ειχε και η κυρα του οταν το οδηγουσε.με εχει προβληματισει γιατι ειμαι επαγκελματιας οδηγος,ταχι-φορτηγα,κ.τ.λ αυτο το πραγμα δεν το εχω συναντησει σε κανενα οχημα skoda-toyota-opel-mercedes κ.τ.λ. να πω οτι δεν ξερω να οδηγω,να το καταλαβω,μιλαμε για 10χλμ και μολις το ακουμπας  φευγεις μπροστα στο μπαμπριζ,δεν μου κανει για φυσιολογικο,ουτε φυσικα να δουλευει το abs με 15-20χλμ. τα λαστιχα καινουργια πιρελι
195/45/16 ξερω οτι τρακαρισματα δεν ειχε το αμαξι.ξενερωσα οσο δεν περνει.ειναι τοσο χαλια τελικα απο φρενα.δεν ξερω περιμενα πιο καλυτερο αποτελεσμα απο το ονομα ford.ακουω της γνωμες σας με πολλη σοβαροτητα,λογο οτι εχετε ιδια γνωση και εσεις.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.α και καποιο συνεργειο αν υπαρχει νικαια -κερατσινι
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μπορεί να  έχει βαλει ενισχυμένα μαρκούτσια και τιποτα της προκοπής υλικά τριβής ή τετραπίστονα, οπότε το "κοκάλωμα" που περιγράφεις είναι σίγουρο.

δεν εχει τιποτα το φρένο, να ανησυχείς όταν δεν κοκαλώνει. Θα το συνηθίσεις.
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Καλησπέρα κοντεύω για αλλαγή τακάκια έχετε να προτείνετε κάτι..? Και ίσως δω και για δισκοπλακες αν χρειαστεί δεν έχω τσεκαρει
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Αν δεν εχει φαει δισκοπλακα "καλα" δεν χρειαζεται. Εγω στο mk6 αλλαξα μονο τακακια blue print με λιγο φαγωμενη δισκοπλακα αλλα στον επομενο γυρο σε περιπου 3 μηνες μπορει να τις αλλαξω κι αυτες. Πρωτα σηκωνω με το γρυλο, βγαζω τη ροδα και βλεπω τι θελει και αναλογως παιρνω οτι αντεχει η καρδια και η τσεπη μου και παω στον μαστορα
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Καλησπέρα. θα ήθελα τη βοήθεια σας για το αυτοκίνητο της κοπέλας μου.

Έχει ενα fiesta 1.4 mk7 του '09 πρώτο χέρι και χρειάζεται δισκόπλακες/τακάκια και ένα ψαλίδι μπροστά δεξιά γιατί κάνει λίγο θόρυβο σε συγκεκριμένες συνθήκες. Το αμάξι το οδηγάει κλασσικά "γυναικεία" πολύ ήσυχα και δε το κυνηγάει καθόλου.

Σκεφτόμουν για γνήσια ανταλλακτικά μιας και δεν αντέχουμε σε καμμία περίπτωση πειραματισμούς με σφύριγμα απο after market τακάκια κτλ κτλ. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας που να ψάξω για τιμές σε γνήσια ανταλλακτικά και αν παίζει κάποιο κατάστημα με καλές εκπτώσεις. Βέβαια αν έχετε διαφορετική άποψη για κάτι απο αυτά που έγραψα παραπάνω είναι φυσικά ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Αν θες γνησια δε χρειαζεται ψαξιμο, πανε στην αντιπροσωπεια και θα τα βαλουν εκεινοι. Τα after market δε θα ελεγα οτι ειναι πειραματισμος. Διαβαζε παραπανω τι λενε τα παιδια, υπαρχουν και αξιολογες μαρκες με το αναλογο κοστος. Υπαρχουν και φθηνοτερα και ακριβοτερα απο τα αυθεντικα, οτι δινεις, παιρνεις.

Τι εννοεις ομως οτι το ψαλιδι κανει θορυβο σε συγκεκριμενες συνθηκες; ποιες ειναι αυτες και ποιος σου το ειπε;
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Στρατηςς said:
Αν θες γνησια δε χρειαζεται ψαξιμο, πανε στην αντιπροσωπεια και θα τα βαλουν εκεινοι. Τα after market δε θα ελεγα οτι ειναι πειραματισμος. Διαβαζε παραπανω τι λενε τα παιδια, υπαρχουν και αξιολογες μαρκες με το αναλογο κοστος. Υπαρχουν και φθηνοτερα και ακριβοτερα απο τα αυθεντικα, οτι δινεις, παιρνεις.

Τι εννοεις ομως οτι το ψαλιδι κανει θορυβο σε συγκεκριμενες συνθηκες; ποιες ειναι αυτες και ποιος σου το ειπε;

Καλησπέρα. Βλέπω στα σχόλια παραπάνω οτι υπάρχουν και αρκετοί που προτιμούν τα γνήσια και δηλώνουν ευχαριστημένοι. Τώρα σε τιμές δε ξέρω πόσο θα απέχουν με after market. Όπως και να έχει αν είναι μικρή σχετικά η διαφορά και υπάρχει κάποιος να μου προτείνει μαγαζί να τα ψωνίσω εφόσον υπάρχει επιπλέον έκπτωση τότε ειναι ευπρόσδεκτο. θα ζητήσω τιμές βάσει πλαισίου το συντομότερο.

Το ψαλίδι έχει τζόγο και κάνει ένα μικρό χτύπημα μπροστά δεξιά αλλά όχι πάντα. Το ακούμε μόνο σε κατσαρό οδόστρωμα ή σε χαμηλή ταχύτητα αν κόψουμε πολύ το τιμόνι και είναι ανηφορικά πχ ράμπα γκαράζ.

Το διαπίστωσε ο μηχανικός σε ανεξάρτητο συνεργείο και με προέτρεψε να προτιμήσω επίσης γνήσιο ψαλίδι που έχει μονταρισμένο και το σινεμπλόκ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Τα γνησια ανταλλακτικα διατηρουνε την αγοραστικη αξια του οχηματος μας. Εγω δεν τα προτιμω γιατι ειναι παλιο (mk6 '04). Δεν ειμαι απο Αθηνα για να σου προτεινω απο που να παρεις, ρωτα τα παιδια και θα ξερουν. Αυτο με το ψαλιδι παντως δεν το εχω ξανακουσει να συμβαινει, οχι οτι δε πιστευω τον μαστορα σου.
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Μόλις μίλησα με ford και μου δώσανε τιμές 150 ευρώ για το ψαλίδι που το θεωρώ οκ αλλά για δισκόπλακες ζήτησε 126 ευρω και ανάλογα την ποιότητα τακάκια είτε στα 69 είτε στα 114! Η αλήθεια είναι οτι μου φάνηκαν ακριβά τα τακάκια και οι δισκόπλακες. Έχουμε αξιόπιστη εναλλακτική σε αυτά ? Σιχαίνομαι να σφυρίζουν, κάτι νορμάλ θα ήθελα όσο πιο κοντά στο εργοστασιακό γίνεται
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εγω θα σου προτεινα τακακια - δισκοπλακες της Blueprint, μια ανερχομενη και πολλα υποσχομενη μαρκα (μπορει και να υπερβαλω) για την οποια ακουω πολλα θετικα σχολια. Σε ψαλιδι δεν ξερω κατι. Αυτες οι τιμες ειναι μαζι με τα εργατικα ή μονο τα ανταλλακτικα;
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Στρατηςς said:
Εγω θα σου προτεινα τακακια - δισκοπλακες της Blueprint, μια ανερχομενη και πολλα υποσχομενη μαρκα (μπορει και να υπερβαλω) για την οποια ακουω πολλα θετικα σχολια. Σε ψαλιδι δεν ξερω κατι. Αυτες οι τιμες ειναι μαζι με τα εργατικα ή μονο τα ανταλλακτικα;

Ανταλλακτικά μόνο. Εναλλακτικά μου δώσανε τιμές για after market zimmerman δισκοπλακες 110, ΑΤΕ τακάκια 68 και ψαλίδι swag κομπλέ στα 58 ευρώ. Η αλήθεια είναι οτι γλυκοκοιτάω τα after market πλέον..
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Δεν υστερουν σε τιποτα απο τα αυθεντικα, στα οποια πληρωνεις πρωτα το ονομα και μετα την ποιοτητα. Τα ΑΤΕ δεν τα εχω ξανακουσει, swag ναι, zimmerman ακουω πολλους που παραπονιουνται. Ισως βεβαια να μην κανουν στρωσιμο, αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου.
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Στρατηςς said:
Δεν υστερουν σε τιποτα απο τα αυθεντικα, στα οποια πληρωνεις πρωτα το ονομα και μετα την ποιοτητα. Τα ΑΤΕ δεν τα εχω ξανακουσει, swag ναι, zimmerman ακουω πολλους που παραπονιουνται. Ισως βεβαια να μην κανουν στρωσιμο, αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου.

Τελικά τα παρήγγειλα.. σε ευχαριστώ για τις απόψεις σου. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα όταν μπούν όλα πάνω και τα δουλέψουμε λίγο. Να είσαι καλα!
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Ενα παραδειγμα θα σου δωσω φιλε, στην alfa 147 που εχω ξερω οτι του εργοστασιου το κατω ψαλιδι (γιατι η 147 εχει και πανω) ειναι απο το εργοστασιο της TRW. στις αντιπροσωπειες το χρεωνουν 150+ και εγω το πηρα 58 και μαλιστα θεωτειται και απο τα ακριβα υπαρχουν ψαλιδια πχ moog η swag skf κλπ που ειναι και φτηνοτερα. οποτε για τετοια αναλωσιμα τακακια δικοπλακες ψαλιδια κλπ μια χαρα ειναι τα aftermarket μην δινεις τζαμπα λεφτα.
 

Mastoras

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
21
2
3
Αθήνα
Τελικά όλα μπήκανε στο αυτοκίνητο (τα after market) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι μιας και ακόμα είναι αρκετά νωρίς για να βγάλουμε συμπέρασματα περι αξιοπιστίας,μακροζωίας. Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ελπιζω να σε βοηθησα. Τα φρενα με το μαλακο στην αρχη μεχρι να "ισιωσουν" τα τακακια και να στρωσουν.
 

trojanhorse

Rookie
Jan 17, 2012
15
1
3
Αθηνα
Παιδιά χρειάζομαι τακάκια και δισκόπλακες η αντιπροσωπία θέλει 220 ευρώ για τα μαμά.
Για πείτε τι after market να πάρω ; Και αν μπορείτε από ποιο site και link. Έχω φιέστα 1.4 του 2009
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread