Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Καλησπέρα σε όλους... Έχω μία ερώτηση... Είμαι κάτοχος ενός mk8 1.0 100 titanium από Δεκέμβρη του 2018. Συζητώντας με φίλο μου, που τον εχω ψησει για το πόσο δυνατό είναι το αμάξι, και θέλει να προβεί σε αγορά του, και κοιτώντας εκ νέου το φυλλάδιο του μοντέλου, παρατήρησα το εξής.. Η titanium έκδοση πλέον βγαίνει με SYNC 2.5.. έχει κάνει κάποιο downgrade η ford? To SYNC 3.0 είναι διαθέσιμο μόνο στη vignale εκδοση,αν δείτε το φυλλάδιο !!!
Και αν συμβαινει αυτό, επειδή έχω πεταξει το περσινό φυλλαδιο, και δε θυμάμαι σίγουρα, όσοι αγοράσαμε εκείνη την περίοδο το fiesta (12/2018) έχουμε SYNC 3.0 ή SYNC 2.5 ??? Ας μας δώσει καποιος τα φώτα του.!!  :mad: ;) ;)
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
40
Βόλος
Sync 3 θα έχει ο φίλος σου γιατι θα το πάρει με B&O. αξίζει τόσο πολύ τα λεφτά του που είναι μονόδρομος.
Για σένα, αν πατήσεις τις φωνητικές εντολές και σου πει "Please say a command" τότε έχεις Sync 3. Αν οχι, τοτε έχεις 2.5
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Οκκ... απλα αν θυμαμαι καλα, σαν βασικος εξοπλισμος, ελεγε για SYNC 3.0, και όχι 2.5... Αλλα δεν αναφερθηκε ποτέ κατά την παράδοση του αυτοκινήτου. Τες πα..
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Το Sync 3 έχει καταργηθεί απο το βασικο εξοπλισμό εδώ και αρκετούς μήνες. Το 2.5 δεν εχει φωνητικες εντολές και GPS εντοπισμό (δεν εννοω navigation).
 

Gmts

Rookie
Nov 23, 2018
21
0
1
To δικό μου 1.0 125hp ST-Line αγορασμένο 11/2018 έχει το Synch 3.0.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
UltiMo_ said:
Sync 3 θα έχει ο φίλος σου γιατι θα το πάρει με B&O. αξίζει τόσο πολύ τα λεφτά του που είναι μονόδρομος.
Για σένα, αν πατήσεις τις φωνητικές εντολές και σου πει "Please say a command" τότε έχεις Sync 3. Αν οχι, τοτε έχεις 2.5

Το δικο μου μοντελο 10/2018 εχει sync  3.0
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Το δικό μου αγορασμένο 30/08/2018 st line έχει sync 3.0
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Update για το θεμα:
Πηγα την Παρασκευη το μεσημερι σε μια απο τις 2 αντιπροσωπείες εδω στην Πατρα οπου διαμενω ( ειναι ο ιδιος αντιπρόσωπος απλα με 2 υποκαταστηματα). Δεν ηταν αυτο απο το οποίο το παρηγγειλα αλλα δεν νομιζω να εχει και πολλη σημασια... Παρολα αυτα, οι τυποι δεν ειχαν ιδεα, μιας και δεν ηξερα καν την υπαρξη του SYNC 2.5 κι κοιταξαν το φυλλαδιο για να δουν τι εννοω.!! Το μονο που μου ειπαν είναι να ανατρεξω στο site της ford να κανω update στο SYNC. Πραγμα που δε γινεται, μιας και μου βγαζει οτι το συστημά μου είναι ενημερωμένο από την πρώτη κιολας ημέρα αγοράς. Θα παω και στο υποκαταστημα που το πηρα, μηπως και εχουνε καποια ιδεα.
Ωστόσο , εστειλα ενα mail κεντρικα στη ford, και περιμενω απάντηση. Το εστειλα την Πεμπτη, οπότε περιμένω ακόμα να δω τι θα μου απαντήσουν.
Αυτα...
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Τι σχέση έχει το update με την έκδοση του Sync ? 
Το SYNC 2.5 και το SYNC 3 έχουν διαφορά Hardware, οχι Software.

Σε πρώτη φάση, έχεις ηχείο στο κέντρο του ταμπλό ?  Έχεις φωνητικές εντολές ?
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
johnD said:
Τι σχέση έχει το update με την έκδοση του Sync ? 
Το SYNC 2.5 και το SYNC 3 έχουν διαφορά Hardware, οχι Software.

Σε πρώτη φάση, έχεις ηχείο στο κέντρο του ταμπλό ?  Έχεις φωνητικές εντολές ?

Οχι και οχι είναι οι απαντήσεις!! κεντρικο ηχείο δεν έχω, και φωνητικες εντολες εχω μνο μεσω του Android auto! Το θέμα είναι οτι οντας ασχετος και εγω δεν το εψαξα τότε, μιας και υποθετικα το φυλλαδιο που ''έτρεχε'' τότε έλεγε για SYNC 3.0 στην titanium, και όχι 2.5 που είναι σε αυτό που τρέχει τώρα. Οπότε κατά πάσα πιθανότητα και εμένα τότε μου ηρθε με 2.5, χωρίς φυσικά να ενημερωθώ για αυτή την αλλαγή στον εξοπλισμό, ουτε απ οεντυπη εκδοση, ούτε και απο τον επίσημο πωλητή.
Το ξερω οτι δε σχετιζονται το ενα με το αλλο, και οταν το εξηγησα ποιες ειναι οι διαφορες, μου απαντησαν να κανω Update!! Ο,τι να ναι πραγματικα!!
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Αφου δεν εχεις τίποτα από τα 2, τότε έχεις Sync 2.5 .
Επίσης δεν εκπλήσσομαι για την αντιπροσωπεία. Δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος, πολλοί δεν ξέρουν πολλά πράγματα.
Ως προς το φυλλάδιο προφανώς ή είχαν μείνει από τα παλιά ή δεν τα είχαν αλλάξει ακόμη.
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
johnD said:
Αφου δεν εχεις τίποτα από τα 2, τότε έχεις Sync 2.5 .
Επίσης δεν εκπλήσσομαι για την αντιπροσωπεία. Δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος, πολλοί δεν ξέρουν πολλά πράγματα.
Ως προς το φυλλάδιο προφανώς ή είχαν μείνει από τα παλιά ή δεν τα είχαν αλλάξει ακόμη.

Σιγουρα δεν το ειχαν αλλαξει μιας και το καινουριο, αναφερει ημερομηνια Μαρτιος του 19. Εμενα εγινε η παραγγελια του αυτοκινητου, τελος του 11/2018. Και ηρθε 8/12/18 (γενεθλια!!!) ..Τοτε ισχυε ο καταλογος του Μαιου του 18!
 

M56

Newbie
Σεπτ. 30, 2022
3
1
3
Μοντέλο
MK8 ST
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η FORD KAI AKRIBYNE ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΙΞΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑ STANDARTS . ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΝΕΙ; ΤΥΠΟΥ FIESTA ST3 ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ SYNC KAI ΤΑ
Post automatically merged:

Συμφωνώ απόλυτα κσι το θεωρώ μεγάλο ξεφτιλικι.Δεν γίνεται να δίνεις 30+ χιλιάρικα για το st3 mk 8.5 και να έχουν αφαιρέσει ένα σωρό πράγματα από τις προηγούμενες εκδόσεις όπως B&O υποβαθμιση sync, μπροστινοι αισθητηρες,ford pass κ.ο.κ
Post automatically merged:

Νομίζω πρέπει να γίνει διαμαρτυρία στα κεντρικά της Ford
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread