Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Μιά γρήγορη ερώτηση εκτώς θέματος συναγερμού μιάς και είδα ότι πιάσατε το θέμα canbus (και για να μην ανοίγω άλλο thread). Έβαλα xenon σε μοντέλο 12/2009 εδώ και μία βδομάδα και ο μάστορας μου είπε ότι δεν χρειάστηκε canbus. Ο φωτισμός όλα καλά, απλά έχω δει πως όταν ανάβω τα xenon "πέφτει" η φωτηνότητα στο κοντέρ και στην οθόνη. Έτσι κάνει σε όλα? Να πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το έκανε με τα μαμά φώτα γιατί δεν τα κράτησα και πολύ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ετσι κανει, την ημερα φωτιζει πιο δυνατα η οθονη για να βλεπεις και τη νυχτα χαμηλωνει το φως για να μη σε στραβωνει.
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Δες στο menu display dimming, νομιζω εχει επιλογη να το απενεργοποιεις.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ παιδιά! Σιγά σιγα να μαθαίνω και εγώ τα κόλπα...2 βδομάδες το έχω το αμάξι και συνέχεια ανακαλύπτω και κάτι καινούριο! Φλας πήγαινα να ανάψω....και ανακάλυψα ότι έχει φωνητικές εντολές!  :p
 

fotisbasm

Newbie
Jul 21, 2015
9
0
0
45
Μια ερωτηση. Εμεις που εχουμε τον "μαμα" συναγερμό δηλαδη τον Meta που ενεργοποιείται απο το κλειδι , πως μπορουμε να τον απενεργοποιησουμε εντελος ;
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
fotisbasm said:
Μια ερωτηση. Εμεις που εχουμε τον "μαμα" συναγερμό δηλαδη τον Meta που ενεργοποιείται απο το κλειδι , πως μπορουμε να τον απενεργοποιησουμε εντελος ;
Και επίσης αν γινεται να προσθεσουμε ογκομετρικο στον μανισιο συναγερμο.?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
fotisbasm said:
Μια ερωτηση. Εμεις που εχουμε τον "μαμα" συναγερμό δηλαδη τον Meta που ενεργοποιείται απο το κλειδι , πως μπορουμε να τον απενεργοποιησουμε εντελος ;

Για να τον απενεργοποιήσεις, λογικά θα πρέπει να τον αποσυνδέσεις από την καλωδίωση του αυτοκινήτου σου.
Για μένα μην τον απενεργοποιήσεις, ή αν έχει χαλάσει, αντικατέστησέ τον. Διανύουμε κακή περίοδο..

johnmar said:
Και επίσης αν γινεται να προσθεσουμε ογκομετρικο στον μανισιο συναγερμο.?

Χλωμό το κόβω, το ογκομετρικό είναι ένα πρόσθετο που δέχονται οι συναγερμοί που έχουν πολλές εισόδους trigger. Οι εργοστασιακοί δεν υποστηρίζουν τέτοια χαρακτηριστικά (λόγω κόστους).
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
Παιδια θελω να βαλω ενα συναγερμο στο mk7 αλλα η τοποθετηση θα γινει σε μαγαζι λεω να βαλω η της clifford η της cobra.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
Πηγα σε ενα μαγαζι με συναγερμους και ο clifford βγαινει στα 400€ με τοποθετηση ενω ο cobra στα 240€ ποιο καλη επικοινωνια με το αυτοκινητο εχει ο cobra επειδη εχει can-bus ενω ο clifford ειναι πιο περιπλοκη η τοποθετηση και με τα extra που θελω.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
nos7 said:
αναλογα ποιο μοντελο ειναι ο clifford και ποιο ο cobra??επισης εχουν και οι 2  two way επικοινωνια??τι εξτρα εχεις βαλει?
στον clifford θελω ανυψωση παραθυρων,αυτοτροφοδοτουμενη σειρινα, ενω στον cobra εχει ηδη αυτοτροφοδοτουμενη σειρινα αλλα θελει προγραμματισμο απο pc τα εχουν κανει πολυ περιπλοκα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
Παιδια εβαλα ενα της meta systems can bus εδω και 1 μηνα ειμαι κομπλε κοστος 160€.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
προσωπικα νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος για να προστατέψουμε το αμαξι ειναι το can-firewall

https://www.skroutz.gr/s/13869969/Ampire-WFS300-BT.html

δεν ξερω δυστυχως αν ειναι συμβατο με τα δικα μας
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
nos7 said:
99% ειναι συμβατο με ολα οσα εχουν can bus !!! δηλαδη απο το 2002 και μετα ;)
δεν ξερω.ισως.ρωταω επειδη στο καινουργιο μοντελο που εχουν βγαλει (WFS400-BT) το FIESTA δεν υποστηρίζεται.η εταιρεία έχει βγάλει μια λίστα συμβατότητας στην οποια το FIESTA δεν ειναι.τους ρωτησα κιολας και μου ειπαν πως συντομα θα βγαλουν προγραμμα και για το FIESTA.οσο αφορά το WFS300-BT θα παω σε ενα μαγαζι που ειναι εδω κοντα στο σπιτι μου να ρωτησω
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
fiestaf1 με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα βράκα οτι το WFS300-BT υποστηριζει fiesta του 2016 και μετα (δλδ οχι εμας ) και το WFS400-BT δεν εχει καθολου ford !!!

αρα λογικα ακυρο για εμας ΕΚΤΟΣ και εαν πας σε καποιο εδω στην Ελλαδα να το βαλεις να δεις εαν οντως δουλειυει ή οχι !!!

Γενικα εγω δεν καταλαβανω γιατι να υποστηριζουν αμαξια που δεν κυκλοφορουν τοσο οσο τα φιεστα και να μην υποστηριζουν εμας ... ακομα και σε οθονες !!!
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
[/quote]
nos7 said:
fiestaf1 με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα βράκα οτι το WFS300-BT υποστηριζει fiesta του 2016 και μετα (δλδ οχι εμας ) και το WFS400-BT δεν εχει καθολου ford !!!

αρα λογικα ακυρο για εμας ΕΚΤΟΣ και εαν πας σε καποιο εδω στην Ελλαδα να το βαλεις να δεις εαν οντως δουλειυει ή οχι !!!

Γενικα εγω δεν καταλαβανω γιατι να υποστηριζουν αμαξια που δεν κυκλοφορουν τοσο οσο τα φιεστα και να μην υποστηριζουν εμας ... ακομα και σε οθονες !!!
Κρίμα. Θα ήταν πολύ καλή και εφικτή λύση. Νομίζω ότι υποστηρίζουν τα καινούργια γενικά επειδή είναι θέμα πρωτόκολλου canbus... Όσο αφορά της οθόνες, εκεί δεν έχει καμία λογική. Εγώ πιστεύω ότι η γάμμα τον πελατών πού θα ενδιέφερε να βάλει οθόνη στο fiesta mk7 είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτούς πού έχουν του 7, 5. Πόσο μάλλον το Fiesta 8.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχει αντίστοιχο "αόρατο" σύστημα ασφαλείας για τα mk7 και 7.5 που είναι συμβατό. Της εταιρείας TEC Electronics. Και κλειδώνει (το pin) με τα χειριστήρια του τιμονιού ή του radio-cd με αναλογικό χειρισμό (όχι can bus) που δε μας ενδιαφέρει (ο χειρισμός) γιατί το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Βρες ένα μάγκα ηλεκτρονικό/εγκαταστάτη και θα σου φτιάξει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread