Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

iliasv13

Original poster
Rookie
Jan 6, 2022
28
4
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σας, έχω στη κατοχή μου ένα fiesta diesel 2018, το αγόρασα μεταχειρισμένο τον Γενάρη του 22.
Κάπου στον Απρίλιο πήγα να βάλω κλιματισμό και έβγαζε ζέστη. Μου αποδείχθηκε τρακαρισμένο το αμάξι. Πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο που το πηγαίνω, μου λέει δεν έχει σταγόνα μέσα, και επειδή δεν είχε το μηχάνημα για να μου βάλει μου είπε να πάω σε κάποιον άλλο. Πήγα και μου έβαλαν το παλιό φρέον, r134 ενώ κανονικά παίρνει το 1234yf.
Σήμερα στο συνεργείο μου άλλαξαν διάφορα, μαζί και ψυγείο a/c αλλά δεν μου έβαλαν φρέον γιατί ακόμη δεν είχαν το μηχάνημα.
Η απορία-φόβος είναι, ποια είναι η επόμενη κίνηση?
Μπορώ να βάλω το καινούργιο φρέον κανονικά χωρίς θέμα αν έχει μείνει στο κύκλωμα λίγο απ το παλιό?
Η πρέπει να βγει και το κομπρεσέρ, να καθαριστεί, να καθαριστούν όλες οι σωληνώσεις και να μπει το σωστό?
Υπάρχει περίπτωση να αφήσει χρόνους το κομπρεσέρ λόγω του λάθος φρέον?
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Καλό να βάλεις αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής γιατί ναι μεν το πιο πιθανό να μη γίνει τίποτα, αλλά υποτίθεται ο κατασκευαστής έχει κάνει δοκιμές με συγκεκριμένο φρεον. Πρώτα θα σιγουρέψουν ότι δεν έχεις διαρροές και μετά θα γεμίσεις με φρεον. Πήγαινε σε εξειδικευμένο service air condition γκουγκλαρε που. Αν δεν ελέγξουν πρώτα για διαρροες θα βάλεις φρεον και σε 2 μήνες πάλι θα ξαναβάλεις, δεν μπορεί να γίνει αυτό όπως καταλαβαίνεις κάθε 2 μήνες 50 ευρω.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: iliasv13 and Κεραυνός

iliasv13

Original poster
Rookie
Jan 6, 2022
28
4
3
Μοντέλο
MK8
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μου είχε πει ο μηχανικός ότι είχα μικρή διαρροή στο ψυγείο και αφού το άλλαξε ελπίζω να μην έχει θέμα όταν βάλω τελικά. Θα ψάξω και αυτό που μου πρότεινες, ευχαριστώ πολύ 😁
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Puredark13

Newbie
Aug 30, 2022
1
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα στην ομάδα ! Ξέρουμε ποσά ml παίρνει το mk8 φρέον ; r1234
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread