Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Τελικά στον τυπικό έλεγχο των 1.500 χλμ. είχαν τη φαεινή ιδέα να μου προσθέσουν άλλο αντιψυκτικό από αυτό που φόραγε το αυτοκίνητο.

Αυτό τους βρέθηκε των ανθρώπων, αυτό βάλανε. Θέμα θα το κάνουμε τώρα;

Το ότι δεν αναμιγνύεται με το υπάρχον είναι ήσσονος σημασίας. Ό,τι μας βρεθεί, το πετάμε σ' όποιον βρούμε μπροστά μας.

Τέσπα, αφού ενημέρωσα όπου έπρεπε να ενημερώσω (όχι, θα το άφηνα), σηκώθηκα κι έφυγα από κει. Δεν είμαι για τέτοια κόλπα. Αλλιώς έχω μάθει να συντηρώ το αυτοκινητάκι μου και δε θα το κάνω σούργελο.

Αύριο θα πεταχτούν έξω τ' άκυρα ζουμιά και θα μπουν αυτά που πρέπει, εκεί που πρέπει.

Αν κι εξασφάλισα ότι ζημιά δε γίνεται. Δε σημαίνει αυτό όμως, κάτι. Από ξεπέτες μακριά!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Αφου σ χα πει...βελμαρ βαρυμπομπης ΜΑΚΡΙΑ

Σημασια εχει να το διορθωσεις μην ζοριστει καμμια αντλια νερου.. ;)
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
ΒΕΛΜΑΡ Βαρυμπομπης ΠΟΤΕ. Μια φορα πηγε ο πατερας μου το Focus που ειχαμε πριν 8 χρονια για να του κανει σερβις και ενω ειχε κλεισει ραντεβου δεν τον εξυπηρετησαν ποτε.  Απ'οτι βλεπω ακομα δεν σοβαρευτηκαν.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
DarthFiesta said:
Σημασια εχει να το διορθωσεις μην ζοριστει καμμια αντλια νερου.. ;)

Ο Καρανικόλας μού είπε ότι είμαι ασφαλής. Αυτός βρήκε και τον κωδικό του πρόσθετου αντιψυκτικού. Είναι αυτό που βάζουν στα υπόλοιπα μοντέλα.

Όπως και να 'χει, θ' αλλαχτεί.

Το μήνυμα ελήφθη και με το παραπάνω φυσικά.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Πήγα σήμερα στου Καρανικόλα για άδειασμα δοχείου διαστολής ψυκτικού υγρού και ξαναγέμισμα με το ψυκτικό που πρέπει (βάσει σασί) και στην αραίωση που πρέπει (50-50).

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό:


Που σημαίνει ότι αύριο θα πάω για άδειασμα ψυγείου, πλύσιμο με λάστιχο και ξανά γέμισμα από την αρχή, ώστε να φύγουν οι αμφιβόλου καταλληλότητας προσμίξεις και παράταιρες διχρωμίες.

Όλη η διαδικασία/ταλαιπωρία/λύσε-δέσε σε καινούργιο αυτοκίνητο/έξοδο, έτσι, απ' το πουθενά. Στα καλά καθούμενα.

Να προσέχω άλλη φορά πού το πάω το αυτοκίνητο για συντήρηση.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πως και δεν στο παραγέμισε ο μουσάτος περίεργο…. giggle giggle craz


Υ.Γ  τόσο λάθος ήταν η βλακεία που σου πρόσθεσαν στην ΒΕΛΜΑΡ ώστε τώρα να αναγκάζεσαι να αδειάσεις ξανά όλο το κύκλωμα.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Να σ πω...την περιεκτικοτητα την κρατησες που σ βαλανε?απλα δεν ξερω αν αξιζει να λυνεις απ´την στιγμη που δεν θα χεις στην ουσια καποιο προβλημα..αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αν δεν μπει η σωστη αναλογια κ σωστη περιεκτ. υπαρχει θεμα με την αντλια κ  τα στεγανα της...

Εγω θα το σκεφτομουν πολυ να το λυνα παντως τωρα...
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Η αναλογία δε νομίζω να επηρεάστηκε. Ακόμα και νερό να μου πρόσθεσαν στον έλεγχο των 1.500 χλμ., πάνω από 200 γρμρ. δε νομίζω να 'ταν.

Επί της ουσίας πρόβλημα δεν υπάρχει. Απλά είναι το ψυχολογικό. Το να βλέπεις μια περίεργη πρόσμιξη.

Όταν λέμε θα λύσουν, ένα κολάρο θα βγάλουν από κάτω, για να τρέξει το ψυκτικό και ν' αδειάσουν το κύκλωμα. Δε θα λύσουν και μοτέρ, ντε.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα




Στη ράμπα του πόνου αυτή τη στιγμή...

Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής... Ο ασθενής λογικά θα επιβιώσει.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Τελικά αποκαταστάθηκε η τάξη.

Και μάλιστα το αυτοκίνητο πεντακάθαρο και προσεγμένο.

Βρήκα ανθρώπους να συνεννοηθώ. Απλά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread