Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ilektrosocker

Original poster
Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
Καλημέρα,
Εχω το fiesta ecoboost 1.0 125. Μου έχει σημβεί 3 φορες να σβησει το αμάξι στο φαναρι λογω start/stop και να μην ξαναπαρει. Δοκιμαζω να γυρισω το κλειδι και να ξαναδώσω αλλά τιποτα. Μετα από αρκετες προσπαθειες και λίγα λεπτα μετα (σε 1 περίπτωση μετα από κανα 15') παιρνει κανονικά χωρις πρόβλημα. Εχει ακνείς καμιά ιδεά;

Η μπαταρία είναι 1,5 χρονου. Και νομίζω αν έχει πέσει η μπαταρία δεν δουλεύει καν το start/stop. Επεισης όταν είχα (πριν 1,5 χρονο) προβλημα στην μπαταρία, μου το έβγαλε στην οθονη του radio. Για την ώρα απλά κάθε φορά κλείνω το Start/stop. Θα το πάω στην ford να το τσεκάρουν
 

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Μου έχει συμβεί.απλα από εδώ και πέρα απενεργοποίησε το κάθε φορά γτ δεν είναι για να το εμπιστεύεσαι
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μήπως έχει να κάνει με το κρύο ;; κάπου είχε πετύχει το μάτι μου ότι όταν έχει απο μια θερμοκρασία και κάτω δεν δουλεύει το start/stop ή είναι άλλο αυτό ;
 

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
μήπως έχει να κάνει με το κρύο ;; κάπου είχε πετύχει το μάτι μου ότι όταν έχει απο μια θερμοκρασία και κάτω δεν δουλεύει το start/stop ή είναι άλλο αυτό ;
Τπτ δεν είναι ένα ελάττωμα των mk8 συμβαίνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και μετά όλα φυσιολογικά απλά η μόνη λύση είναι να το απενεργοποιείς κάθε φορά
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Δεν μου έχει συμβεί ως τώρα κάτι ανάλογο. Δεν σου έβγαλε π.χ. πορτοκαλί εικονίδιο που να αναβοσβήνει ώστε να πατήσεις κάποιο πεντάλ και να πάρει; 1,5 χρόνος μπαταρία είναι καινούρια σχεδόν, παρ' όλα αυτά θα χρειαστεί να δουν κατά πόσο είναι φορτισμένη. Επίσης, βλέποντας το αυτοκίνητο χαμηλή τάση, δεν θα έπρεπε να σβήνει. Περιμένουμε για τα νέα σου.
 

Ilektrosocker

Original poster
Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
Part 2... Την επόμενη μέρα που έγραψα για το πρόβλημα εδώ, το αμάξι αρνήθηκε να ξεκινήσει. Ακουγόταν η τρόμπα βενζίνης, ένα τακ, και μετά τίποτα. Κανένα fault στην οθόνη.

Δοκίμασα να το ξεκινήσω με καλώδια αλλα τιποτα. Με έσπρωξε ένας φίλος και πήρε κατευθείαν!

Ο ένοχος... μίζα! Ένα 100αρικο στο συνεργείο αργότερα και όλα δείχνουν οκ.

...Αλλά όχι όλα. Για κάποιο λόγο σταμάτησαν να ανεβαίνουν αυτόματα πάνω τα τζάμια. Διάβασα ότι μπλοκάρουν αν αποσυνδεθεί η μπαταρία. Υπάρχει συνδυασμός κινήσεων που πρέπει να κάνεις με το τζάμι για "ξαναμαθει " να ανεβαίνει μόνο του
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Όλοι οι διακόπτες ένας-ένας τέρμα κάτω, κρατάς για 2 δευτερόλεπτα, μετά τέρμα πάνω, ξανά κρατάς για 2 δευτερόλεπτα, και λογικά είναι έτοιμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ilektrosocker

Andreasthomo14

Rookie
MK7.5
Jan 1, 2021
11
11
3
Nafpaktos
Μοντέλο
MK7.5
Επειδή κ εγώ πρίν λίγο καιρό είχα θέμα είχα βρει αυτό το βιντεάκι Ελπίζω να βοήθησα!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread