Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

merdog

Rookie
Jan 27, 2012
12
0
1
αθηνα
Εγω τις εφτιαξα και τις 4 (ειμαι μεγαλος λακουβακιας γι΄αυτο τις στραβωσα ολες) στον μπιλιρη με 15 ευρω την μια, συνολο 60 ευρω.Το σημαντικο ειναι οτι τις ισιωνει με πρεσα και οχι με τορνο γιατι ο τορνος εξασθενει το μεταλο και μετα απο δυο ισιωματα με τορνο η ζαντα ειναι λεπτοτερη αρα και πιο ευκαμπτη
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Αν οι ζαντες ειναι μαμα ford  δεν εχουν κανενα απολυτος προβλημα στο να φτιαχνονται και να ξανα φτιαχνονται το κοστος ειναι 15-20 ευρο η καθε μια αν ειναι λιγο (αρπαγμενες) δεν αξιζει να της φτιαξετε απλα θα μπορουσατε να κανετε κατι εξυπνο δηλαδη μπορει να γινει διπλη ζυγοσταθμιση ελαστικών 1)ζυγοσταθμιση επανω στο μηχανημα μια μια ροδα και 2)ζυγοσταθμιση επι τοπου στο αυτοκινητο και με τα δυο θα αποκτησουμε παρα πολυ καλη οδικη συμπεριφορα στο τιμονι
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Παιδιά πρόσφατα παρατήρησα την εξής συμπεριφορά απο το αυτοκίνητο πάνω απο 120 γύρω στα 140 μια αστάθεια και στο τιμόνι αλλά γενικά το καταλαβαίνω και στην καμπίνα έντονα!
θέμα ανάρτησης δεν πιστεύω ότι είναι διότι δεν εχω κλείσει ούτε χρόνο απο τότε που άλλαξα αμορτισέρ αντίθετα μου χαν κάνει μια αναφορά στο σέρβις ότι οι ζάντες μου είναι στραβές αλλα οχι αρκετά ώστε να φαίνονται στο μάτι όταν την γυρίζουν λέτε όλο αυτό να ωφειλεται καθαρά λόγω ότι είναι στραβές οι ζάντες να προσθέσω οτι το αμαξι είναι 4 χρονών με καθημερινή λειτουργία και δεν τις εχω ισιώσει πότε...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Εεε με τους ελληνικους δρομους που εχουμε το θεωρο απιθανο να μην στραβωσει καποιος τις ζαντες του!! Μαλλον ηρθε ο καιρος για ισιωμα ;)
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
nos7 said:
Εεε με τους ελληνικους δρομους που εχουμε το θεωρο απιθανο να μην στραβωσει καποιος τις ζαντες του!! Μαλλον ηρθε ο καιρος για ισιωμα ;)
Δεν αντιλέγω με την άποψη σου αλλά δεν έχω ακούσει και ότι καλύτερο για τις ζάντες της Φορντ στα 7αρια!
σχεδόν όσους ξέρω με 7αρι έχουν όλοι στραβωσει ζάντες ελπίζω του st να ναι ποιο ανθεκτικές και να αξίζουν τα λεφτά τους
 

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Οσο πιο λεπτο προφιλ ελαστικου εχεις τοσο χειροτερο για τους ελληνικους κατσικοδρομους...δεν μενει ζαντα ...κ τα top mount την ακουν στερεοφωνικα!
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
giorgos90 said:
Οσο πιο λεπτο προφιλ ελαστικου εχεις τοσο χειροτερο για τους ελληνικους κατσικοδρομους...δεν μενει ζαντα ...κ τα top mount την ακουν στερεοφωνικα!
50 προφίλ;  έλεος φαντάζομαι τι θα γίνεται με τα 17 άρια της Φορντ που φοράνε 40
ΕΕΕΕ ρε γλέντια!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ntontos said:
50 προφίλ;  έλεος φαντάζομαι τι θα γίνεται με τα 17 άρια της Φορντ που φοράνε 40
ΕΕΕΕ ρε γλέντια!

ασε!!!επειδη φοραω αυτο το λαστιχο και την μαμα ζαντα επρεπε να δεις πως ειχε γινει μετα απο 4 χρονια στους ελληνικους δρομους!!!
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ωραία η καινούρια ζαντούλα που φόρεσα;;  :D

Actdu4.jpg
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Χαχαχα ,εγω όταν άλλαζα ζάντες ,για 1,5 βδομάδα φόραγαν κατι 14αρες της oz ,πολυ πλάκα ,έβρισκε παντού
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
NickMrg said:
Ωραία η καινούρια ζαντούλα που φόρεσα;;  :D

Actdu4.jpg
Εχω φορεσει και εγω τις ιδιες ακριβως για 3-4 μερες :p
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
mk1 Stelios said:
Για μπροστά λες ή πίσω?? tease

Και για τις δύο! Πάνε σετάκι μπρος πίσω!! Φυσάει το αμάξι λέμε!  :D


Αύριο θα παραλάβω τις επισκευασμένες (17άρες) ζάντες μου!
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Καλά μην φαντστείς ότι έσπασαν, απλά άλλαξα λάστιχα και μου είπαν ότι θέλουν ίσιωμα, συν αυτού όταν τις πήρα είχαν κάποιες γρταζουνιές πάνω από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, που μου την έσπαγαν όταν τις έβλεπα, οπότε μιας και τις πήγα για ίσιωμα θα τις βάψω κιόλας. Με λίγα λόγια ευκαιρία έψαχνα να τις βάψω....  ;D
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
ilias86 said:
Εχω φορεσει και εγω τις ιδιες ακριβως για 3-4 μερες :p

Ποιες ειναι αυτές οι ζάντες και βγαίνουν τοσο έξω ; Κάνουν για χιονολαστιχα;
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
να φανταστώ στον μπιλίρη πηγες ? τις ίδιες είχε δώσει και σε εμενα νομίζω....3 16 ares και 1 15 άρα φόραγα :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread