Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Deagiannis

Original poster
Rookie
Jan 2, 2018
22
0
0
35
Πειραιας
Καλησπερα στο furoum σε λίγες μερες θα εχω το δικο μου fiesta!! Εχω κάποιες απορίες αν πρεπει να το στρωσω το αυτοκίνητο σε αυτοκινητόδρομο η κανονικές διαδρομές εντός και εκτός πόλης!! Και τι βενζίνη να βαζω.. 100 97 95 οκτανια! Ευχαριστω πολυ
 
May 4, 2017
21
0
0
25
Καλησπέρα φίλε ... 1) αρχικά ζέσταμα  (ειδικά το χειμωνα) κάνα 3-4 λεπτάκια
2)Μέχρι 3,500 χιλιαδες στροφές και χαλαρά το γκάζι μέχρι τα 1000km και σε εθνική όχι πάνω από 120-130
Κοίτα σίγουρα σε εθνική οδό είναι καλύτερο αλλά κάνε ότι είναι να κάνεις εδώ μέσα και καμία 2 φορές πήγαινε μέχρι χαλκιδα/θηβα και θα είσαι κομπλέ ... και μην ξεχάσεις στα 1000χλμ αλλαγή λαδιων και φιλτρου.Όσο για την βενζίνη να προτιμάς πάντα τα εταιρικά πρατήρια και πότε από shell διότι είναι τα χειρότερα καύσιμα ... εγώ βάζω από ΕΚΟ 100σταρα (Καβάλας , θηβων ) και είμαι υπερευχαριστημενος και στην τιμή και στην ποιότητα.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Αυτό με τα καυσιμα της SHELL πως προκύπτει? Sorry για το offtopic αλλά έμεινα με την απορία.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Για το στρώσιμο

ΣΤΡΏΣΙΜΟ

Όσο για βενζίνη, ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν χρειάζεται 100αρα, αλλά θέλει τουλάχιστον 95αρα. Οπότε αν είσαι σίγουρος για την 95αρα που θα βάζεις, τότε είσαι ΟΚ, αλλιώς Shell VPower που είναι 97αρα και είσαι μια χαρά. Θα γεμίζεις κάθε Τρίτη που είναι μέρα προσφοράς της VPower στην τιμή της απλής, θα πληρώνεις μέσω Energy Mastercard για να έχεις έκπτωση, θα παίρνεις και τους πόντους σου στην V-Power Club κάρτα, και θα είσαι τριπλά κερδισμένος  :)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα,

Στο link που έστειλες λέει:

"Οχήματα με πετρελαιοκινητήρα
Κατά τα πρώτα 3.000 km, ενδέχεται να ακούσετε έναν θόρυβο ρολογιού κατά τη μείωση της ταχύτητας του οχήματός σας. Αυτό προκαλείται λόγω ρυθμίσεων του νέου πετρελαιοκινητήρα σας και είναι φυσιολογικό."

Τι εννοεί θόρυβο ρολογιόυ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Τι να σου πω, δεν έχω αγοράσει ποτέ diesel, ούτε έχω στρώσει κάποιο, οπότε δεν έχω ιδέα τι εννοεί :D
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Επειδή εγώ ακούω κάτι σαν τριζονι η κούρδισμα, λες να ναι αυτό? Χαχα..άκου εκεί σαν ρολόι.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
κάτι σαν τα πιρακια είναι ο ήχος που εννοεί αλλά πιο έντονος.Τουλαχιστον στο δικό μου αυτό άκουσα 2-3 φορές στα πρώτα 5.000 χλμ
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Παιδιά η αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού στα 1000 χιλιόμετρα για πιο λόγο θεωρείται ότι είναι καλό να γίνει?
Επειδή σήμερα ρώτησα στην ford αν ειναι καλό να το κάνω και μου είπαν ότι είναι πεταμένα λεφτά. Γιατί μου είπε ότι οι κινητήρες περνάνε από στρώσιμο με 2 ή 3 διαφορετικά λάδια πριν μπουν αυτά τα λάδια μέσα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Γιατί δεν ξέρεις πόσο καιρό ήταν μέσα, πως και πόσο έχουν δουλευτεί, αν είχε ακαθαρσίες ο κινητήρας κλπ.
Όντως είναι πολύ μακρυνή η πιθανότητα να υπάρχει θέμα, οι περισσότεροι το κάνουμε για ψυχολογικούς κυρίως λόγους....
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Ως κάτοχος του fiesta, η πρώτη αλλαγή λαδιών εγινε στα 20000χλμ. Σημειωτέων η Ford στο βιβλιαράκι λεει στα 30000. Αν έπρεπε να αλλαχτούν τα λάδια στα 1000χλμ δεν θα έπρεπε να αναφέρεται; Επίσης, για το στρώσιμο, όπως με διαβεβαίωσαν ο κινητήρας ήταν στρωμένος. Σαν πρώτα χιλιόμετρα η μόνη προσοχή που έπρεπε να δείξω ήταν στις αλλαγές ταχύτητας, να μην φτάνει το σασμάν στα όριά του, αλλάζοντας τουλάχιστον στα πρώτα 1000χλμ στις φυσιολογικές στροφές.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Καλησπερα στο furoum σε λίγες μερες θα εχω το δικο μου fiesta!! Εχω κάποιες απορίες αν πρεπει να το στρωσω το αυτοκίνητο σε αυτοκινητόδρομο η κανονικές διαδρομές εντός και εκτός πόλης!! Και τι βενζίνη να βαζω.. 100 97 95 οκτανια! Ευχαριστω πολυ
Ειναι ρονταρισμενος δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη..!
Απλα εγω για τα πρωτα 10000χλμ δεν θα εδινα φορτια στον κινητηρα.. Δηλαδη οχι αποτομες επιταχυσνεις.. οχι υψηλες στροφες.. και αποφυγει κρεμασματος του κινητηρα ..μεγαλυτερη σχεση-λιγοτερα χλμ περισσοτερο γκαζι!
Καπου στα 5000χλμ θα αλλαζα τα πρωτα λαδια. Και γενικα αλλαγες οχι πανω απο 8000χλμ/ετος για εντος! Τωρα αν η ford βαζει λαδι που ειναι για πολλα χλμ εννοειται οτι θα κανεις παραπανω βαση του κατασκευαστη! Παντως τα λαδια του εμποριου πχ castrol gold δεν ειναι για να κανεις 20000χλμ μεσα στην πολη! Δεν θα εχεις μακροζωια του κινητηρα..!
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Το τουρπο σε fiesta 1.0 125ps ποση ωρα κανει να ζεσταθει? Οταν εχει πιασει την σωστη θερμοκρασια ο κινητηρας εχει ζεσταθει και το τουρμπο?
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Να πω εδώ πως έχω 13.000 km μέσα σε δυο χρόνια. Μετά τα 10.000 km Παρατηρώ τη κατανάλωση να κλειδώνει στο 5.1 εδώ που κινούμε εγώ. Επαρχία από χωριό σε χωριό. Πιο πριν ήταν 5.6. Δε ξέρω το συμβαίνει…
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread