Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vlatsiotisi

Original poster
MK7
Newbie
May 28, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλημερα σε ολους,

εχω μολις αποκτησει ενα fiesta MK7 diesel και θα ηθελα να σας ρωτησω τι προτεινετε να κάνω για να μην εχω προβληματα με το diesel?

Αρχικα βαζω μονο το ενισχυμενο αλλα πρεπει να βαλω και καποιο σταθεροποιητη ή καθαριστικο μπεκ? Ποιο προετεινετε?

Ευχαριστω πολύ
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Eχω το ιδιο mk7 1.6 του 12 160χιλ κανενα θεμα, σε οτι αφορα το καυσιμο βαζω εκο βρ εταιρικο μια ενυσχυμενο μια απλο οπως μου ειχε πει ο μαστορας .Προσθετα δεν εχω ριξει απλα καθε 60-70χιλ καθαριζω
ρεζερβουαρ αναλογα και με την κατασταση του φιλτρου πετρελαιου που αλλαζω καθε 20χιλ.Εαν εχει πολλα χιλιομετρα το δικο σου για εμενα μην ριξεις τιποτα προς το παρον μεχρι να το τσεκαρει ο μαστορας.Σε περιπτωση που εχει μαζεψει μυκιτες η σκουπιδια το ρεζερβουαρ τα προσθετα περιεχουν διαλυτες και μπορει να τα κανεις χειροτερα ,πανε ολα μεσα στο φιλτρο και στα μπεκ.Ηαποψη μου ειναι η τα ριχνεις συνεχεια η καθολου αραια και που ισως τα κανεις χειροτερα.Εξαρτατε απο την ποιοτητα του καυσιμου.
 

vlatsiotisi

Original poster
MK7
Newbie
May 28, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστω πολυ και εγω το σκεφτομουνα οτι μπορει να τα κανω χειροτερα για αυτο κ ρωτησα.

Θα το παρακολουθησω λοιπον και βλεπω.

Να εισαι καλα
 

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα
Για αρχη θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε πως με το diesel πρεπει να κανεις χιλιομετρα και σε ανοιχτους δρομους ετσι δεν θα εχεις κανενα θεμα οπως πχ με το dpf και την egr βαλβιδα. Εχω κανει 215,000 χλμ δεν εχω βαλει ποτε μου καθαριστικα κτλ αλλα κανω παντα τα σερβις στην ωρα τους και απο καυσιμο μονο BP το καλο.
 

vlatsiotisi

Original poster
MK7
Newbie
May 28, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Ναι ο δρομός για την δουλεια μου έχει 60km αυτοκινητοδρομο καθημερινα οπότε ελπίζω τα θεματα dpf να τα γλυτωσω..

Να εισαι καλα και ευχαριστώ για την απαντηση σου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread