Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Καλημέρα στην ομάδα. Άλλαξα πρόσφατα την εργοστασιακή πηγή με αυτή https://eurocarhellas.com.gr/produc...ps-bluetooth-a2dp-usb-sd-radio-wifi-internet/ . Το πρόβλημα που ανακάλυψα ότι δεν εμφανίζεται η επιλογή του esp sport mode στην οθόνη. Πατώντας το κουμπί απλά ανάβει και σβήνει η σχετική ένδειξη στον πίνακα οργάνων (δεν γνωρίζω όταν ανάβει αν είναι σε sport mode ή off). Καμία ιδέα πως μπορω να επιλέξω το esp mode?
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα φιλε ,

Επειδη ειχα ψαξει να βαλω και εγω στο δικο μου ΜΚ7 απλο μοντελο ειδα οτι καμια απο ολες αυτες τις οθονες android δεν αναλαμβανουν να παρουν επανω τους το μενου για ambient light , warnings (καποιες δειχνουν πορτα και clima) , μετατροπη km / mi , και οτι αλλο υπαρχει. Λογικα δεν θα βρεις ακρη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αυτό που ψάχνετε δεν το παρέχει καμία aftermarket οθόνη, κινέζικη (δηλαδή android tablet) είτε μάρκα.
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αρχικά. Η οθονη δινει ενδειξεις για clima, ανοικτες πόρτες, και εχει αρκετές ρυθμίσεις του αυτοκινήτου όπως για το ESP αλλά μόνο σαν επιλογή ON/OFF. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν το OFF είναι πραγματικά OFF και η επιλογή Sport πήγε περίπατο... Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να βρω σε τι mode είναι οταν αναβει η ενδειξη "Esp off" στο ταμπλο.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Nα ρωτήσω κάτι;
Εχω το ecoboost 1.0 125ps του 2015 και απο το μενού της κεντρικής οθόνης εμένα έχει μονο ΟΝ/OFF για το ESP.
εσένα έχει και για sport mode? τι χρονολογίας ειναι;
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Nα ρωτήσω κάτι;
Εχω το ecoboost 1.0 125ps του 2015 και απο το μενού της κεντρικής οθόνης εμένα έχει μονο ΟΝ/OFF για το ESP.
εσένα έχει και για sport mode? τι χρονολογίας ειναι;
Καλημέρα, το ST έχει 2 επιλογές για το esp, μια που βγαίνει εντελώς off και μια sport που επιτρέπει παραπάνω “γλυστριμα” προτού επέμβει.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Φίλε CK1 τελικά βρήκες λύση?Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω την συγκεκριμένη οθόνη ωστόσο με προβληματίζει αυτό με την ένδειξη του ESP!Χάνεται μόνο η δυνατότητα ενεργοποίησης από τις ρυθμίσεις του menu ή κι από το καντράν το οχήματος εκεί που δείχνει τα χιλιόμετρα?
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Φίλε CK1 τελικά βρήκες λύση?Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω την συγκεκριμένη οθόνη ωστόσο με προβληματίζει αυτό με την ένδειξη του ESP!Χάνεται μόνο η δυνατότητα ενεργοποίησης από τις ρυθμίσεις του menu ή κι από το καντράν το οχήματος εκεί που δείχνει τα χιλιόμετρα?
Καλησπέρα, Το είχα πάει στον Καρανικόλα για service και δεν κατάφερε να βρει άκρη (δεν ξέρω αν το έψαξε και ιδιαίτερα...). Δεν χάνεται η λειτουργία του κουμπιού του ESP. Όταν πατάς το κουμπι του ESP ανάβει η σχετική πορτοκαλί ένδειξη στο καντράν, αλλά δεν φαίνεται να κάνει κάτι όταν πατάς παρατεταμένα τον κουμπί. Συνεπώς δεν ξέρω αν το ESP είναι σε Sport mode ή εντελώς Off. Στην οθόνη του infotainment δεν δειχνει κάτι άλλα έχει επιλογή για ESP οn/off. Τουλάχιστον να κρατήσω την επιλόγη ESP off (το sport mode δεν με πολυπειράζει να το χάσω). Δεν ξέρω να μπορείς να το τσεκάρεις με το forscan (δεν ξέρω αν μπορουν να βοηθήσουν οι πιο έμπειροι εδώ μέσα γιατί εγώ δεν το κατέχω). Στείλε μου ΠΜ αν θες πληροφορίες να μιλήσουμε στο τηλ.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Έστω και μετά από καιρό βρήκα την απάντηση ωστόσο είναι λίγο μπέρδεμα αν δεν θυμάσαι την σειρά και εξηγούμαι!

Από την στιγμή που θα βάλεις μπροστά το αμάξι και πάτησεις το κουμπί απενεργοποιείται τελείως!Ωραία μέχρι εδώ?ωραία

Τώρα αν το απενεργοποιήσεις και το ξανά ενεργοποιήσεις μπαίνει σε sport mode,ενώ αν το απενεργοποίησεις και το ξανά ενεργοποιήσεις βγαίνει τελείως off!Φυσικά για να γίνει αυτό πρέπει να θυμάσαι την σειρά της ενεργοποίησης και απενεργοποίησης αλλιώς η μόνη λύση και σίγουρη,είναι να σβήσεις το αμάξι(Να μηδενίσει κατά κάποιο τρόπο η μνήμη) και το ξανά βάλεις μπροστά κάνοντας την ίδια διαδικασία

Είναι λίγο μπέρδεμα το ξέρω ωστόσο είναι τεχνικό λάθος της οθόνης καθώς δεν υπάρχει η ενδυάμεση επιλογή(sport mode) επομένως για να το βάλεις μπαίνει με αυτόν τον περίεργο τρόπο.Το ανακάλυψα τυχαία πριν κανά μήνα
 

CK1

Original poster
New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Έστω και μετά από καιρό βρήκα την απάντηση ωστόσο είναι λίγο μπέρδεμα αν δεν θυμάσαι την σειρά και εξηγούμαι!

Από την στιγμή που θα βάλεις μπροστά το αμάξι και πάτησεις το κουμπί απενεργοποιείται τελείως!Ωραία μέχρι εδώ?ωραία

Τώρα αν το απενεργοποιήσεις και το ξανά ενεργοποιήσεις μπαίνει σε sport mode,ενώ αν το απενεργοποίησεις και το ξανά ενεργοποιήσεις βγαίνει τελείως off!Φυσικά για να γίνει αυτό πρέπει να θυμάσαι την σειρά της ενεργοποίησης και απενεργοποίησης αλλιώς η μόνη λύση και σίγουρη,είναι να σβήσεις το αμάξι(Να μηδενίσει κατά κάποιο τρόπο η μνήμη) και το ξανά βάλεις μπροστά κάνοντας την ίδια διαδικασία

Είναι λίγο μπέρδεμα το ξέρω ωστόσο είναι τεχνικό λάθος της οθόνης καθώς δεν υπάρχει η ενδυάμεση επιλογή(sport mode) επομένως για να το βάλεις μπαίνει με αυτόν τον περίεργο τρόπο.Το ανακάλυψα τυχαία πριν κανά μήνα
Αρχικά σε ευχαριστω για την απάντηση! Αλήθεια πώς το ανακάλυψες από την στιγμή που η οθόνη δεν δείχνει την ενδιάμεση επιλογή sport; Ποια οθόνη έβαλες τελικά;
 
Last edited:

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Αρχικά σε ευχαριστω για την απάντηση! Αλήθεια πώς το ανακάλυψες από την στιγμή που η οθόνη δεν δείχνει την ενδιάμεση επιλογή sport; Ποια οθόνη έβαλες τελικά;;

Έβαλα την οθόνη της LM με κωδικό LM Z8 152 GPS, πολύ απλά το είχα ενεργοποιήσει και το έσβησα καθώς τελείωσε ένα πάτημα που έκανα ωστόσο επειδή ακολουθούσε διαδρομή με στροφές και ήθελα να στρίψω το ξανά ενεργοποίησα.Όπως καταλαβαίνεις στην πρώτη στροφή(ευτυχώς δεν ήμουν με πολλά χιλιόμετρα),δοκίμασα να στρίψω και με την μια το αμάξι με μάζεψε ενώ ταυτόχρονα αναβόσβησε η ένδειξη του ESP στο καντράν,όπως δηλαδή έκανε στο sport mode.Με την μια σκέφτηκα αυτό που περιέγραψα στο προηγόυμενο μήνυμα,επανέλαβα την διαδικασία κάποιες φορές και πράγματι ήταν έτσι.Για να είμαι ειλικρινής θα ήταν λίγο παράλογο να χανόταν από την άλλη δεν το χρησιμοποιώ ποτέ οπότε δεν με ενόχλησε ποτέ ούτε με προβλημάτισε πριν πάρω την απόφαση για την οθόνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CK1

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread