Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Καλησπερα σε ολους. Ψαχνω τα χαρακτηριστικα του Sony κυριως ποσα watts output εχει για να μπορεσω να διαλεξω ηχεια διαιρουμενα για τις μπροστινες πορτες. Εχει αλλαξει κανεις ηχεια μπροστα? σκεφτομαι μεταξυ των παρακατω
Polk Audio DXi 6501,Audison Prima APK 165, Focal Access 165, Hertz HSK 165 , Hertz DSK 165 & Rainbow SL-C6.2
Αρχικα χωρις ενισχυτη και ισως να βαλω στην πορια αργοτερα
οποια αποψη δεκτη

ευχαριστω
Γιωργος
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τα μαμά ηχεία της sony είναι 4Ω - 25 watt. Ο ενισχυτής του radiocd, δεν γνωρίζω πόσα watt είναι, αλλά μην περιμένεις να μπορέσεις να οδηγήσεις απαιτητικά ηχεία με αυτόν. Το ποιο πιθανό είναι, αν βάλεις πιο δύσκολα ηχεία όσον αφορά την οδήγηση, το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο.
Επειδή τα ηχεία της sony, δεν είναι ιδιαίτερα κακά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με έναν ενισχυτή, κατά προτίμηση κάποιον που θα έχει και dsp, και να αλλάξεις τα ηχεία στην περίπτωση που δεν μείνεις ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Επίσης μπορείς να προσθέσεις και κάποιο ενεργό sub, και να βελτιώσεις την κατάσταση στον τομέα του μπάσου.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
παιδια εβαλα τα Gladen rsx mid bass με peerless tweeters και αφου εντυσαν και αρκετα την πορτα με ηχομονωτικο o ηχος εγινε πολυ πιο ποιοτικος. Ενισχυτη προς το παρον δεν νομιζω να βαλω. με καλυπτει ως εχει. Iσως αργοτερα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαλοδούλευτα τα νέα σου ηχεία. Ψάχνοντας όμως στο google γενικά, μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:
1. Φαντάζομαι πήρες αυτό το μοντέλο.
2. Αν ναι, γιατί δεν χρησιμοποίησες το tweeter που έχει μαζί το set και πήγες σε peerless;
3. Χρησιμοποιήσες και το crossover που έχει το set ή μόνο τον πυκνωτή/αντίσταση που έχει από το εργοστάσιο το fiesta; Αν ναι, που τοποθετήθηκε; Χώρεσε;
4. Tα midrange έχουν 3Ω αντίσταση, πώς ταίριαξαν με τα 4Ω που υποστηρίζει κανονικά το ηχοσύστημα;
5. Κούμπωσαν ακριβώς στις εργοστασιακές θέσεις ή χρειάστηκαν αντάπτορες (έχω δει ότι πουλάνε γενικά).
6. Τι μόνωση χρησιμοποιήθηκε; Μονώθηκαν π.χ. οι πόρτες εσωτερικά και πάνω στη λαμαρίνα ή μόνο μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής (χώρο επιβατών) ταπετσαρίας;
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησμερα φιλε κωστα εστω και αργα τωρα ειδα το μην σου. Δεν ξερω τι εχει γινει γιατι δεν ημουν μπροστα εχω ομως το τηλ του ανθρωπου που τα εβαλε, Το μονο που ξερω οτι τα tweeters δεν χωραγαν στις τρυπες για αυτο μπηκαν τα peerless. Ο ηχος μπορω να πω οτι ουτε παλι με ικανοποιει. Πιθανοτατα φταιει το sony σαν πηγη. Ακουγεται καλα στις χαμηλες και μεσαιες αλλα στις ψηλες δεν ειμαι ευχαριστημενος!!  καλο ηχο βγαζει κυριως με usb stick , ραδιο .. οχι και σπουδαια πραγματα ..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
usergr said:
...καλο ηχο βγαζει κυριως με usb stick , ραδιο .. οχι και σπουδαια πραγματα ..

Κανένα ράδιο δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ "καλό" ήχο, άδικα περιμένεις. Το παραμικρό παράσιτο μεταφέρεται αυτούσιο στην ηχητική κυματομορφή. Αν λοιπόν σε CD, MP3, USB κλπ έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, είσαι ΟΚ.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
γεια σου φιλε αντωνη. Ναι εχω με usb . cd klp τα εχω καταργησει χαχαχα. Ισως η τοποθετηση των tweeters στις κολωνες δωσει καλυτερα πριμα .. ετσι μου ειπαν.. εκει που ειναι , ειναι η χειρωτερη θεση ..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δοκίμασες να ρυθμίσεις στο dsp του Sony κάπως πιο δυνατά τις υψηλές συχνότητες; Είχες καλύτερο αποτέλεσμα; Μήπως δεν έχει γίνει σωστό "πάντρεμα" των peerless με το crossover και πρέπει να δεις πρώτα αυτό; Μήπως αντί για τα peerless να κοιτούσες και κάποιο άλλο tweeter πιο ευαίσθητο;
Το να μεταφέρεις τα tweeters στις κολώνες ναι μεν θεωρητικά μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα γιατί έρχονται πιο κοντά στο ύψος των αυτιών οδηγού-συνοδηγού αλλά στην πράξη απομακρύνονται από αυτά γιατί τοποθετούνται πιο κοντά στο παρμπρίζ. Και στο facelift mk7 είναι αρκετά μακριά οι κολώνες. Την τελευταία λύση την έχω δοκιμάσει στο mk6 μου και δε μπορώ να πω ότι άκουσα μεγάλες διαφορές, παρ' όλο που σε αυτό το μοντέλο οι κολώνες είναι πιο κοντά στον οδηγό-συνοδηγό. Προσπαθώ να σε "προλάβω" γιατί αν τρυπήσεις τις κολώνες για να μπουν τα tweeters μπορεί και να μην καταλάβεις διαφορά και τελικά να κάνεις μια "τρύπα στο νερό" με μη αναστρέψιμα - αισθητικά - αποτελέσματα.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
kostg said:
Δοκίμασες να ρυθμίσεις στο dsp του Sony κάπως πιο δυνατά τις υψηλές συχνότητες; Είχες καλύτερο αποτέλεσμα; Μήπως δεν έχει γίνει σωστό "πάντρεμα" των peerless με το crossover και πρέπει να δεις πρώτα αυτό; Μήπως αντί για τα peerless να κοιτούσες και κάποιο άλλο tweeter πιο ευαίσθητο;
Το να μεταφέρεις τα tweeters στις κολώνες ναι μεν θεωρητικά μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα γιατί έρχονται πιο κοντά στο ύψος των αυτιών οδηγού-συνοδηγού αλλά στην πράξη απομακρύνονται από αυτά γιατί τοποθετούνται πιο κοντά στο παρμπρίζ. Και στο facelift mk7 είναι αρκετά μακριά οι κολώνες. Την τελευταία λύση την έχω δοκιμάσει στο mk6 μου και δε μπορώ να πω ότι άκουσα μεγάλες διαφορές, παρ' όλο που σε αυτό το μοντέλο οι κολώνες είναι πιο κοντά στον οδηγό-συνοδηγό. Προσπαθώ να σε "προλάβω" γιατί αν τρυπήσεις τις κολώνες για να μπουν τα tweeters μπορεί και να μην καταλάβεις διαφορά και τελικά να κάνεις μια "τρύπα στο νερό" με μη αναστρέψιμα - αισθητικά - αποτελέσματα.
Νομιζω αρχικα θα παω να ξαναδουν το παντρεμα των tweeters με τα gladen. Ναι απο το dsp πηγα αλλα και τερμα να παω τις ψηλες συχνοτητες δεν ειναι αισθητη τοσο πολυ η διαφορα απο να το εχω στην μεση η και πιο κατω. Γινεται λιγο πιο πριμα ο ηχος αλλα οχι τεραστιες διαφορες οπως θα επρεπε κανονικα να ακους.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το σωστό tweeter το ακούς καλά. Και αν τσιτώσεις το dsp σου τρυπάει τα αυτιά. Κάτι δεν δουλεύει σωστά στην περίπτωσή σου.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
αλλάχθηκαν τα μπροστινά sony ηχεια με τα Focal iss165
https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/universal-2013/component-kits/iss-165
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Καλορίζικα georgemps, κι εγώ για Focal 4αδα θα πάω σύντομα και ίσως ενισχυτή, για το τελευταίο δεν είναι σίγουρο ακόμη!Είναι η καλύτερη επιλογή τα συγκεκριμένα με το Sony που φοράει το ST, γράψε μας εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσεις περισσότερο!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Georgemps τελικά πως σου φάνηκαν τα ηχεία?Πιστεύω θα προχωρήσω κι εγώ σύντομα στην αλλαγή αυτή καθώς θέλω καλύτερο ήχο στο αμάξι.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
απολυτα ικανοποιημενος, σε συνδυασμο με την αλλαγη που εκανα με την πηγή.
Μιας και ειμαστε κοντα, μπορουμε να κανονισουμε  να τα ακουσεις !
( στειλε μου πμ)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
georgemps said:
απολυτα ικανοποιημενος, σε συνδυασμο με την αλλαγη που εκανα με την πηγή.
Μιας και ειμαστε κοντα, μπορουμε να κανονισουμε  να τα ακουσεις !
( στειλε μου πμ)

Με μεγάλη μου χαρά, με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω να κανονίσουμε!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread