Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ψάχνοντας στο e bay βρήκα αυτά. Λέει ότι κάνει για όλα τα ΜΚ 7 εκτός του ST. Μήπως εννοεί και για τα ΜΚ 7,5; Πάντως καλά μου φαίνονται.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τι να πω, δε γράφει ημερομηνίες παραγωγής για να είμαστε σίγουροι... Και η τιμή είναι normal για Αγγλία (εδώ ξεφεύγουν οι τιμές κατά πολύ στα έτοιμα kit). Σε σένα δε νομίζω να κάνουν, γιατί έχεις και δίσκους πίσω.
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Τι εννοεις οτι κανουν για πισω ταμπουρα; Εχει επιλογη δεξια που αναφερεται σε ολο το κιτ.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
λογικα αυτο θα εννοει ο Κωστας...οτι κανουν για τα ταμπουρα ενω σε εσενα που εχει γινει μετατροπη ισως ειναι λιγο πιο μακρια η δαγκανες σου και αυτα σου βγουν λιγο κοντα!!
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Τα δοκιμασα στο Focus της οικογενειας και η διαφορα ειναι αισθητη παρα πολυ. Φυσικα με συνδυασμο και υγρων φρενων
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Τα υγρα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο σιγουρα. Δοκιμασα με αυτα που φοραω και εγω και σε συνδυασμο με τα σωληνακια αποδειχθηκε μια πολυ καλη και σχετικα οικονομικη λυση
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
εγω στην θεση σου Γρηγορη θα πηγαινα σε εναν που φτιαχνει σωληνακια και θα εφτιαχνα μια τετραδα,ραμενη και κομενη στα μετρα του φιεστα ;)

Γρηγορη να ρωτησω κατι μιας και το εχεις δοκιμασει στο focus!!η citroen με το που ακουμπας τα φρενα(ειδικα με λιγα χλμ 20-30) το αμαξι σχεδον κοκκαλωνει και δεν εχεις το προοδευτικο ''τσιμπιμα'' των φρενων που εχει το φιεστα..το ιδιο εχει πλεον και το focus??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
τι εννοεις Στελιο να αποτυχουν?να μην γινει σωστα το πρεσσαρισμα στο ρακορ και να χανει?γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε σωληνακι και να χανει και τα χρησιμοποιω και φτιαχνω σχεδον καθημερα στην δουλεια μ και τα δουλευω σε πιεση 200 bar!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Eίναι λίγο "τραβηγμένο" νομίζω το να σπάσει (αποτύχει) ένα σωληνάκι υψηλής γιατί από την κατασκευή του υποτίθεται ότι αντέχει υψηλές πιέσεις. Βέβαια δεν αποκλείεται και η αστοχία υλικού, αλλά αστοχία υλικού μπορεί να υπάρξει και στα λαστιχένια σωληνάκια.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
mk1 Stelios said:
εγω απο την μερια μου να συμπληρώσω πως εχει τυχει να αστοχήσουν σωληνακια υψηλής για αυτο ποτε δεν τα εμπιστεύτηκα και  προτιμώ τα λαστιχένια που δείχνουν σημάδια κόπωσης.

Στέλιο μήπως αναφέρεσαι σε <a href="http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=19610&start=0&sid=c02497ee0ce50b4c0975e4af27b5df79">αυτή</a> τη δημοσίευση; Το λέω για να μην ανησυχήσουμε τα παιδιά και γιατί φωτογραφίζει μια συγκεκριμένη μάρκα που είχε αστοχία και το όνομα της αρχίζει από ''καλός'' στα Αγγλικά.
 
Πάνο δεν αναφέρομαι σε αυτή την περίπτωση.
Αν ήταν μια περίπτωση μόνο θα έλεγα ότι απλά έτυχε...
Φυσικά και δεν τρέχει τόσο μεγάλο θέμα όταν είναι αγωνιστικό αφού είσαι "έτοιμος" να οδηγήσεις χωρίς φρένα , με κλαταρισμένο ελαστικό(α) κτλ κτλ

Τις περιπτώσεις σπασίματος και διαρροής τις έχω συναντήσει σε πολιτικά αυτοκίνητα.

Μιχάλη διαφορετικά συμπεριφέρονται τα σωληνάκια στα μηχανήματα με το αυτοκίνητο από άποψη κραδασμών και θερμοκρασιών.

Απλά το ανάφερα σαν γεγονός για να μην έρθει κάποιος από εσάς προ εκπλήξεως!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πολυ καλα εκανες Στελιο και το ανεφερες...αλλωστε για αυτο ειμαστε,για να να ανταλλαζουμε γνωμες και αποψεις...απλα σου λεω και εγω την εμπιρια μ επανω στο θεμα,σε καμια περιπτωση φυσικα να σε αμφισβιτησω!!!!
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
nos7 said:
εγω στην θεση σου Γρηγορη θα πηγαινα σε εναν που φτιαχνει σωληνακια και θα εφτιαχνα μια τετραδα,ραμενη και κομενη στα μετρα του φιεστα ;)

Γρηγορη να ρωτησω κατι μιας και το εχεις δοκιμασει στο focus!!η citroen με το που ακουμπας τα φρενα(ειδικα με λιγα χλμ 20-30) το αμαξι σχεδον κοκκαλωνει και δεν εχεις το προοδευτικο ''τσιμπιμα'' των φρενων που εχει το φιεστα..το ιδιο εχει πλεον και το focus??
Μιχαλη για το fiesta πιστευω οτι θα ειναι υπερβολη να βαλω κατι τετοιο μιας που με τα φρενα μου ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Οσο αφορα τα citroen (και ειδικοτερα αν αναφερεσαι στο berlingo) παρολα τα χρονια του εχει καταπληκτικα φρενα και οπως λες και εσυ αμεσως πιανει και δεν εχει αυτο το ''κενο'' που εχουν τα δικα μας. Τωρα πια πιανει καλυτερα και πιο αμεσα οχι εκεινο το προοδευτικο που ειχε.
 

P.Bateman

Newbie
Jun 22, 2015
8
0
0
44
Καλημέρα παίδες, παρέλαβα τα σωληνάκια υψηλής της Hel και μιας και θα αλλαχθούν έλεγα να αλλάξω και τα υγρα και να πάω στα RBF 600 της Μotul!Τακάκια και δίσκοι θα αλλάχθούν και θα βάλω νέα μαμά όμως γιατί δε ψήνομαι για τσιρίγματα!
Τα έχει δοκιμάσει κανείς τα RBF σε Fiesta?Πόσο υγρό θα χρειαστώ γιατί μέσα στο μάνιουλ δε γράφει!
Έχει συσκευασία των 500ml και 1 λιτρου!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread