Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Vasilispliat

Original poster
Newbie
Feb 4, 2018
5
0
0
Παιδιά, καλησπέρα! Σήμερα το μεσημέρι ανεβαίνοντας την Αττική οδό (σε ανηφορική κλίση) και ενώ ήμουν σε επιτάχυνση μετά τα διόδια (από 5η σε 6η με περίπου 110 km/h) μου έκανε ένα κόψιμο ο κινητήρας (ένα έντονο τρέμουλο του κινητήρα χωρίς να επιταχύνει το αυτοκίνητο, ενώ πατούσα το γκάζι)! Όταν άφησα το γκάζι και μετά το ξαναπάτησα, δεν το ξαναέκανε! Ωστόσο είναι η δεύτερη φορά που μου το κάνει σε διάστημα μιας εβδομάδας! Και το περίεργο είναι ότι το πρωί στο πήγαινε για τη δουλειά, δεν το έχει κάνει ποτέ! Μόνο το απόγευμα στην επιστροφή προς το σπίτι! Στην αρχή σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με την αναγέννηση του dpf, αλλά από ότι διάβασα αλλού, μάλλον αφορά πολλαπλασιαστές ή αισθητήρα λάμδα!

Έχεις κανείς από εδώ αντίστοιχη εμπειρία;;;
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Δεν έχω τέτοια εμπειρία, αλλά πολλαπλασιαστές δεν υπάρχουν σε diesel αυτοκίνητο. Για θέμα με το turbo μου κάνει. Κανένα στιγμιαίο κόλλημα στη Wastegate ή τη σκάστρα που το αντιμετώπισε με κόψιμο το software για να προστατέψει το μοτέρ.
 
Nov 23, 2019
6
0
1
Καλησπέρα έχει συμβεί και σε εμένα . Δες μόλις στο ξανακάνει η κατανάλωση και το ρελαντί σου θα είναι πιο μεγάλα. Έχει ξεκινήσει η διαδικασία της ανάπλασης όταν στο κανει . Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αυτό φταίει και όντως σε δικο μου έλεγχο όσες φορές το κάνει έχω αυτά που είπα πιο πάνω και όντως έχει ξεκινήσει και η ανάπλαση .
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Καλησπέρα έχει συμβεί και σε εμένα . Δες μόλις στο ξανακάνει η κατανάλωση και το ρελαντί σου θα είναι πιο μεγάλα. Έχει ξεκινήσει η διαδικασία της ανάπλασης όταν στο κανει . Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αυτό φταίει και όντως σε δικο μου έλεγχο όσες φορές το κάνει έχω αυτά που είπα πιο πάνω και όντως έχει ξεκινήσει και η ανάπλαση .

Έχουμε κάποιο νεότερο επι του θέματος;;Τον τελευταίο μήνα το παρατήρησα κι εγώ αυτό και μάλιστα τη δεύτερη φορά δεν έκανε αναγέννηση.Εμένα μου το έκανε σε ανηφορική κλίση με Πέμπτη και λίγες στροφές όταν άρχισε να κρεμάει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Πάρε προληπτικά ένα καθαριστικό τροφοδοσίας και αντιμυκητησιακο και ριξτο στην αναλογία που προβλέπεται στο επόμενο γέμισμα. Επίσης πετρέλαιο να βάζεις από συγκεκριμένα βενζιναδικα, όχι όπου βρεις πιο φτηνά. Λένε συνήθως εταιρικά ΕΚΟ και ΒΡ είναι καλύτερο να προτιμούνται. Η αναγέννηση γίνεται συνήθως όταν κινούμαστε με χαμηλή σταθερή ταχύτητα και μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και ανάβει και σχετική ένδειξη στα περισσότερα σύγχρονα. Όσο καλύτερα τα πετρέλαια τόσο λιγότερες βλάβες και πιο αραιή αναγεννηση



Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Πάρε προληπτικά ένα καθαριστικό τροφοδοσίας και αντιμυκητησιακο και ριξτο στην αναλογία που προβλέπεται στο επόμενο γέμισμα. Επίσης πετρέλαιο να βάζεις από συγκεκριμένα βενζιναδικα, όχι όπου βρεις πιο φτηνά. Λένε συνήθως εταιρικά ΕΚΟ και ΒΡ είναι καλύτερο να προτιμούνται. Η αναγέννηση γίνεται συνήθως όταν κινούμαστε με χαμηλή σταθερή ταχύτητα και μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και ανάβει και σχετική ένδειξη στα περισσότερα σύγχρονα. Όσο καλύτερα τα πετρέλαια τόσο λιγότερες βλάβες και πιο αραιή αναγεννηση



Sent from my A80Pro using Tapatalk

Βάζω πάντα ενισχυμένο στην αρχή έβαζα από εταιρικό Shell μετά πήγα σε ΕΚΟ και τον τελευταίο μήνα γύρισα πάλι Shell.Αυτό το παρατήρησα τον τελευταίο μήνα που μετά που γύρισα πάλι σε Shell.Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την επιστροφή σε Shell.Αναγεννήσεις κάνει το αμάξι και πάντα τις ολόκληρωνω απλά η αλήθεια είναι δε το πιέζω και πολύ και σκεφτόμουν μήπως θέλει λίγο ξεκαπνισμα και λίγο πιο επιθετική οδήγηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
το πετρελαιο περα απο την στεθερη οδηγηση γυρω στις 3000 στροφες για κανα 20λεπτο σε εθνικη για να κανει αναγεννηση ,θελει και πλακωμα αραια και που για ξεκαπνισμα κοντα στο οριο νων στοφων .μην το φοβασε καλο του κανεις,σε οτι αφορα το καυσιμο επειδη καθαρισα ρεζερβουαρ οταν εβαζα shell μαζευει πολυ παραπανω μυκιτες σε σχεση με βρ εκο που βαζω τωρα ,γιατι εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε βιοκαυσιμο. εαν δεν εχεις ξαναβαλει προσθετα και εχεις πολλα χιλιομετρα λογω των διαλυτων που εχουν μπορει να προξενησεις μεγαλυτερη ζημια εαν το ρεζερβουαρ εχει ερκετους μυκιτες μεσα .
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
το πετρελαιο περα απο την στεθερη οδηγηση γυρω στις 3000 στροφες για κανα 20λεπτο σε εθνικη για να κανει αναγεννηση ,θελει και πλακωμα αραια και που για ξεκαπνισμα κοντα στο οριο νων στοφων .μην το φοβασε καλο του κανεις,σε οτι αφορα το καυσιμο επειδη καθαρισα ρεζερβουαρ οταν εβαζα shell μαζευει πολυ παραπανω μυκιτες σε σχεση με βρ εκο που βαζω τωρα ,γιατι εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε βιοκαυσιμο. εαν δεν εχεις ξαναβαλει προσθετα και εχεις πολλα χιλιομετρα λογω των διαλυτων που εχουν μπορει να προξενησεις μεγαλυτερη ζημια εαν το ρεζερβουαρ εχει ερκετους μυκιτες μεσα .

Ανα διαστήματα χρησιμοποιώ καθαριστικά τόσο για μύκητες όσο και γενικού καθαρισμού,όποτε να γυρίσω πάλι σε ΕΚΟ,γενικά ακούω οτιδήποτε άλλο εκτός Shell


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Δές και την στάθμη λαδιού..., αναγγενήσεις dpf, κοψίματα κινητήρα πάνε μαζί. Πετρέλαια στο κάρτερ, ανεβασμένη σταθμη λαδιού πάνω απο το max;
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Δές και την στάθμη λαδιού..., αναγγενήσεις dpf, κοψίματα κινητήρα πάνε μαζί. Πετρέλαια στο κάρτερ, ανεβασμένη σταθμη λαδιού πάνω απο το max;

Είναι λίγο πάνω από το μαξ η στάθμη,το θυμάμαι έτσι από όταν το πήρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Είναι λίγο πάνω από το μαξ η στάθμη,το θυμάμαι έτσι από όταν το πήρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρ όλα αυτά κανένα κόψιμο από την τελευταία φορά πριν δυο μήνες.Άλλαξα καύσιμο βέβαια δεν ξέρω αν είναι από αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Κάθε πόσα χιλ, euro 6 ή 6.2

Euro 6. Εξαρτάται και τις συνθήκες εγώ κάνω το καλοκαίρι περίπου 90 χιλιόμετρα τη μέρα σε εθνική,περίπου ανα 200-250 χλμ κάνει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Euro 6. Εξαρτάται και τις συνθήκες εγώ κάνω το καλοκαίρι περίπου 90 χιλιόμετρα τη μέρα σε εθνική,περίπου ανα 200-250 χλμ κάνει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στον εγκέφαλο που το έβαλα καο είδα το φίλτρο είναι στο 24%


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Στον εγκέφαλο που το έβαλα καο είδα το φίλτρο είναι στο 24%


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στις αναγεννήσεις παίζει ρόλο και το καύσιμο νομίζω,με Αvio νομίζω κάνει πιο συχνά απ ότι έκανε με shell


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Παρ όλα αυτά ούτε λαμπάκι έχει ανάψει ούτε παράξενη συμπεριφορά πέρα από το τρέμουλο μια φορά που ήταν εν ώρα αναγέννησης


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Bp ultimate μια αναπλαση σε καθε ενα ρεζερβουαρ. Τη θερμοκρασια εχεις στον δεικτη στο καντραν;
 

AweSome

New member
Jul 15, 2019
75
1
8
32
ΧΑΝΙΑ
Bp ultimate μια αναπλαση σε καθε ενα ρεζερβουαρ. Τη θερμοκρασια εχεις στον δεικτη στο καντραν;

Εννοείς την ώρα που κάνει αναγέννηση;;Την κανονική λίγο κάτω από 90 βαθμούς


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread