Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 29, 2014
32
0
6
39
Ναι ρυθμίζεται με το χέρι... την βιδώνεις η την ξεβιδώνεις ανάλογα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαλά, εντάξει, φοβερός ήχος. Δεν παίζεται. Ελπίζω να έχει και τη σωστή απόδοση.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Ο ηχος οντως μαμει. Απλα το θεμα ειναι να πετυχεις και την ρυθμιση. Επισης ηθελα ενα review σε ταξιδι αν κουραζει
 
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Οχι δεν επιρεαζει την απόδοση στο παραμικρό...
και Οχι δεν κουράζει γιατι αν αφηνεις το γκαζι νορμάλ δεν ακούγεται καθόλου...
 
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Από το site της turbosmart αν θυμάμαι καλά 200 ευρώ περίπου με τα μεταφορικα...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Στα αγγλικά, γενικά λέγονται blow-off valves (BOV). Η κλειστού τύπου που έχει το Fiesta, λέγεται recirculation valve.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nexus said:
Στα αγγλικά, γενικά λέγονται blow-off valves (BOV). Η κλειστού τύπου που έχει το Fiesta, λέγεται recirculation valve.
Και του st κλειστή είναι?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Όλες οι εργοστασιακές είναι recirc, τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι κάποιο που να φοράει vta (vent-to-air) από το εργοστάσιο. Η recirc έχει το μεγάλο συν ότι δεν "αδειάζει" η εισαγωγή από το boosted charge, άρα δεν χάνεις χρόνο στο άσε-πάτα για να ξανασπουλάρει η τουρμπίνα, η vta έχει μόνο το ηχητικό :D
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
σε 8εμα σκαστρας γινεται να την αλαξω την εργοστασιακη και να βαλω του εμποριου εστω μεσα απο την αντιπροσωπεια και να μην χασω την εγγυηση μου?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
xrhstos fiestakis said:
σε 8εμα σκαστρας γινεται να την αλαξω την εργοστασιακη και να βαλω του εμποριου εστω μεσα απο την αντιπροσωπεια και να μην χασω την εγγυηση μου?

Με εμπορίου, δύσκολο, με κάποια από άλλο μοντέλο, ίσως, αλλά και πάλι πρέπει να τους ρωτήσεις.

Μοναδική πιθανότητα να πας στον Καρανικόλα και να ρωτήσεις αν το καλύπτουν αυτοί (και αν έχουν/προτείνουν κάποια)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Και να ταιριάζει από άλλο αμάξι δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά.Η θα βάλεις του εμπορίου ή όχι
Το μόνο που αξίζει να ρωτήσεις,χωρίς να είναι σίγουρο,αν μπορούν να σου βάλουν του εμπορίου σε αντιπροσωπεία ώστε να μην χάσεις την εγγύηση αλλά και να το κάνουν αυτό,θα το κάνουν για να σε έχουν στανταρ πελάτη
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα και απο μένα στο συγκεκριμένο θέμα.
Άκουσα κάπου ενα βιντεάκι με τρομερό σκάσιμο αυτής της σκάστρας:

https://www.carenhancementsuk.co.uk/products/turbosmart-1-0-ecoboost-uprated-recirculating-valve

Δεν ειναι σαν αυτη που έχει στείλει το παλικάρι πιο πάνω και έχει ανεβάσει και βίντεο. Είναι λίγο πιο ήσυχη πιο κυριλέ. Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί την γνώμη του;
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Dimitris said:
Καλησπέρα και απο μένα στο συγκεκριμένο θέμα.
Άκουσα κάπου ενα βιντεάκι με τρομερό σκάσιμο αυτής της σκάστρας:

https://www.carenhancementsuk.co.uk/products/turbosmart-1-0-ecoboost-uprated-recirculating-valve

Δεν ειναι σαν αυτη που έχει στείλει το παλικάρι πιο πάνω και έχει ανεβάσει και βίντεο. Είναι λίγο πιο ήσυχη πιο κυριλέ. Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί την γνώμη του;
Αυτή φοράω εγώ είναι κλειστού τύπου μια χαρά είναι ψιλό ακούγεται. Το μόνο σίγουρο είναι πολύ πιο ανθεκτική από την εργοστασιακή που σκίζεται η μεμβράνη της
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
bullet_fiesta said:
Dimitris said:
Καλησπέρα και απο μένα στο συγκεκριμένο θέμα.
Άκουσα κάπου ενα βιντεάκι με τρομερό σκάσιμο αυτής της σκάστρας:

https://www.carenhancementsuk.co.uk/products/turbosmart-1-0-ecoboost-uprated-recirculating-valve

Δεν ειναι σαν αυτη που έχει στείλει το παλικάρι πιο πάνω και έχει ανεβάσει και βίντεο. Είναι λίγο πιο ήσυχη πιο κυριλέ. Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί την γνώμη του;
Αυτή φοράω εγώ είναι κλειστού τύπου μια χαρά είναι ψιλό ακούγεται. Το μόνο σίγουρο είναι πολύ πιο ανθεκτική από την εργοστασιακή που σκίζεται η μεμβράνη της

Ελα bullet.. Εμένα φίλε η εργοστασιακή δεν μου ακούγεται σχεδόν καθόλου, δηλαδή θα πρέπει να είμαι σε αρκετά στενό δρόμο ή σε τούνελ με ανοικτά παράθυρα για να το ακούσω.. Κ εχω οδηγήσει εργοστασιακό 125άρι που ακούγεται αρκετά περισσότερο. Παίζει να μου έχει σκιστεί η μεμβράνη που λές ή θα το καταλάβαινα κάπως αλλιώς;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Εχω διαβάσει τόσα πολλά εδω μέσα που την χοάνη την "φοβάμαι".
Δεν εχω καταλάβει εαν σε βοηθάει ή οχι.
Πολλοί αναφέρουν οτι χάνουν στα "χαμηλά". Και τα περισσότερα κιτ που βλέπω δεν μου αρέσουν σαν κατασκευές.
Πχ πολλοί βάζουν το ITG που πάει και κολλάει κάτω απο το φανάρι. Πώς πάει ο αέρας εκεί ποτέ δεν κατάλαβα.
Της AS που κάνει ορθή γωνία επίσης δεν μαρέσει γιατί πάει αρκετά χαμηλά και με βροχή θα την φοβάμαι. Δεν ξέρω τι αξίζει να κάνεις απο θέμα φίλτρου πραγματικά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread