Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

zoom

Original poster
Newbie
Oct 13, 2019
5
2
3
γεια χαρα σε ολους και καλως σας βρηκα. το αρτι αποκτηθεν fiesta black edition στο γκαραζ μου με ΄χει ενθουσιασει τοσο που ενω δεν το 'χω ξεχρεωσει ακομα σκεφτομαι πιθανες βελτιωσεις. μια απ' αυτες ειναι το short shift καθοτι ειμαι μαθημενος σε πολυ μικρες διαδρομες του λεβιε. το 'χει κανει κανεις απο 'δω ; οποιαδηποτε πληροφορια/εμπειρια ευπροσδεκτη. ευχαριστω εκ των προτερων.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Νομιζω οτι η αλλαγη αυτη ενδιαφερει αρκετους μεσα σε αυτους και εμενα οποτε εαν καποιος εχει προβει σε αυτη την αλλαγη ας μας γραψει ποιας εταιρειας και τις εντυπωσεις!Εαν δεν κανω λαθος για το 7,5 1,2 εταιρειες εχουν βγαλει short shifter και ειναι και ποιο δυσκολη η τοποθετηση σε σχεση με το 8αρι.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Για το mk8 (st) έχω πάρει εγώ από το SiCo developments αλλά με την απαγόρευση δεν το έχω βάλει ακόμα.
Έχω πάρει 3-4 πραγματάκια και κάθονται στο σαλόνι μου qq
Η τοποθέτησή του δεν είναι τίποτα τρελό.
Της Mountune το short shift πρέπει να έχει πιο μπελαλίδικη τοποθέτηση βέβαια.

Υπάρχει και βίντεο της τοποθέτησης από την pumaspeed.
https://www.youtube.com/watch?v=Ac6gUJIRB5A
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Στο 8αρι ειναι πιο ευκολη υποθεση!Στο 7,5 αν δεν κανω λαθος δεν ειναι στο ιδιο σημειο!
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα σε mk7.5 το έχω κανει εγώ. Θέλει σήκωμα το αμάξι και το βάζεις σε 5 λεπτά. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η γωνία τοποθέτησης της "μπίλιας". Αν δεν είσαι συνηθισμένος σε χρήση quick shift δεν το συνιστώ. Οποιαδήποτε πληροφορία χρειάζεστε σε 7.5 επικοινωνήστε μαζί μου
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα.Έχω βάλει της pumaspeed και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και το ίδιο ακριβώς στυλ είναι όλων των εταιριών που το βγάζουν ( πάνω από 5 μάρκες). Η τοποθέτηση είναι εύκολη σε st mk 7.5 αρκεί να βγάλεις το φιλτροκούτι μαζί με τον σωλήνα εισαγωγής. Δεν σήκωσα το αυτοκίνητο το τοποθέτησα από επάνω. Μεγάλη βελτίωση στον ήδη πολύ καλό επιλογέα του st.Απλά κοίτα πιο σε συμφέρει από θέμα τιμής και να έχει 2 επιλογές για ρύθμιση διαδρομής (15% και 25%).

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
Nasos73 said:
Καλησπέρα.Έχω βάλει της pumaspeed και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και το ίδιο ακριβώς στυλ είναι όλων των εταιριών που το βγάζουν ( πάνω από 5 μάρκες). Η τοποθέτηση είναι εύκολη σε st mk 7.5 αρκεί να βγάλεις το φιλτροκούτι μαζί με τον σωλήνα εισαγωγής. Δεν σήκωσα το αυτοκίνητο το τοποθέτησα από επάνω. Μεγάλη βελτίωση στον ήδη πολύ καλό επιλογέα του st.Απλά κοίτα πιο σε συμφέρει από θέμα τιμής και να έχει 2 επιλογές για ρύθμιση διαδρομής (15% και 25%).
Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεν ξέρω αν στο st line είναι ίδιο...
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Nasos73 said:
Καλησπέρα.Έχω βάλει της pumaspeed και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και το ίδιο ακριβώς στυλ είναι όλων των εταιριών που το βγάζουν ( πάνω από 5 μάρκες). Η τοποθέτηση είναι εύκολη σε st mk 7.5 αρκεί να βγάλεις το φιλτροκούτι μαζί με τον σωλήνα εισαγωγής. Δεν σήκωσα το αυτοκίνητο το τοποθέτησα από επάνω. Μεγάλη βελτίωση στον ήδη πολύ καλό επιλογέα του st.Απλά κοίτα πιο σε συμφέρει από θέμα τιμής και να έχει 2 επιλογές για ρύθμιση διαδρομής (15% και 25%).

Επειδή δεν το έχω βάλει ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω με την πρώτη ευκαιρία εσύ σε ποια διαδρομή το έχεις?
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Στο 25% το έχω, στο πιο κοντό δηλαδή...
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
bullet_fiesta said:
Καλημέρα σε mk7.5 το έχω κανει εγώ. Θέλει σήκωμα το αμάξι και το βάζεις σε 5 λεπτά. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η γωνία τοποθέτησης της "μπίλιας". Αν δεν είσαι συνηθισμένος σε χρήση quick shift δεν το συνιστώ. Οποιαδήποτε πληροφορία χρειάζεστε σε 7.5 επικοινωνήστε μαζί μου

Η γωνία τοποθέτησης της μπίλιας εννοείς κατά την τοποθέτηση;; Και γιατί δεν το συνιστάς;;
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα. Η"μπίλια" που κουμπώνει η ντιζα σου. Ας πούμε στο δικό μου κιτ παίζει ρόλο η γωνία τοποθετησης γιατί μπορεί για λίγα χιλιοστά να σου αλλάξει όλη την κλιμάκωση του επιλογέα σου και να σου κουμπώνει κάποιες ταχύτητες τόσο οριακά που να σου κάνει ζημιά στο σασμάν. Μπορεί ακόμα και να μην σου κουμπώνει κάποια ταχύτητα λόγω διαφοροποίησης της διαδρομής. Τουλάχιστον σε IB5 κιβώτιο. Όσο αφορά το δεύτερο μέρος της ερώτησης δεν μπορούν όλοι να συνηθίσουν το quick shift ειδικά στις υψηλές στροφές και όπως ανέφερα πιο πάνω κάνουν ζημιά άθελά τους στο κιβώτιο τους.
 

Admin

Administrator
May 9, 2010
20
11
3
Μοντέλο
MK6
στο ΜΚ6 μου μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο κα..... ευχάριστες μετατροπές !!!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
στο ΜΚ6 μου μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο κα..... ευχάριστες μετατροπές !!!
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
[mention]bullet_fiesta[/mention] Τι εταιρειας ειναι το short shift σου?Αρα λες οτι μονο του καποιος που δεν εχει εμπειρια ειναι δυσκολο ή ρισκο?!
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
pk91 said:
@bullet_fiesta Τι εταιρειας ειναι το short shift σου?Αρα λες οτι μονο του καποιος που δεν εχει εμπειρια ειναι δυσκολο ή ρισκο?!

Είναι της dark ice designs και γίνεται 30% πιο κοντή η διαδρομή.
Ρίσκο ως προς την σωστή χρήση. Σαν upgrade είναι καλό. Πρέπει πάντα να είναι συγχρονισμένο δεξί χέρι με αριστερό πόδι γιατί η απροσεξία δεν συγχωρείται τόσο εύκολα πλέον.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εγώ θα σας πω ότι η γυναίκα μου απλά το αγάπησε ! κάτι λέει αυτό !
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Σε νορμάλ χρήση το λάτρεψε και η μητέρα μου που το κυκλοφορούσε 3 εβδομάδες [mention]mk6car[/mention] νομίζω σε εσένα κάναμε καλύτερη επιλογή 😉
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread