Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος έχει μερικές μέρες τώρα που ακούγεται ένα ελαφρό σφύριγμα κατά το φρενάρισμα. Κυρίως όταν φρενάρω μέσα στην πόλη και όχι με μεγάλη ταχύτητα. Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με τα τακάκια έτσι δεν είναι; Δεν είναι ότι δεν φρενάρει το αμάξι απλά είναι σπαστικό :D
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος έχει μερικές μέρες τώρα που ακούγεται ένα ελαφρό σφύριγμα κατά το φρενάρισμα. Κυρίως όταν φρενάρω μέσα στην πόλη και όχι με μεγάλη ταχύτητα. Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με τα τακάκια έτσι δεν είναι; Δεν είναι ότι δεν φρενάρει το αμάξι απλά είναι σπαστικό :D
Καλησπέρα αν τα τακακια είναι σχετικά καινούργια δηλαδή δεν χρειάζονται αλλαγή, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι απλό, δοκίμασε να ρίξεις λίγο σπευ καθαριστικό φρένων, καμία φορά όταν σφυρίζουν τα φρένα (οι δίσκοι) το πρόβλημα λύνεται με την χρήση του συγκεκριμένου σπευ.
 

panos_stp

New member
May 11, 2020
71
13
8
Λογικά σφύριγμα στο φρενάρισμα είναι είτε από φαγωμένα τακάκια. Ίσως θες αλλαγή. Ή έχεις ψιλό φάει την δισκοπλακα επομένως θες δισκοπλακες.
Πάντα πιο πιθανό σενάριο είναι τα τακάκια.
Επίσης μπορεί να μην έχουν καθίσει τα τακάκια σωστά. Ή αν είναι καινούργια να θέλει λίγο να πατήσουν τα πατακια.


Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Λογικά σφύριγμα στο φρενάρισμα είναι είτε από φαγωμένα τακάκια. Ίσως θες αλλαγή. Ή έχεις ψιλό φάει την δισκοπλακα επομένως θες δισκοπλακες.
Πάντα πιο πιθανό σενάριο είναι τα τακάκια.
Επίσης μπορεί να μην έχουν καθίσει τα τακάκια σωστά. Ή αν είναι καινούργια να θέλει λίγο να πατήσουν τα πατακια.


Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου
Μπα δεν είναι καινούργια τα τακάκια.
Post automatically merged:

Καλησπέρα αν τα τακακια είναι σχετικά καινούργια δηλαδή δεν χρειάζονται αλλαγή, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι απλό, δοκίμασε να ρίξεις λίγο σπευ καθαριστικό φρένων, καμία φορά όταν σφυρίζουν τα φρένα (οι δίσκοι) το πρόβλημα λύνεται με την χρήση του συγκεκριμένου σπευ.
Καινούργια δεν είναι απλά πριν 6 μήνες που πήρα το αμάξι είχε γίνει έλεγχος. Θα μπορούσα να δοκιμάσω αυτό που λες πριν πάω για αλλαγή. Το ρίχνω απευθείας επάνω στη δισκόπλακα;
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Πιο πιθανό είναι να παίζει κάποιο σενάριο όπως γράφει Πάνος παραπάνω, όπως πχ φθαρμενοι δίσκοι. Εχουν κάποιες εμφανείς φθορες;
Δοκίμασε αν είναι λίγο καθαριστικο φρενων και το βλέπεις μηπως σταματήσει ο θόρυβος, αλλιώς το ψάχνεις περαιτέρω (είχε συμβεί σε αμάξι φίλου και μετά την εφαρμογή σπρευ δεν το ξαναεκανε).
Ψεκαξεις την περιοχή που είναι η δαγκανα των φρενων γιατί εκεί βρίσκονται οι περισσότερες επικαθήσεις από την βρωμιά που αφήνουν τα τακακια.
 

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Πιο πιθανό είναι να παίζει κάποιο σενάριο όπως γράφει Πάνος παραπάνω, όπως πχ φθαρμενοι δίσκοι. Εχουν κάποιες εμφανείς φθορες;
Δοκίμασε αν είναι λίγο καθαριστικο φρενων και το βλέπεις μηπως σταματήσει ο θόρυβος, αλλιώς το ψάχνεις περαιτέρω (είχε συμβεί σε αμάξι φίλου και μετά την εφαρμογή σπρευ δεν το ξαναεκανε).
Ψεκαξεις την περιοχή που είναι η δαγκανα των φρενων γιατί εκεί βρίσκονται οι περισσότερες επικαθήσεις από την βρωμιά που αφήνουν τα τακακια.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Φαντάζομαι πως αν είχε φαγωθεί ανομοιόμορφα η δισκόπλακα θα φαινόταν. Παίζει να το κάνει και λόγω της ακινησίας και της υγρασίας? Το αμάξι το πήρα τον Σεπτέμβριο με 79000χλμ και τώρα έχει 82000. Όπως είπα και στην αρχή το κάνει κυρίως σε απαλά φρεναρίσματα μέσα στην πόλη.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Φαντάζομαι πως αν είχε φαγωθεί ανομοιόμορφα η δισκόπλακα θα φαινόταν. Παίζει να το κάνει και λόγω της ακινησίας και της υγρασίας? Το αμάξι το πήρα τον Σεπτέμβριο με 79000χλμ και τώρα έχει 82000. Όπως είπα και στην αρχή το κάνει κυρίως σε απαλά φρεναρίσματα μέσα στην πόλη.
Συνήθως όταν οι δισκοπλακες χρειαζονται αλλαγή εχουν είτε χαρακιές βαθιές πχ από τακακια με ελάχιστη γόμα, είτε το μήκος τους περιμετρικά έχει πέσει κάτω απ τα επιτρεπτά όρια που δίνει ο κατασκευαστής.
Λόγο ακινησίας και υγρασίας μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να το κάνει γιατί με τα πρώτα ένα δύο φρεναρίσματα δεν θα το ξανά άκουγες.
Για εμένα αν τα τακακια σου είναι σχετικα καινούργια και οι δίσκοι είναι οκ, δοκίμασε να κάνεις ένα καλό καθαρισμό, αλλά απέφυγε να ρίξεις οσο μπορείς σπρέι στην κάτω μεριά απ τα τακακια, δηλαδή στην γομα.
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Εκτός από σφύριγμα έχεις παρατηρήσει τρέμουλο στο φρενάρισμα?Αν ναι ίσως έχει στραβώσει η δισκόπλακα και δεν πατάει καλά πλέον το τακακι. Έχουν ψωμί τα τακάκια αν όχι ίσως είναι επειδή τελειώνουν απλά και ήρθε η ώρα για αλλαγή...
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Σου παραθέτω ένα πολύ καλό βίντεο που αναλύει διάφορες περιπτώσεις απ τις οποίες μπορεί να προκληθεί θόρυβος κατά το φρενάρισμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

panos_stp

New member
May 11, 2020
71
13
8
Ωραίο βίντεο.
Για να δεις αν έχουν φαγωθεί οι δισκοπλακες κάνε με το νύχι σου πάνω στην επιφάνεια τους. Θα καταλάβεις αν έχουν φαγωθεί γιατί θα έχουν κάνει γουβα σε σχέση με την περίπτερο της δισκοπλακας.
Τα τακάκια και πάλι μπορεί να δεις αν έχουν ακόμα ψωμί φαίνεται πόσο έχουν φαγωθεί αν τα δεις.
Κάνε έναν καλό καθαρισμό που είπαν και τα παιδιά παραπάνω γιατί βοηθάει.
Το ότι έχει γινει έλεγχος στο αμάξι δεν σημαίνει ότι τα τακάκια έχουν αλλαχτεί.
Μπορεί όταν το πήρες να ήταν οκ ενώ μετά από 3.000χλμ να έχουν φθάσει σε φαση αλλαγής.
Πάντως κάτι το ανησυχητικό δεν νομίζω ότι είναι.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου
 

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Σου παραθέτω ένα πολύ καλό βίντεο που αναλύει διάφορες περιπτώσεις απ τις οποίες μπορεί να προκληθεί θόρυβος κατά το φρενάρισμα.
Πολύ καλό το βιντεάκι! Ευχαριστώ! Ο ήχος που ακούγεται στην αρχή του βίντεο που φρενάρει αυτός, ακούγεται και σε μένα :p
Post automatically merged:

Εκτός από σφύριγμα έχεις παρατηρήσει τρέμουλο στο φρενάρισμα?Αν ναι ίσως έχει στραβώσει η δισκόπλακα και δεν πατάει καλά πλέον το τακακι. Έχουν ψωμί τα τακάκια αν όχι ίσως είναι επειδή τελειώνουν απλά και ήρθε η ώρα για αλλαγή...
Όχι δεν έχω παρατηρήσει τρέμουλο κατά το φρενάρισμα.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
το θέμα είναι ότι για να κάνεις όλες αυτές τις δοκιμές, λιπάνσεις συντήρησεις τόσο σχολαστικά θα πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου, γιατί ανάθεμά με και αν υπάρχει συνεργείο που θα καθίσει να σου κάνουν όλες αυτές τις τόσο όπως είδαμε σημαντικές εργασίες κατα την αλλαγή στα τακάκια ή στις δισκόπλακες !
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
το θέμα είναι ότι για να κάνεις όλες αυτές τις δοκιμές, λιπάνσεις συντήρησεις τόσο σχολαστικά θα πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου, γιατί ανάθεμά με και αν υπάρχει συνεργείο που θα καθίσει να σου κάνουν όλες αυτές τις τόσο όπως είδαμε σημαντικές εργασίες κατα την αλλαγή στα τακάκια ή στις δισκόπλακες !

Κυρίως χρόνος και μεράκι να υπάρχει για όλα αυτά και φυσικά προσεκτική δουλεία σε ότι βάζουμε χέρι, συνεργεία που να κάθονται και να κάνουν αυτή την δουλεία σίγουρα σπανίζουν για να μην πω ότι δεν υπάρχουν και δυστυχώς τα περισσότερα συνεργεία (υπάρχουν σίγουρα εξαιρέσεις) όπως και αντιπροσωπείες θα τολμίσω να πω πως κάνουν τις περισσότερες εργασίες άρπα κόλλα και με το μάτι.
Και το λέω αυτό και για τις αντιπροσωπείες γιατί πχ όποτε έχει τύχει και έχω πάει σε αντιπροσωπεία και με έχουν αφήσει να επιβλέπω κατά την διάρκεια του σέρβις, απλά βασικά πραγματάκια δεν τα προσέχουν, πχ βάζουν αερόκλειδο για να σφύξουν τα μπουλώνια και του δίνουν χωρίς να υπάρχει αύριο και δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδο, δεν λιπαίνουν το φίλτρο λαδιού ώστε να έχει λάδι μέσα κατά την πρώτη εκκίνηση, λάδια κινητήρα με το μάτι που συνήθως ξεπερνούν την ένδειξη max, γι αυτό και η γνώμη μου είναι σε απλές εργασίες που πίανει το χέρι μας να τις κάνουμε εμείς αργά, μεθοδικά και σωστά, ώστε να αποφύγουμε αυτά τα λάθη.
Ξέφυγα απ το θέμα:p
 
  • Like
Αντιδράσεις: westerlycarrot9

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread