Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδιά. Παρατήρησα τις τελευταίες μερες ενα σφυριγμα οταν φρεναρω. Αρκετα δυνατο απο ενα σημειο και επειτα. Στο μεσο του φρεναρισματος ξεκιναει. Να ανησυχω; Ξερει κανεις γιατι συμβαινει; Ευχαριστω!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι κάτι,
δες πόσο ψωμί έχει το τακάκι σου (δεν νομίζω να θέλεις αλλαγή), λογικά κάποιο σκουπιδάκι θα έχει μαζέψει
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
38
Πειραιάς
Παιζει και η υγρασια; Σημερα δεν ακουστηκε τιποτα! Thnx!
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Ναι παιδιά κ σε εμένα έχουν αρχίσει τα σφυρίγματα... Χωρίς να έχω δει κάποια διαφορά στην απόδοσή τους. Δεν ανησυχώ, αντιθέτως σφυρίζω κ εγώ όταν έχω κέφια, ώστε να βγεί ένα καλό συλλογικό μουσικό αποτέλεσμα...
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
και μενα σφυροκοπανε και του φιλου μου που εχει το ιδιο.μαλλον ειναι πολυ σκληρα τα τακακια αυτα.Οτι σταματαει παντως σματαει αν αλλαξω και λαστιχα γιατι εχουν γινει σλικ giggle
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Παιδία και εμένα τις τελευταίες μέρες σφυρίζουν δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα συνήθως το ακουώ όταν φρενάρω λίγο πιο δυνατά και σε κατηφόρες αλλά ακούγεται ελάχιστα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
δεν ειναι κατι ανησυχητικο...και εμενα το κανει ειδικα με τα καινουργια τακακια (ferodo) αλλα δυναμονω το ραδιο και δεν ακουω τιποτα :) :) :)
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
Παιδια παρατήρησα έναν ήχο όταν αφήνω γκάζι και πέφτει η ταχύτητα αλλα και όταν πατάω φρένο κανει έναν θόρυβο οχι με διαρκεια αλλα διακεκομμένο... ένδειξη για φθορά δεν μ έχει βγει ακόμα αλλα μ έχει πει πριν 25 μέρες ο μηχανικός μ ότι πρέπει να αλλάξω τακακια άμεσα καθώς έχω ακόμα 40% πάστα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ώπα μισό, άλλο ο θόρυβος όταν αφήνεις γκάζι, άλλος όταν πατάς φρένο, με 40% πάστα δεν θέλεις "άμεσα αλλαγή", και φαγωμένα τακάκια δεν κάνουν διακεκομένο θόρυβο. Για δώσε μεγαλύτερη προσοχή στο τι συμβαίνει και πες μας....
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
Ένας φίλος μ μου είπε ότι επειδη το μκ7.5 έχει σύστημα ένδειξης για φθορά φρένων εχει ενα σαν μηχανηματάκι που σ δίνει αυτον τον θόρυβο πριν σ ανάψει η ένδειξη φρένων.. ξέρουμε κάτι τετοιο;

Προστέθηκε μετά από 53 δευτερόλεπτα:
Ένας φίλος μ μου είπε ότι επειδη το μκ7.5 έχει σύστημα ένδειξης για φθορά φρένων εχει ενα σαν μηχανηματάκι που σ δίνει αυτον τον θόρυβο πριν σ ανάψει η ένδειξη φρένων.. ξέρουμε κάτι τετοιο;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έχω φάει τακάκια μέχρι να φτάσουν στο πλακάκι, δεν άναψε τίποτα, συνήθως έχουν ένα μικρό νύχι που ακουμπάει στο δίσκο και σφυρίζει για να σε ειδοποιήσει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Στραβωμένος δίσκος (πιο σπάνιο) ή δίσκος που έχει ανώμαλη επιφάνεια από τακάκι (το πιο συχνό) κάνει ένα μικρό χτύπο στο φρένο και στα πολλά χλμ τρέμει το τιμόνι όταν φρενάρεις, αλλά δεν κάνει θόρυβο.
 

jo_takis

MK7
Newbie
Σεπτ. 11, 2021
1
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλημερα,να ρωτησω κι εγω για αθορυβο μετα την αλλαγη δισκων και τακακια;Εβαλα zimermman και φεροντο πλακες τακακια αντιστοιχα.Κανουν σφυριγματα κλασσικα πριν το στρωσιμο,αυτο δε με απασχολει τοσο.Το θεμα ειναι οτι αρχισε να κανει θορυβο στη στροφη και ακουγεται κατω απο το τιμονι.Μπορει να ειναι απο κατι αλλο ο ηχος ασχετο με τα φρενα;Ευχαριστω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread