Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
2ο service για το ST σήμερα. Αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου καμπίνας, προσθήκη ελάχιστου παραφλού.
Έλεγχος και μετρήσεις σε υγρά φρένων και παραφλού. Διάφοροι έλεγχοι σε ημιαξόνια, τζόγους, τακάκια κλπ, έκδοση κάρτας καυσαερίων.
Αναβάθμιση του PCM λόγω ανάκλησης από τη Ford (φορτώθηκε νέο πρόγραμμα διαχείρισης του κινητήρα δηλαδή).
Σύνολο 130 ευρώ, με έκπτωση 10% στα αναλώσιμα (γνήσια Ford).

Χάζεψα και ένα Ford GT που ήταν σταθμευμένο στο parking. Πραγματικά βρίσκεται αλλού (το έβαλαν μπρος)   33xxx
33xxx
33xxx
33xxx
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Πολύ καλή τιμή θα έλεγα! Που αν επιτρέπεται?
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Και εγώ εκεί πάω αλλα στο mk6 μου με δαγκώνουν λίγο παραπάνω νομίζω.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για την αναβάθμιση της pcm, τους είπες εσύ να κάνουν έλεγχο/αναβάθμιση η το έκαναν από μόνοι τους? Είχες δει αν στο ETIS εμφανιζόταν ότι υπάρχει όντως κάποια ανάκληση που αφορά την pcm? Η απλά υπήρχε μια πιο καινούργια έκδοση?

Ρωτάω γιατί σε εμένα ποτέ δεν έχουν κάνει από μόνοι τους αναβάθμιση, παρότι σύμφωνα με το etis υπάρχει πιο καινούργια έκδοση για κάποια modules (και της pcm), και σε αυτή την αντιπροσωπεία, αλλά και σε άλλη που το έχω πάει.
Όταν το είχα αναφέρει, η απάντηση ήταν ότι οι αναβαθμίσεις έχουν βγει για να αντιμετωπίσουν συγκεκριμένα προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν, και από την στιγμή που το δικό μου αμάξι δεν έχει πρόβλημα, δεν χρειάζεται.

Και επίσης από ότι καταλαβαίνω, δεν σε χρέωσαν για την αναβάθμιση έτσι δεν είναι? Νομίζω ότι συνήθως υπάρχει κάποια χρέωση.

Η τιμή πάντως πολύ καλή. Τα λάδια ήταν από βαρέλι?
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
οταν εκανα το 2ο  δικο μου service, μου αλλαξαν και τα υγρα φρενων , βασει μανιουαλ
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Σχετικά με την αναβάθμιση του pcm ήξερα ότι υπάρχει, γιατί το είχα δει εδώ και κανένα δίμηνο στο Etis. Όπως επίσης έχω δει ότι εμφανίζεται και σε άλλα ST κυρίως κατασκευασμένα μετά το καλοκαίρι του 2015. Πιο συγκεκριμένα το μήνυμα είναι το:
"Outstanding Field Service Actions"
"17P06 - FIESTA ST IN-USE MONITOR PERFORMANCE RATIO PCM UPDATE"
Προσωπικά δεν είπα κάτι, από μόνο του το αφεντικό με ρώτησε αν έχω πρόγραμμα στο αυτοκίνητο γιατί υπάρχει ανάκληση από την Ford και πρέπει να την περάσει. Του απάντησα ότι έχω δει κι εγώ την ανάκληση και το αυτοκίνητο είναι εργοστασιακό, οπότε και προχώρησε τη διαδικασία. Δε χρεώθηκα κάτι, ήταν δωρεάν λόγω εγγύησης. Αυτή η διαδικασία κράτησε αρκετά, ίσως και μισάωρο. Απ' ότι κατάλαβα, αρχικά πρέπει να ζήτησαν και να πήραν κάποια έγκριση από τη Ford και μετά φόρτωσαν το πρόγραμμα.

Τα λάδια δεν ήταν από βαρέλι, το κλασικό 5λιτρο Castrol ξεσφράγισε μπροστά μου και χρησιμοποίησε τα 4 λίτρα (τόσα χρέωσε στην απόδειξη). Ανάθεμα βέβαια, γιατί ο δείκτης είναι πάλι πάνω από το max.

Όσον αφορά τα υγρά φρένων που αναφέρει ο georgemps, όντως βάσει service manual έπρεπε να αλλαχθούν. Παρατήρησα όμως τον μηχανικό ότι χρησιμοποίησε κάποια "εργαλεία" για να μετρήσει τα υγρά φρένων και το ψυκτικό υγρό. Δεν τα άλλαξε, οπότε μάλλον δε χρειαζόταν. Φανταστείτε ότι μέτρησε ακόμα και τα λάστιχα (τα αυλάκια) ένα προς ένα και τη ρεζέρβα (που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από αυτό το συνεργείο. Σε κάποιες λεπτομέρειες έχω ένσταση, λεπτομέρειες στις οποίες "χάνει" λόγω μεγάλου όγκου εργασίας (εκείνη την ώρα είχε 5 ανυψωτικά με αυτοκίνητα στα οποία δούλευαν και καμιά 10αριά που περίμεναν απ' έξω. Ιμάντες χρονισμού, service, ρεζερβουάρ, ηλεκτρονικά, το GT (που τραβούσε τα βλέματα), ένα θηρίο Ranger, ένα diesel s-max με 378000χλμ που το έβλεπες και έλεγες ότι τώρα βγήκε από το εργοστάσιο κλπ.
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τα μέτρησα με κρύο κινητήρα, το πρωί πριν το κινήσω, στο parking που δεν έχει κάποια κλίση το πάτωμα (το αφήνεις χωρίς χειρόφρενο και μένει εκεί).
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Προσωπικά τα μετράω όπως λέει στο manual , ζεστά και αφού σβήσω τον κινητήρα μετά από 10 λεπτά. Επειδή είχα κάνει και εγώ αλλαγή βάζοντας την σωστή ποσότητα λαδιού, παρατήρησα ότι μετρώντας κρύο, το πρωί πριν ξεκινήσω, πάντα ήταν πάνω από το max ο δείκτης. Στην συνέχεια, μετρώντας με τον τρόπο που λέει το manual, η στάθμη ήταν ακριβώς στο μαξ, ούτε χιλιοστό πιο πάνω. Στο manual του audi που έχω, λέει επίσης ξεκάθαρα ότι το λάδι θα πρέπει να μετρηθεί με ζεστό κινητήρα και αφού περάσουν 5 λεπτά.
Δοκίμασε λίγο και με αυτόν τον τρόπο, και δες τι ένδειξη θα πάρεις.
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ωραία, θα το δοκιμάσω με τον τρόπο που μου περιγράφεις και θα επανέλθω. Ευχαριστώ για τη συμβουλή  ;)

Y.Γ. Μετά το προηγούμενο service που είχα το ίδιο πρόβλημα, αφαίρεσα σχεδόν μισό λίτρο για να πάει ο δείκτης ελάχιστα κάτω από το max...
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Να ρωτησω κατι και εγω μπαινω στο etis και τι μονο που μου λεει (εκρεμμεις ενεργειες σερβις).Χρειαζεται καποια εγγραφη?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δε χρειάζεται εγγραφή. Μόνο διάλεξε στις επιλογές του site ότι η χώρα είναι η Ελλάδα (έχει by default την Αμερική).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread