Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
εγω παντως απ'οσα γνωριζω μεχρις στιγμης οταν αρχιζεις να βαζεις περιφερειακα σιγουρα θελει κ ενα remap...παντου ισχυει αυτο..εκτος αν ειναι τοσο "εξυπνο" το προγραμμα κ ξεκινησει τα adapt...προσοχη..δεν λεω οτι δεν θα δουλεψει ετσι αλλα σιγουρα δεν θα δουλεψει στο 100%..το προγραμμα που φορας εχει ρυθμιστει για στοκ αμαξι... :)

ακομα κ η milltek αναφερει οτι θελει remap αν επιλεξεις την εξατμιση της! οποτε δεν μπορεις τουλαχιστον να βαλεις milltek κ να αποδωσει τα μεγιστα?η ρικα τι σ λεει σε αυτο?βαλε οτι εξατμιση θελεις εκτος απο milltek δηλ.?
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Επειδή διαβάζω το θέμα και μου εχει δημιουργηθεί η απορία , αν και έχω άλλο αυτοκίνητο

Ο/η/το ριρικα ποιος/ποια/τι ειναι;
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
dimwhoo said:
Επειδή διαβάζω το θέμα και μου εχει δημιουργηθεί η απορία , αν και έχω άλλο αυτοκίνητο

Ο/η/το ριρικα ποιος/ποια/τι ειναι;
Οριστε http://www.rica.nl/
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Η Ριρίκα προφανώς δεν ασχολείται άλλο με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Έβγαλε ένα πρόγραμμα και πάει τελείωσε.

Ούτε όμως, και η Μάουντιουν έχει βγάλει ακόμα στέητζ 2 πρόγραμμα για δαύτο.

Κι όπως έχω ξαναπεί, δεν έχω βρει άλλη εταιρία, που να δίνει και στέητζ 1 και στέητζ 2 πρόγραμμα. Αν έχει βρει κάποιος, ας δώσει το λινκ.

Πέραν τούτων, πιστεύω ότι αν δεν ξεφύγει κάποιος σε μέγεθος, η εξάτμιση σαφώς μπορεί να δουλέψει και έτσι. Με την ίδια λογική που βάζει κάποιος ένα πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα σε ένα μάνα αυτοκίνητο. Μπορεί μια σούπερ-ντούπερ εισαγωγή να ήθελε και πρόγραμμα. Αλλά ένα τόσο δα φιλτράκι όχι.

Όταν λοιπόν, μάνα είσαι 54άρης και βάζεις και φιλτροπρόγραμμα και εξακολουθείς να είσαι 54άρης, στις ανοχές προγράμματος/εγκεφάλου βασίζεσαι και σίγουρα θα 'ταν καλύτερα να γινόσουν 60άρης.

Τώρα, αν ήθελες να γίνεις 70άρης, ε, προφανώς θα ήθελες και επαναπρογραμματισμό.

Αυτή είναι η λογική τους, υποθέτω. Των Ριρικαίων τουλάχιστο. Και θα συμφωνούσα. Για ήπια εξάτμιση 60άρα πάντα.

Για να το πούμε αλλιώς, δεν υπάρχει περιφερειακό, όσο ήπιο κι αν είναι, που να μην απαιτεί αλλαγές και στα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου, αν μιλάμε για 100% απόδοση πάντα.

Όταν ένας προγραμματιστής λέει ότι φκιάχνει πρόγραμμα για μάνα αυτοκίνητο, εννοεί ότι, ναι μεν με εξάτμιση θα δούλευε ακόμα καλύτερα, αλλά το κέρδος θα ήταν μικρό για το κόστος της εξάτμισης, οπότε το δηλώνουμε "πρόγραμμα για μάνα" και βασιζόμαστε στην ευελιξία του εγκεφάλου να προσαρμόσει τα δεδομένα κατά το δοκούν.

Ακριβώς εκεί ποντάρω, λέγοντας ότι με την ήπια εξάτμιση θα γίνει αυτό ακριβώς που πρέπει, και ας μην πάει 230+ άλογα, οπότε θα χρειαζόταν φυσικά πλήρως διαφορετικό πρόγραμμα.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Υπαρχει κ η loder1899 στα 235 αλογα..κοιτα το σχετικο thread που εχω βαλει οσες εταιριες εχουν κυκλοφορισει 2ερο σταδιο...κ με εξατμιση δηλ.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Riordian said:
http://www.revotechnik.com/news/2013/ford-fiesta-st-1-6t-release/

Αλλά νομίζω πως έχεις πει να μην βάλεις revo, γιατί είναι κάπως τσιτωμένο, σωστά;

Αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να πεις.

Τα υπόλοιπα από κοντά.
;-)

Σκέφτομαι τελικά να μείνω ως έχω με την όποια δύναμη έχει αυτή τη στιγμή το αυτοκίνητο. Για τη δουλειά που το θέλω,  αργό δεν είναι. Από κει και πέρα σα 2λιτρο δε θα πάει ποτέ. Δε φκιάχτηκε 2λιτρο στην τελική.

Αν επιμείνω με τη δύναμη,  υπάρχει κίνδυνος και τη συμπεριφορά του να χαλάσω, και την αξιοπιστία του να υπονομεύσω.

Υπάρχουν σημαντικά πράγματα που θα 'ταν καλό να βελτιωθούν και πραγματικά να του προσφέρουν κάτι ουσιώδες.

Από δύναμη ένα φιλτροπρόγραμμα τελικά, είναι μια χαρά για στρίψιμο, οπότε λέω να αποποιηθώ τα της εξάτμισης κτλ., να μην μπλέξω στο ίδιο μονοπάτι με το Λεόν και να θέλω μετά 10.000€, για να το κάνω να (ξανα) στρίψει και να σκέφτομαι πότε θα σπάσει.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Nordvinden said:
Μου απάντησαν οι ριρικαίοι:

Αν αλλαχτεί η εξάτμιση, δε χρειάζεται αλλαγή στο πρόγραμμα.

Μου είχαν απαντήσει οι Ολλανδοί.

Έθεσα το ίδιο ερώτημα και στους Σουηδούς (η Ριρίκα έχει έδρες και στις δύο αυτές χώρες).

Απάντησαν και αυτοί το ίδιο, λέγοντάς μου ότι το στέητζ 2 για μένα είναι ένα φουλ σύστημα εξάτμισης.  Τους ξαναρώτησα στα πόσα χλστ. θεωρούν ότι πρέπει να παίξω, και περιμένω και σ'αυτό απάντηση, γιατί μιλάμε μέσω ΦΒ.

Όπως είχα ξαναπεί, εγώ απομακρύνομαι σιγά-σιγά από την εξάτμιση, γιατί θέλω να ασχοληθώ με άλλα -σημαντικότερα για μένα- μπλιμπλίκια στο παλιάμαξο, αλλά τα γράφω ως πληροφόρηση, μην τυχόν στο μέλλον επιλέξει κάποιος να ριρικωθεί.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Κι εγώ.
Είναι το λογικότερο και το κινηματικά πιο ισορροπημένο, θεωρώντας ότι σε στήσιμο/λάστιχα το αυτοκίνητο είναι μαμά.

Μόλις απάντησαν οι Σουηδοί. Συνεργάζονται με τη Ferrita, όσον αφορά στις εξατμίσεις. Δεν έχει φκιάξει ακόμα κάτι για το ΣΤ180, αλλά μου έδωσαν τηλέφωνο, ώστε να μιλήσω μαζί τους και να τους ζητήσω να φκιάξουν.

Αυτά.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ωραιος.... ok234

στην προκειμενη περιπτωση αν καποια στιγμη σ φτιαξουν εξατμιση μπορουν να σε υποστιρηξουν για remap?Ή εννοουν οτι καντο ανεξαρτητα ασχετως αν συνεργαζομαστε απλα να σ φτιαξουν εξατμιση?

υγ:σε λιγο που θα βιδωσεις μπλοκε θα θες παραπανω δυναμη ρε tease
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Έχω ήδη από δαύτη.

Άσε που το μπλοκέ γίνεται αισθητό σε μένα στο στρίψιμο. Αυτός είναι και ο λόγος αγοράς του.
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
παντος παιρνει λιγα σε σχεση με το 1600 του νισσαν .....
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησπερα θα ηθελα γνωμες με πμ για να μην γινεται και διαφημιση για καταστηματα που εμπιστευεστε για να φτιαξω ενα caτback για το ST. 
thanks!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γιώργο μπορείς να το συζητήσεις στο θέμα.Δεν υπάρχει πρόβλημα.Καλύτερα εδώ ώστε να μαθαίνουν και τα άλλα μέλη
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
οκ J , Λοιπον μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο GP και θα παω και μια βολτα απο Mavroidako. Αλλες αποψεις? για catback μεχρι αποληξεις θελω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread