Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostasgp

Original poster
Newbie
Σεπτ. 8, 2014
4
0
0
καλησπέρα παιδιά,

θέλω να βάλω διαχύτη και εξάτμιση στο αμάξι...που μπόρω να τα βρω και σε τι τιμές? υπάρχει περίπτωση να χάσω την εγγύηση?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Με την αλλαγη διαχυτη δε χανεις καμια εγγυηση. Με την εξατμιση (τελικο ή ολοσωμη) χανεις την εγγυηση για τα κομματια που εχεις αντικαταστησει.

Εδω εχει ξανασυζητηθει περιπου το ιδιο θεμα.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Η Milltek την Πεμπτη 25 Σεπτ. παρουσιασε την προταση της για την εξαγωγη των κινητηρων 1.0T Ecoboost τοσο των 100 αλλα και των 125 αλογων.

περισσοτερα εδω:

http://www.millteksport.com/product.news.read.cfm?articleid=154
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Απ'οτι μου εχουν πει,χανεται η εγγυηση σε περιπτωση αλλαγης της εξατμιαης!Οποτε εγω λεω να περιμενω προς το παρον!Απο περιεργεια κ μονο σε τι τιμη θα ειναι στην διαθεση μας?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
ecoboost100, τι θες να μάθεις σχετικά με την εξάτμιση;
 

ecoboost100

Newbie
Σεπτ. 13, 2014
5
0
1
Καλησπέρα.αν αλλάξω τελικο χάνεται η εγγύηση;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1430091881[/time]
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει οσο πιο σύντομα γίνεται .επισης θελω να ρωτήσω αν αλλαγή τελικού μπορει να επιφέρει αλλαγή στην απόδοση προς το χειροτερο
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Η αλλαγή τελικού είναι πονεμένο ζήτημα, αναλόγως στον αντιπρόσωπο που θα πας θα αποφανθει αν χάσεις εγγύηση ή όχι. Και ναι μπορεί να χειροτερέψει το αμάξι αν βάλει καμιά τεράστια σωλήνα... ή ακόμα χειρότερα κάποιο έτοιμο...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εγω προσωπικα δεν θα βαλω σκετο τελικο. Όταν έρθει η ώρα θα μπει κατευθείαν ολόσωμη εξάτμιση, που θα έχει νόημα και σε θόρυβο και σε επίδοση. Εάν δεν σε απασχολει η βελτιωση του αμαξιου παρα πολυ και θες να καταφυγεις σε δυο τρεις μετατροπουλες για να ξυπνησει το αμαξι, καντο. Απλά φτιάξε κάποιο τελικό σε οποιον μάστορα και να μην σου αλλαξει την διαμετρο της σωληνας.

Η εξατμιση που εχουμε ειναι παρα πολυ καλη κατασκευαστικα και ειναι κριμα να αλλαχτει χωρις λόγο
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Θέλω να κάνω μια ερώτηση, ενδιαφέρομαι να αλλάξω μπούκα στο φιεστα μου, εχω τον απλο διαχύτη, και οταν θα βαλω εμφανισιακα προτιμω να τον κοψω στο κομμάτι της εξάτμισης.Εμφανισιακά τι προτείνεται απο μπούκα, μονή φαλτσόκοφτη ή διπλή μπούκα? Επίσης θα το εκτιμούσα αν ανέβαζες κανείς δική του φώτο να δω πώς είναι
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Φίλε Ηλία θα σου πρότεινα να ψάξεις να δεις διάφορες φωτό από fiesta με μπούκες, έτσι έκανα και εγώ όταν έψαχνα. Για εμένα νομίζω πιο ωραία δείχνει κάτι σε μονή και φαλτσοκομμένη βέβαια γούστα είναι αυτά. Για να πάρεις μια ιδέα σου ανεβάζω δύο φωτό από τη δικιά μου μπούκα (τελικό).

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/113/vNhWla.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img924/5338/qAdLEg.jpg
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Σύντομα θα προβώ στην αλλαγή του τελικού, δηλαδή καζανάκι και μπούκα μαζί, βέβαια με ενδιαφέρει πολυ και ο ήχος και φυσικά να μην χάσω απο τα 80 ολόκληρα άλογα που έχω. Ο εξατμισάς μου είπε οτι έχουμε κάποιες επιλογές, αρχικά να μπει ένα βελτιωτικό τελικό ΙΝΟΧ και η άλλη επιλογή που μου πρότειναι σαν καλύτερη ακουστικά, να μπει σκέτος σωλήνας αντί για το τελικό καζανάκι. Θέλω να ακούσω απόψεις περι του τι να διαλέξω και σε τι θα βοηθήσει στον ήχο και αφετέρου στην ιπποδύναμη. Επιπλέον θα ήθελα και μια άποψη στην επιλογή των διαμέτρων της εξάτμισης
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Τί εννοεί σκέτος σωλήνας???  :eek: Για παπάκι το πέρασε???  :D
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
ilias710 said:
Σύντομα θα προβώ στην αλλαγή του τελικού, δηλαδή καζανάκι και μπούκα μαζί, βέβαια με ενδιαφέρει πολυ και ο ήχος και φυσικά να μην χάσω απο τα 80 ολόκληρα άλογα που έχω. Ο εξατμισάς μου είπε οτι έχουμε κάποιες επιλογές, αρχικά να μπει ένα βελτιωτικό τελικό ΙΝΟΧ και η άλλη επιλογή που μου πρότειναι σαν καλύτερη ακουστικά, να μπει σκέτος σωλήνας αντί για το τελικό καζανάκι. Θέλω να ακούσω απόψεις περι του τι να διαλέξω και σε τι θα βοηθήσει στον ήχο και αφετέρου στην ιπποδύναμη. Επιπλέον θα ήθελα και μια άποψη στην επιλογή των διαμέτρων της εξάτμισης

Νόμιζα ότι οι σκέτοι σωλήνες και τα και-καλά-GroupN τελικά είχαν πεθάνει μαζί με τα Saxoralla :D
Προφανώς σκέτος σωλήνας δεν είναι εξάτμιση, είναι εγγυημένος τρόπος να σε σταματάνε κάθε λίγο και λιγάκι και να τσιμπάς τις κλησούλες σου. Ένα ωραίο ελεύθερο τελικό, με μια ωραία (διπλή κατά τη γνώμη μου) απόληξη, και είσαι μια χαρά. Μην κόψεις το πίσω πλαστικό, αν θες αργότερα δίνεις ένα 150αρι και παίρνεις το πλαστικό από το Sport, που έχει κάτω δεξιά μια μικρή κούρμπα για να εξέχει η απόληξη.

Και φυσικά μην περιμένεις τίποτα το τρομερό από αύξηση ιπποδύναμης, να πάρεις 1-2 άλογα ίσως....
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Τελικά είχατε δίκιο, μίλησα και με άλλον εξατμισά και μου είπε αναμφισβήτητα οτι κοιτάμε μόνο βελτιωτικό τελικό, και όπως αποφασίστηκε θα μπει την άλλη βδομάδα μαζί με φίλτρο k&n panel και θα γίνει δυναμομέτρηση πριν και μέτα, μονο και μονο απο περιέργεια
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Με καλοσχεδιασμένο τελικο και το k&n μπορει να δεις και 3αλογα πανω (στο σύνολο)

Για εμενα πιο καλα θα ήταν να μην κανεις δυναμομετρηση, πιο καλα θα σου φανούν τα ψυχολογικά άλογα (επειδη θα το ακούς) απο το να δεις έναν απλό αριθμο
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
ilias710 said:
Τελικά είχατε δίκιο, μίλησα και με άλλον εξατμισά και μου είπε αναμφισβήτητα οτι κοιτάμε μόνο βελτιωτικό τελικό, και όπως αποφασίστηκε θα μπει την άλλη βδομάδα μαζί με φίλτρο k&n panel και θα γίνει δυναμομέτρηση πριν και μέτα, μονο και μονο απο περιέργεια

Όπως σου είπαν και τα παιδιά και όντως αποφάσισες, προφανώς και όχι σκέτο σωλήνα, για κανένα glxάκι καλός είναι αλλά ως εκεί! Με το καλό η τοποθέτηση και του τελικού και του φίλτρου! Πάντως, αν και δεν τα ξέρω πολύ καλά αυτά, μπορείς σε συνεργασία με τον εξατμισά να "ρυθμίσετε" την ένταση του ήχου που θα κάνει!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread