Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μιας και το αμάξι μου δεν είχε tpms, είχα κάνει εδώ και καιρό την ενεργοποίηση του συστήματος ελέγχου πίεσης ελαστικών (DDS) μέσω Forscan. Ποτέ δεν ήμουν σίγουρος αν όντως δούλευε το σύστημα μετά την ενεργοποίηση με το Forscan, ή κατά πόσο θα ήταν αποτελεσματικό όπως οι αισθητήρες στα λάστιχα του συστήματος tpms.

Τελικά προχθές, οδηγώντας, άναψε ξαφνικά η ένδειξη στο ταμπλό με την αντίστοιχη ένδειξη στην οθόνη του Sony:

IMG-3607.jpg


Κάνοντας έναν οπτικό έλεγχο, δεν φάνηκε κάποιο λάστιχο να έχει χάσει αέρα, έτσι το άφησα για να το δω καλύτερα την επόμενη μέρα, όπου μετρώντας την πίεση στα λάστιχα διαπίστωσα ότι όντως ένα από αυτά είχε χάσει περί το 1bar πίεσης. Τελικά είχε μια μικρή τρύπα, την οποία και μπάλωσα.

Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το σύστημα δουλεύει, ικανοποιητικότατα μάλιστα, μιας και όταν με ειδοποίησε δεν πρέπει να είχε χάσει πολύ αέρα το λάστιχο.

Μιας και τελικά δουλεύει το σύστημα ας δούμε πως μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω Forscan:

Όπως οι περισσότερες ενεργοποιήσεις στο Forscan, θα πρέπει να πάμε στο central configuration του IPC, φροντίζοντας να είμαστε στο Engineering mode:
59edb58f0c3b1_Screenshot(15).png.c55b2825d267925c322d9af0750f94cb.png

Στην επιλογή για το Tire pressure monitoring system, επιλέγουμε το DDS. Το DDS είναι ένα σύστημα που ελέγχει τη πίεση στα λάστιχα μέσω του ABS, σε αντίθεση με το TMPS το οποίο χρησιμοποιεί αισθητήρες στα λάστιχα.
Στην συνέχεια επιλέγουμε το Write όπως επίσης και το Write to Backup. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα δούμε ότι έχουν ανάψει κάποια λαμπάκια στο ταμπλό που αφορούν το ABS, Traction, TPMS. Αυτό έγινε επειδή θα πρέπει να επέμβουμε και στον εγκέφαλο του ABS για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Στην συνέχεια πατάμε Stop στο IPC και επιστρέφουμε στο κεντρικό μενού του Configuration and Programming:
59edb5630d66d_Screenshot(7).thumb.png.50378d834833c2862e02325c8e0bb9e9.png

Επιλέγουμε το ABS Module initialization/relearn vehicle data και πατάμε το play:
59edb56c147c6_Screenshot(9).png.4e6e054aef1b73f14fa95f6aea93e0b9.png

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα πρέπει να έχουν σβήσει τα λαμπάκια από το ταμπλό, και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί μια επιλογή στο Vehicle Settings που ονομάζεται Deflation detect:
P1030389.JPG.20db3070c5965666ed79353d89a50e7c.JPG

Επιλέγοντας το deflation detect, και κρατώντας πατημένο το κουμπί, κάνει reset και αποθηκεύει ξανά τις νέες πιέσεις ελαστικών.

Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη από τις απλές ενεργοποιήσεις μέσω Forscan, και λόγω των σφαλμάτων που εμφανίζονται και των προειδοποιητικών μηνυμάτων κατά τον προγραμματισμό του ABS, είχα αγχωθεί λιγάκι και δεν ήξερα καν αν θα δούλευε το σύστημα. Τελικά μπορώ να πω ότι το DDS δουλεύει, και ότι τουλάχιστον στο δικό μου αμάξι, δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα κατά την ενεργοποίηση, η στην συνέχεια.

Εννοείται ότι όποιος αποφασίσει να το κάνει, το κάνει με δική του ευθύνη, καθώς πάντα μπορεί να πάει κάτι στραβά κατά τον προγραμματισμό του ABS.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Πολυ ωραιο το θεμα σου nexus. Κατανοητο με αρκετη επεξεργασια και εικονες ωστε να το καταλαβουμε. ;)  ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλή φάση, το να λειτουργεί έτσι απλά, με έναν βασικό προγραμματισμό.
Απ' ότι έχω καταλάβει, το σύστημα αυτό "αισθάνεται" τη διαφορά στην ταχύτητα ενός τροχού στον οποίο έχει ξεφουσκώσει το λάστιχο από τους υπόλοιπους τροχούς και σε ειδοποιεί αντίστοιχα.

Μπράβο!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι έτσι δουλεύει. Απλά μέχρι να το δω να λειτουργεί στην πράξη, δεν ήμουν σίγουρος αν όντως έκανε δουλειά.
Τελικά μια χαρά δουλεύει για όσους δεν έχουν τους αισθητήρες στις ζάντες. Επίσης δεν έχεις θέματα με τυχόν δυσλειτουργίες των αισθητήρων.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν και το δικό μου Fiesta έχει TPMS, πήρα το κείμενό σου και το έκανα paste (με credit σε σένα) στο Club Ford Hellas για να το βλέπουν και εκεί ;)
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
The Ace said:
Αν και το δικό μου Fiesta έχει TPMS, πήρα το κείμενό σου και το έκανα paste (με credit σε σένα) στο Club Ford Hellas για να το βλέπουν και εκεί ;)

Thanks Ace, καλά έκανες. Γενικά είναι καλό να διαδίδεται η γνώση και όποιες καλές/κακές εμπειρίες μπορεί να έχει κάποιο μέλος, οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν την κοινότητα.
Και εγώ έχω αντλήσει πολλές χρήσιμες πληροφορίες και από αυτό το φόρουμ όπως και από πολλά άλλα που επισκέπτομαι κατά καιρούς.
 

stratisfiesta

Newbie
Oct 13, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK6
Μιας και το αμάξι μου δεν είχε tpms, είχα κάνει εδώ και καιρό την ενεργοποίηση του συστήματος ελέγχου πίεσης ελαστικών (DDS) μέσω Forscan. Ποτέ δεν ήμουν σίγουρος αν όντως δούλευε το σύστημα μετά την ενεργοποίηση με το Forscan, ή κατά πόσο θα ήταν αποτελεσματικό όπως οι αισθητήρες στα λάστιχα του συστήματος tpms.

Τελικά προχθές, οδηγώντας, άναψε ξαφνικά η ένδειξη στο ταμπλό με την αντίστοιχη ένδειξη στην οθόνη του Sony:

IMG-3607.jpg


Κάνοντας έναν οπτικό έλεγχο, δεν φάνηκε κάποιο λάστιχο να έχει χάσει αέρα, έτσι το άφησα για να το δω καλύτερα την επόμενη μέρα, όπου μετρώντας την πίεση στα λάστιχα διαπίστωσα ότι όντως ένα από αυτά είχε χάσει περί το 1bar πίεσης. Τελικά είχε μια μικρή τρύπα, την οποία και μπάλωσα.

Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το σύστημα δουλεύει, ικανοποιητικότατα μάλιστα, μιας και όταν με ειδοποίησε δεν πρέπει να είχε χάσει πολύ αέρα το λάστιχο.

Μιας και τελικά δουλεύει το σύστημα ας δούμε πως μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω Forscan:

Όπως οι περισσότερες ενεργοποιήσεις στο Forscan, θα πρέπει να πάμε στο central configuration του IPC, φροντίζοντας να είμαστε στο Engineering mode:
59edb58f0c3b1_Screenshot(15).png.c55b2825d267925c322d9af0750f94cb.png

Στην επιλογή για το Tire pressure monitoring system, επιλέγουμε το DDS. Το DDS είναι ένα σύστημα που ελέγχει τη πίεση στα λάστιχα μέσω του ABS, σε αντίθεση με το TMPS το οποίο χρησιμοποιεί αισθητήρες στα λάστιχα.
Στην συνέχεια επιλέγουμε το Write όπως επίσης και το Write to Backup. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα δούμε ότι έχουν ανάψει κάποια λαμπάκια στο ταμπλό που αφορούν το ABS, Traction, TPMS. Αυτό έγινε επειδή θα πρέπει να επέμβουμε και στον εγκέφαλο του ABS για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Στην συνέχεια πατάμε Stop στο IPC και επιστρέφουμε στο κεντρικό μενού του Configuration and Programming:
59edb5630d66d_Screenshot(7).thumb.png.50378d834833c2862e02325c8e0bb9e9.png

Επιλέγουμε το ABS Module initialization/relearn vehicle data και πατάμε το play:
59edb56c147c6_Screenshot(9).png.4e6e054aef1b73f14fa95f6aea93e0b9.png

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα πρέπει να έχουν σβήσει τα λαμπάκια από το ταμπλό, και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί μια επιλογή στο Vehicle Settings που ονομάζεται Deflation detect:
P1030389.JPG.20db3070c5965666ed79353d89a50e7c.JPG

Επιλέγοντας το deflation detect, και κρατώντας πατημένο το κουμπί, κάνει reset και αποθηκεύει ξανά τις νέες πιέσεις ελαστικών.

Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη από τις απλές ενεργοποιήσεις μέσω Forscan, και λόγω των σφαλμάτων που εμφανίζονται και των προειδοποιητικών μηνυμάτων κατά τον προγραμματισμό του ABS, είχα αγχωθεί λιγάκι και δεν ήξερα καν αν θα δούλευε το σύστημα. Τελικά μπορώ να πω ότι το DDS δουλεύει, και ότι τουλάχιστον στο δικό μου αμάξι, δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα κατά την ενεργοποίηση, η στην συνέχεια.

Εννοείται ότι όποιος αποφασίσει να το κάνει, το κάνει με δική του ευθύνη, καθώς πάντα μπορεί να πάει κάτι στραβά κατά τον προγραμματισμό του ABS.
φίλε μου θα είχες την καλοσύνη να μ δείξεις ποιο οbd scanner χρησιμοποιείς? γιατί το δικό μου δεν λειτουργεί με το forscan?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
φίλε μου θα είχες την καλοσύνη να μ δείξεις ποιο οbd scanner χρησιμοποιείς? γιατί το δικό μου δεν λειτουργεί με το forscan?
Έχω πάρει εδώ και πάρα πολλά χρόνια το OBDLink MX. Τώρα από ότι βλέπω έχει αντικατασταθεί από το OBDLINK MX+ https://www.obdlink.com/products/obdlink-mxp/
Βλέπω επίσης ότι η ίδια εταιρία έχει βγάλει και μοντέλο ειδικά για forscan: https://www.obdlink.com/products/obdlink-ex/ αλλά δεν είναι ασύρματο.
Γενικά είναι αρκετά πιο ακριβό από τα περισσότερα obd scanners, αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί του κατά την επικοινωνία με κινητό ή με το λαπτοπ. Ήταν και από τα προτεινόμενα από το Forscan https://forscan.org/forum/viewtopic.php?p=21365&sid=174cd0c42e8ed3539a548cfaa0d9a534#p21365
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα. Σήμερα οδηγώντας το fiestaκι ξαφνικά μου άναψε το λαμπάκι για το σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών και βγήκε η ένδειξη (tyre sensor not detected). Ρωτώντας μηχανικό έκανε reset μέσα από το menu. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό; Να διευκρινίσω ότι το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο και δεν έχω ιδέα εάν έχει αισθητήρες για την πίεση των ελαστικών μιας και ο προκάτοχο του δεν μου ανέφερε τίποτα.
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Σήμερα πάλι που οδηγούσε η γυναίκα μου το αμάξι βρήκε η πίσω ρόδα σε μια ανωμαλία του δρόμου και άναψε πάλι το λαμπάκι για το σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών και βγήκε η ένδειξη (tyre sensor not detected). Το έκανα reset και έσβησε. Υπάρχει λύση; Πρέπει να πάει αντιπροσωπεία, βουλκανιζατέρ ή σε άλλο συνεργείο;;;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν έχει σένσορες σε κάθε λάστιχο και έχει τελειώσει η μπαταρία, πρέπει να πας σε βουλκανιζατέρ ή αντιπροσωπεία να την αλλάξουν. 5' δουλειά είναι αλλά θέλει βγάλσιμο το λάστιχο και η βαλβίδα....
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Αν έχει σένσορες σε κάθε λάστιχο και έχει τελειώσει η μπαταρία, πρέπει να πας σε βουλκανιζατέρ ή αντιπροσωπεία να την αλλάξουν. 5' δουλειά είναι αλλά θέλει βγάλσιμο το λάστιχο και η βαλβίδα....
Ace πως μπορώ να βρω ποιος αισθητήρας έχει πρόβλημα; Αλλάζει η μπαταρία ή ο αισθητήρας;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Νομίζω στο Fiesta δεν φαίνονται ξεχωριστά αλλά όλοι μαζί, οπότε ή θα το παλέψεις μέσω FORscan ή θα πρέπει να τις τσεκάρεις όλες τις βαλβίδες....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Steliosgv

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Αν αποφορτιστει, φορτιζεται ή χρειαζεται αντικατάσταση;
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Ace στο fiesta απλά εμφανίζει μήνυμα στην οθόνη σύμφωνα με το manual, δεν έχει κάποια εικόνα ή ένδειξη. Θα πάω σε βουλκανιζατέρ να δω εάν θα βρω άκρη. Ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread