Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Παιδια καλημερα. Εχε το fiesta to ecoboost και θελω να του βαλω καπια οργανα μετρησης και ηθελα να ρωτησω που μπορουν να μπουν και αν εχει βαλει κανεις γιατι κοιτουσα εχθες την κολωνα και μου γενεται λιγο δυσκολο να μπουν εκει. Τι λετε;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
αν θελεις να βάλεις υπάρχουν τροποι!ειτε να φτιαξεις πανελακι πολυεστερικο και να το βαλεις στην κολωνα,είτε να πάρεις ενα ετοιμο και με "κοψε-ραψε" να το τοποθετησεις! βεβαια την κολώνα δεν την προτιμω!Ωραια είναι για μουρη,αλλα στις αριστερες στροφες σου μειώνει την ορατότητα!τουλάχιστον σε μένα!Για παραδειγμα σε ενος φιλου το puntο gt,που εχει και πιο μαζεμενο παρμπριζ σε σχεση με το δικό μας,δυσκολευόμουν ώρες ωρες!
Στη θλεση σου θα διαλεγα μια θέση(όπως στο φοκους στ) πάνω δηλαδη απο το ράδιο ή θα άνοιγα το πορτακι απο το κρυφο ντουλαπάκι(αν έχετε) θα εφτιαχνα βασούλα και θα τα έβαζα ακριβώς απ έξω!
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
το εχω δει πανω απο την οθόνη ενδειξεων σε μκ7 και δεν βολεύει καθολου !Εμενα τουλάχιστον.
Αμα έχεις και titanium/titanium x που εχει και πιο μεγαλη οθόνη θα πηγαίνει πολυ ψηλα και θα σου κόβει ορατοτητα.
 

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Τελικα βρηκα που να τα βαλω.  Αριστερα στο ταμπλο διπλα απο την κολωνα με μια πολυ ωραια βαση που ειδα
 

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Συμφωνεις η ερωτηση μου κανεις γιατι δεν καταλαβα?καλη πρεπει να ειναι ετσι οπως μου τιν περιεγραψαν :)
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
για το πυρομετρο πρεπει να κανεις τρυπα στο μαμα downpipe .....οπως επισης και για την πιεση λαδιου πεπει ναπαρεις ανταπτορα για το φιλτρο λαδιου....

παντως η depo ειναι κορυφη στα οργανα της...φοβερη επιλογη....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους πάντα… το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι κολλάνε ορισμένες φορές (κυρίως στην ζέστη )τα κουμπιά που είναι touch και είναι πάρα πολύ ευαίσθητα!!! Η λύση είναι η να γίνει μετατροπή στα κουμπία (που έχω κάνει στο δικό μου) η να αφαιρεθούν μετά τη ρύθμιση του φωτισμού του peak και του worning alert. Το κακό είναι εάν αφαιρεθούν ότι μετά δεν θα μπορούμε να δούμε άμεσα το peak η να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο menu στο οργανάκι.

lefteriskri: κοίτα και για κάνα 4 σε 1 Depo. Μπορεί να μην έχουν ρύθμιση του peak η warning αλλά είναι αρκετά χρήσιμα και αρκετά πιο οικονομικά από το να έβαζες  πχ 4 οργανάκια. Πχ μπορείς να πάρεις ένα μπαρόμετρο σκέτο που θα έχεις και τα προειδοποιητικά σου μηνύματα που “θα είναι και στο πιο σημαντικό οργανάκι” και να βάλεις άλλο ένα που θα είναι κατά βάση πυρόμετρο και στην οθονίτσα θα έχεις βολτόμετρο , πίεση λαδιού και θερμοκρασία λαδιού όπου το αμάξι σου δεν έχει η να είναι κατά βάση πίεση λαδιού αλλά να έχει στην οθόνη βολτόμετρο , θερμοκρασία λαδού και θερμοκρασία κινητήρα που επίσης το αυτοκίνητο σου δεν πρέπει να έχει.

Ορίστε και τα link:
1. http://www.ebay.co.uk/itm/DEPO-racing-60mm-Smoked-EGT-Volt-Oil-Temp-Oil-Pressure-Gauge-LED-4-in-1-/330918439233?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d0c46a941
2. http://www.ebay.co.uk/itm/DEPO-racing-60mm-Smoked-Oil-Pressure-Volt-Oil-Temp-Water-Temp-Gauge-LED-4-in-1-/321120313256?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ac4431fa8
3. http://www.ebay.co.uk/itm/60mm-Smoked-Boost-Volt-Oil-Pressure-Oil-Temp-White-Amber-LED-gauge-meter-4-in-1-/360649231917?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item53f85e8e2d



Giannis_suzuki:  νομίζω ότι για την πίεση λαδού δεν είναι απαραίτητο να τοποθετηθεί ο ανταπτορας… μπορεί να την διαβάσει από την βαλβίδα πίεσης λαδιού που έχει ήδη το αμάξι από το εργοστάσιο η την αλλάζεις με την βαλβίδα που νομίζω ότι έρχεται μέσα στο κιτ. Εμένα ας πούμε το αμάξι έχει εσωτερικό φίλτρο λαδιού (εμβαπτιζόμενο) και απ ότι ξέρω εκεί δεν μπαίνει ο κλασικός ανταπτορας. Το είχα ψάξει λίγο γιατί ήθελα να βάλω το  4in1 και εάν θυμάμαι καλά έδιναν και βαλβίδα πίεσης λαδιού με το κατάλαλο σπείρωμα και μήκος.
 

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Σε ευχαριστω φιλε μ.εσυ εχεις fiesta ecoboost και εχειις βαλει 4 σε 1? Τα εχεις παρει απο ebay? Eχεις καμια φωτογραφιουλα να μας δειξεις πως δειχνουν στο αμαξι σου ?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Έχω μόνο μπαρόμετρο και όπως προανέφερα σκεφτόμουν να βάλω ένα 4 σε 1 και συγκεκριμένα αυτό από το πρώτο link που σου ανέβασα. Επειδή όμως έβαλα ένα άλλο πολυόργανο άφησα το 4 σε 1 για πιο μετά.

                              Από φωτογραφία έχω μόνο μια και είναι βραδινή.

                                                

Άμα τα αγοράσεις από eBay θα σου έρθουν σίγουρα πιο οικονομικά. Αλλιώς ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος στα Depo (και όχι μόνο) είναι ο Σπυρόπουλος  “S.R.P Racing”

Οι τιμές που θα δεις είναι χωρείς Φ.Π.Α και είναι σίγουρα τσιμπημένες σε σχέση με το eBay. Όπως επίσης είναι και χωρίς την τοποθέτηση!

Την εγκατάσταση την κάνεις και μόνος σου εάν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι κάτι δύσκολο και ιδικά στο μπαρόμετρο. Τουλάχιστον σε σένα που το αμάξι έχει και υποπίεση στην πολλαπλή εισαγωγείς σε σχέση με το δικό μου που δεν έχει καν υποπίεση πόσο μάλλον αναμονές για υποπιέσης.
 

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
και αν το παραγγειλω απο το ebay ειναι κομπλε απο τα εξαρτηματα που εχει μεσα η θα πρεπει να αγορασω και αλλα πραγματα?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1390936558[/time]
Α επισης οταν τα ειχα δει σε ενα smart σε ενα συνεργειο που ρωτησα αν βαζει μπαρομετρα και τετοια,μου τα εδειξε ο μηχανικος που τα ειχε βαλει και ειναι και ενα διακοπτακι καπου που αλλαζε ο φωτισμος του.εσενα αλλαζει?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι το κιτ τα έχει όλα μέσα δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Αυτό που ονομάζεις διακοπτακι είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασα στα δεξιά του μπαρομετρου και είναι αυτό που λέω ότι τρώει κολλήματα καμιά φορά. Δυστυχώς είναι πάρα πολύ ευαίσθητο “διακοπτάκι”.

Εγώ έχω πάρει αυτό που έχει επιλογή για 7 διαφορετικούς φωτισμούς υπάρχουν και τα απλά που εάν θυμάμαι αλλάζουν μέχρι 3 χρώματα. Η διαφορά στη τιμή είναι ελάχιστη και εάν θυμάμαι καλά αυτά με τον 3πλο φωτισμό πρέπει να είναι η παλιά σειρά που είχαν βγάλει. Λογικά όλα τα καινούργια τώρα έχουν 7 χρωματισμούς.
 

lefteriskri

Original poster
Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Aυτα τα λινκ που μου εδωσες τι ειναι ?καινουρια η παλια σειρα?εγω ελεγα να παρω το πυρομετρο που ειναι 4 σε 1 και ενα μπαρομετρο αλλα και τα δθο στα 60mm για να μην ειναι το ενα 52 και το αλλο 60.
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
ξέρει κανείς απο που παίρνουμε πιέσεις για μπαρόμετρο από τον 1.0ecoboost;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
StuparArt said:
Ορίστε και τα link:
1. http://www.ebay.co.uk/itm/DEPO-racing-60mm-Smoked-EGT-Volt-Oil-Temp-Oil-Pressure-Gauge-LED-4-in-1-/330918439233?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d0c46a941
2. http://www.ebay.co.uk/itm/DEPO-racing-60mm-Smoked-Oil-Pressure-Volt-Oil-Temp-Water-Temp-Gauge-LED-4-in-1-/321120313256?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ac4431fa8
3. http://www.ebay.co.uk/itm/60mm-Smoked-Boost-Volt-Oil-Pressure-Oil-Temp-White-Amber-LED-gauge-meter-4-in-1-/360649231917?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item53f85e8e2d

το δευτερο λινκ ειναι οτι πρεπει και για τα ΜΚ7  ok234 ok234
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread