Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Καλησπέρα στην παρέα ! Έχω ένα φιέστα του 2010 1.4 96ps.Οταν το αφήσω από 3ωρες και πάνω σβηστό το αμάξι ρεταρει τα πρώτα 15 δευτερόλεπτα..Μετά κυρία...Ούτε κόβει ουτε τίποτα...είναι πολύ δυνατό και όλα τα συναφή. Έχω ελέγξει μπεκ τα έχω καθαρίσει έχει μπει στον υπολογιστή τίποτα καμία ένδειξη στο καντράν καμία βλάβη ...άλλαξα και μπουζια τίποτα κοίταξα μαφ ..κοιταξα πεταλούδες ..έκανα τεστ στον εγκέφαλο ...όλα ...να σημειώσω ότι αυτά τα ξεκίνησε μετά από Σερβίς ιμάντων αντλία νερού αλλαγή αντλία βενζίνης ...καμία ιδέα κάνεις πιο ψαγμενη?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως κακός χρονισμός μετά την αλλαγή των ιμάντων; Ή κάποιο πρόβλημα στον αισθητήρα των εκκεντροφόρων;
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Τι να πω ακόμα και στην αντιπροσωπεία δεν μπορουν να βρουν τι είναι..στο υπολογιστή δεν θα τό έβγαζε?
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Σήμερα το άφησα πάλι αντιπροσωπεία...τι ν πω όλα τα
χουμε δει πλην μπουζοκαλωδια που το θεωρούσαν άκυρο και καθαρισμό βαλβίδων που είναι αυτό π με τρομάζει

.... Να δείτε π θα είναι καμία χαζομάρα...κ μας ταλαιπωρεί ...το αμάξι έχει 72.000 και προσεγμένο καλύτερα από εμένα
.μόλις έχω νέα θα γράψω μππαε και γλιτώσει ταλαιπωρία κάνεις  αλλος
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Δεν βγάζουν άκρη...τελικώς...το χω αφήσει μπας και βγάλει τσεκ στο καντράν......και ειδωμεν....αντιπροσωπεία Φορντ σου λένε....μετά...............
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Ακόμα ψάχνουμε στην αντιπροσωπεία. Κανουν τραπα από ένα τρακαρισμένο ..είναι απίθανο..έχουν αλλάξει πεταλούδα γκαζιού όλους τους αισθητήρες και τίποτα..
.σηκώνουν τα χέρια ψηλά....κ δεν ξέρω αν θα βρουν ακρη
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Σε επίσημο αντιπρόσωπο το πήγα στην πόλη μου
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
S.M said:
Καλησπέρα στην παρέα ! Έχω ένα φιέστα του 2010 1.4 96ps.Οταν το αφήσω από 3ωρες και πάνω σβηστό το αμάξι ρεταρει τα πρώτα 15 δευτερόλεπτα..Μετά κυρία...Ούτε κόβει ουτε τίποτα...είναι πολύ δυνατό και όλα τα συναφή. Έχω ελέγξει μπεκ τα έχω καθαρίσει έχει μπει στον υπολογιστή τίποτα καμία ένδειξη στο καντράν καμία βλάβη ...άλλαξα και μπουζια τίποτα κοίταξα μαφ ..κοιταξα πεταλούδες ..έκανα τεστ στον εγκέφαλο ...όλα ...να σημειώσω ότι αυτά τα ξεκίνησε μετά από Σερβίς ιμάντων αντλία νερού αλλαγή αντλία βενζίνης ...καμία ιδέα κάνεις πιο ψαγμενη?

Καλησπερα, η μπαταρια ειναι οκ?
ή ακομα και στο φιλτρο βενζινης, παιζει να εχει κανενα σκουπιδάκι? την στιγμη που εχεις ελέγξει τα υπόλοιπα
 

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Το φίλτρο βενζίνης το χει πάνω στην αντλία αν δεν κάνω λάθος..τώρα σχετικά με την μπαταρία άλλαξα πριν κάνα τρίμηνο..έβαλα καινούρια...αλλά μιζαρει και μπαίνει μπροστά επιτόπου...τι άλλο θέμα να υπάρχει με την μπαταρία
..... Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... Από αύριο θα έχω νέα...το έχω αφήσει τώρα δύο μέρες και το ξεψαχνιζουν....αλλά δεν βλέπω φως.....θα σας ενημερωσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: tasbojo

S.M

Original poster
Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό και πολύ ψάξιμο βρήκα τι έφταιγε σε όλο αυτό που περιέγραφα πιο πάνω. Η βαλβίδα αναθυμιάσεων του στροφαλοθαλάμου που ήταν πάνω στο σωληνάκι της υποπίεσης είχε πρόβλημα. Είναι μηχανική και αντεπιστροφη . Είχε χαλάσει και περνούσε αέρας. Έτσι κατά την κρύα εκκίνηση περνούσε πολύ παραπάνω αέρας και από τις αναθυμιάσεις λαδιού στην εισαγωγή και γι'αυτό και το ρεταρισμα... Τέλος καλό όλα καλά. Επισυνάπτω φωτογραφία προς ενημέρωση όλων των κατόχων αν πάθει κάποιος ποτέ κάτι ανάλογο. Επίσης να επισημάνω ότι στην αντιπροσωπεία μου έλεγαν επισήμως με χαρτί οτι έχει κάψει φλατζα το αμάξι. .................... Καλό βράδυ σε όλους !


 

Fysikos

MK7
Newbie
May 1, 2021
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Σε mk7 2009 έχω το ίδιο πρόβλημα. Κομπιασμα κατά την κρύα εκκίνηση και μόνο για 400 με 500 μέτρα.
Το αμάξι αρνείται να ανεβάσει στροφές. Μόλις περάσουν 2 λεπτά όλα κομπλέ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread